ביקורת מקיר לקיר בכל המשק ולא רק במשרד האוצר על תוכנית המענקים של ראש הממשלה ושל שר האוצר: במסיבת עיתונאים משותפת אמש (רביעי) הכריזו נתניהו וכ"ץ על מענק חד-פעמי שיועבר ללא הבחנה לכל אזרח בן 18 ומעלה, החלטה שהתקבלה בתום דיון סוער שבו כל גורמי המקצוע במשרד האוצר. ראש הממשלה דחה את הביקורת שנמתחה על התוכנית שפורסמה לראשונה ב-N12 בנימוק שהמענקים "יתניעו מחדש את הכלכלה הישראלית" – אך גורם בכיר כלכלי דחה את ההסבר: "מתנות לאנשים מהעשירונים הגבוהים, או אלו שלא נפגעו מהמשבר, לא יתרמו להחייאת המשק".

הביקורת על המענק: מתוך הממשלה, מכחול לבן - וגם מהליכוד‎ | שר הרווחה צייץ נגד התוכנית בזמן מסיבת העיתונאים‎

הדיון שקיימו אמש נתניהו וכ"ץ יחד עם אנשי משרד האוצר היה סוער מאוד על גבול הצעקות. כל גורמי המקצוע הכלכליים אמרו במהלך הדיון שהעברה של כסף לכל אזרחי המדינה בעלות כוללת של 6 מיליארד שקלים ללא כל הבחנה היא חלוקה עיוורת של כסף ואמרו שהתוכנית היא פופוליסטית, שכן כל האזרחים יקבלו סכומים זהים ללא קשר לצורכיהם בזמן המשבר הכלכלי. שאול מרידור, ראש אגף התקציבים באוצר, אמר במהלך הדיון כי "זאת שיטה מאוד לא חכמה לחלק ככה כסף לאזרחים - צריך להיזהר שלא נהיה כמו ונצואלה"‎.

ראש הממשלה דחה את הביקורת במסיבת העיתונאים ואמר שדווקא מענקים לכל האזרחים יתניעו את הכלכלה, יקדמו צריכה עצמית, יעודדו אזרחים לצאת לעבודה וגם יקצרו משמעותית את ההליך הבירוקרטי: "זו לא הפעם הראשונה שאני מתווכח עם פקידים, הם הרבה פעמים מתנגדים למה שאני מבקש וזה בכלכלי ובביטחוני אבל בסוף האחריות היא עליי, עלינו נבחרי הציבור. אני מדבר על התוכנית הזאת הרבה לפני ההפגנות". בביטוח הלאומי כבר הודיעו אמש שהם מוכנים ליישם אתה תוכנית לאחר שהממשלה תאשר אותה – וייתכן שהתוכנית תיתקל בקשיים, שכן הממשלה תצטרך לאשר אותה.

כבר במהלך מסיבת העיתונאים תקפו שרים בממשלה את התוכנית - ולא רק הם. העובדה שאין מבחן הכנסה כלשהו לקבלת המענק מעוררת דאגה רבה. גורם כלכלי בכיר אמר אמש לחדשות 12: "זו החלטה שתחלק כסף גם לאלה שהכנסתם לא נפגעה עקב המשבר הכלכלי ולא ברור כיצד היא תסייע. מתנות לאנשים מהעשירונים הגבוהים, או אלו שלא נפגעו מהמשבר, לא יתרמו להחייאת המשק". בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו על התוכנית תחת הכותרת: "כשהוא תחת אש בשל ניהול משבר הקורונה - נתניהו מכריז על העברת כסף לכולם כדי לחזק את הכלכלה הנחלשת".

בארגון הצדקה "פתחון לב" תקפו את התוכנית. מנכ"ל הארגון אלי כהן אמר: "שוב, מוכח שאין הפקת לקחים בממשלת ישראל. ארבעה חודשים חלפו מפרוץ משבר הקורונה ובמקום תוכנית לתמוך במי שצריך - בוחרת הממשלה לבזבז כסף בצורה חסרת אחריות. ממשלת ישראל - אנחנו לא צריכים שוויון, אנו זקוקים להוגנות!".

מענק לעצמאיים מהמדינה‎
הפגנה נגד המצב הכלכלי, השבוע בקריית הממשלה בת"א | עיבוד: תומר נויברג, פלאש 90

נציגי העצמאיים גילו על התוכנית בסיום פגישה שקיימו באוצר, שהסתיימה ללא תוצאות וללא סיכום על פיצוי נוסף‎ ונדהמו לגלות בסופה שהוחלט על התוכנית. בל.ה.ב, לשכת ארגוני העצמאיים בישראל, השמיעו קול דומה לזה של פתחון לב ואמרו שהעברת מענקים לאנשים עובדים ולמי שלא צריך היא "החלטה הזויה".

נשיא הלשכה, עו"ד רועי כהן, מסר עם סיום מסיבת העיתונאים: "אני דורש מראש הממשלה ושר האוצר שלפני שהם מפזרים כסף לכל עבר - שייקחו אחריות על ציבור העצמאיים. היום 150 אלף עצמאיים קיבלו פחות מ-2,000 שקלים סיוע ועשרות אלפי עצמאיים לא קיבלו ולו שקל אחד היות ונפלו בין הכיסאות".

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה שמייצגת עסקים קטנים, מסר: "לעצמאיים עושים מבחני הכנסה ומעבירים אותם שבעה מדורי גיהנום. ביום שמאות אלפי עצמאיים מקבלים יריקה בפרצוף בדמות 1800 שקלים בלבד כפיצוי לחודשיים ימים - הממשלה מחלקת כסף לכלל האזרחים ללא אבחנה וללא כל מבחן הכנסה. תנו למי שצריך לא לכל מי שצורך. מדובר בשערורייה שאת המחיר שלה כולנו משלמים". אלקובי הוסיף: "הממשלה גודעת את העץ שמניב פירות ויחד עם זאת זורעת פשע, עוני ושנאה".

מי יקבל כמה? כל הפרטים

תוכנית המענקים החדשה, שכאמור עלותה מוערכת בכ-6 מילארד שקלים, תלויה במהלכי חקיקה – שראש הממשלה מנסה למנוע. "אני לא עוסק בפוליטיקה ואני מאמין על סמך שיחות עם גנץ שנשתף פעולה ברגע הקריטי הזה למען אזרחי ישראל ולמען כלכלת ישראל ואין שום סיבה שלא", אמר נתניהו. אבל נראה שראש הממשלה החליפי לא יעשה חיים קלים לנתניהו ולכ"ץ: למרות שהוזמן למסיבת העיתונאים המשותפת, הוא בחר להחרימה ושגר "עקיצה" על כך שנתניהו לא מצליח למצוא מישהו שיסכים להיות פרויקטור (ממונה) כללי לטיפול במשבר.

לפי התוכנית, כל אזרח בן 18 ומעלה יקבל מענק חד-פעמי בגובה של 750 שקלים. גובה המענק החד-פעמי למשפחות ייקבע לפי מספר הילדים עד גיל 18: משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקלים, עם שני ילדים 2,500 ועם שלושה ילדים 3,000 שקל - הרף העליון האפשרי של המענק. התוכנית כוללת גם מענקים למשפחות חד-הוריות: 1,000 שקלים לכל הורה ו-500 שקלים לכל ילד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות