המיליארדר אילון מאסק נכנס השבוע לספרי ההיסטוריה, ולא בהכרח בהקשר חיובי: שוויו של מאסק, שמוערך ב-82.2 מיליארד דולר, קיבל מכה בכנף בדמות הפסד יומי של 16.3 מיליארד דולר תוך מספר שעות - ההפסד הגדול ביותר בהיסטוריה לפי אינדקס המיליארדרים של בלומברג.

איך זה קרה? ובכן, שווי חברת טסלה שבבעלותו של מאסק צנח ב-21 אחוזים במסחר בבורסה בניו יורק, וזאת לאחר שנודע כי שניים ממתחריו הגדולים עומדים לאחד כוחות: קבוצות ניקולה וג׳נרל מוטורס החליטו להתאחד והבורסה - שבמצב עדין במילא בימים אלה הודות למגפת הקורונה - הגיבה בהפכפכות.

ההפסד הזה מגיע כשבוע לאחר שמאסק הפך לאדם השלישי העשיר ביותר בעולם, כשעקף את מנכ״ל פייסבוק, מארק צוקרברג: לפי בלומברג, מאסק עם 115 המילארדים שלו הצליח להתעלות על צוקרברג ו-111 המיליארדים שלו, ובכך הוריד אותו למקום הרביעי. כעת, כך נראה, הם התחלפו שוב. מה שהוביל לבוסט הפתאומי בעושרו של מאסק היא עלייה חדה של 500 אחוזים במניית טסלה בסוף החודש שעבר, שהגיע לשיא של 2,212 דולר והוסיפה לא פחות מ-87.8 מיליארד דולר להונו של מאסק.

אבל אל תדאגו לאיש כמו אילון מאסק, כי במקביל להפסד, הוא דואג להמשיך לחזק את מקומו, כאשר בסוף אוגוסט חשף פרטים טריים בנוגע לשבב המוח של Neuralink שהוא מפתח, אותו הוא מכנה כ״שעון פיטביט לגולגולת״. כדוגמא חיה הציג מאסק חזירה בשם גרטרוד שצויידה בשבב, ואמר: ״יש לנו חזירה בריאה ושמחה, היא קצת מתביישת אבל יש לה אנרגיה גבוהה, אתם יודעים, היא אוהבת את החיים ויש לה את השתל כבר חודשיים״.

במצגת נשאל מאסק האם השבב יוכל בעתיד להציל זכרונות ולהציג אותם מחדש, ומאסק ענה: ״כן, אני חושב שבעתיד יוכל להציל ולנגן מחדש זכרונות. כלומר, זה נשמע ממש כמו הפרק ההוא ב׳מראה שחורה׳, אבל... אני מניח שהם די טובים בלחזות את העתיד״. אז מה באמת המשמעות של ההפסד הכספי העצום? כנראה שום דבר לאיש צבעוני כמו מאסק, שכבר עכשיו דואג להרוויח הכל חזרה.