הממשלה אישרה היום (ראשון) את התוכנית שמציעה לחלק מענק חד-פעמי לכל אזרח, ומחר היא תובא לאישור הכנסת כהצעת חוק. בממשלה מקווים שהכסף יוזרם אל החשבונות כבר בשבוע הבא, אולם לא ברור אם אכן אפשר יהיה לעמוד ביעד זה.  השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן, והשר במשרד הביטחון, מיכאל ביטון, החליטו להימנע מההצבעה, אך מלבדם כל שרי הממשלה תמכו בתוכנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על רקע ההצבעה, הכריז הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שפרסם: "אנחנו מאשרים בממשלה ובכנסת את תוכנית המענקים לכל אזרח, במטרה שהכסף יגיע אליכם כמה שיותר מהר. תוכניות נוספות בדרך לעידוד המשק ולהזרמת כספים למי שנפגע מהקורונה. נמשיך להניע את גלגלי הכלכלה כדי להחזיר אנשים למעגל התעסוקה".

כפי שהכריז נתניהו, כל תושב יקבל מענק של 750 שקלים, ו-500 שקלים נוספים בעבור הילד הראשון, השני או השלישי. נוסף על כך, מקבלי קצבאות שונות כמו סיעוד, נכות והבטחת הכנסה יקבלו תוספת של 750 שקלים (לא ניתן לקבל יותר מתוספת אחת).

אינם זכאים למענק: בעלי משכורת גבוהה שאין להם ילדים

החוק שהוגש למזכירות הכנסת בשבוע שעבר חשף כי התוכנית עברה כמה שינויים מהאופן שבו הציג אותה נתניהו לראשונה. ראשית, תקציבה יעלה כחצי מיליארד שקלים יותר מהתכנון המקורי, ועלותה הכוללת תהיה כ-6 וחצי מיליארד שקלים. 

מעבר לכך, מי שהכנסתו בשנת 2018 או 2019 הייתה גבוהה מ-651 אלף שקלים בשנה לא יהיה זכאי לקבלת מענק. עם זאת, מי שמשכורתו גבוהה מ-651 אלף שקלים בשנה והוא הורה לילדים ייזכה למענק - 500 שקלים עבור כל ילד. שנת המס הרלוונטית לבחינה תהיה שנת 2019, אך אם אין בידי המוסד את השומה לשנת 2019, הבחינה תיעשה בהתאם לשומה לשנת 2018.

שינוי נוסף שנחשף הוא שהמענק לא יינתן באופן אוטומטי לכולם. בתזכיר נכתב כי "כיוון שבידי המוסד לביטוח לאומי לא קיימים נתונים לגבי תושבים שאינם מקבלים קצבאות שונות (ילדים, נכות וכד'), ולכן לא ישתלם המענק באופן אוטומטי, מוצע לקבוע כי המעוניין בקבלת המענק יידרש להגיש למוסד בקשה הכוללת את הפרטים הרלוונטיים. בנוסף, כדי להקל את הנטל הבירוקרטי על הזכאים למענק ולפשט את הליך הגשת התביעה, מוצע כי תביעה לקבלת מענק תוגש בטופס מקוון". את הבקשה ניתן יהיה להגיש עד 12 חודשים לאחר שהצעת החוק תתקבל.‎

במקביל, שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס בדיון לדחיפות בהעברת תקציב. ״חייבים עכשיו תקציב", אמר. "אני לא רואה את שנת הלימודים נפתחת בלי זה". מוקדם יותר פורסם כי בכחול לבן שוקלים לוותר על הדרישה להעביר תקציב דו-שנתי, ולהעניק לנתניהו את מבוקשו - תקציב חד-שנתי עד סוף 2020. זאת, הסבירו גורמים במפלגה, כדי למנוע מנתניהו את האפשרות להשתמש במחלוקת כתירוץ לפיזור הכנסת והליכה לבחירות.