אידה רשקוביץ בת ה-84 מחייכת בכל פעם שאירה, המתנדבת של לתת, נכנסת לביתה. ״כשאני רואה אותה, יש לי הרגשה כאילו זה חג בשבילי". אידה נולדה באוקראינה ומאחורי החיוך הרחב שלה מסתתר סיפור עצוב. ״איבדתי במלחמה את אמא, את האחות הקטנה שלי, את אחי הקטן. כל קרובי המשפחה, כולם נהרגו - סך הכל עשרים אנשים״, היא מספרת. ״כשאני חוזרת אל הדברים האלה, הלב שלי מדמם. אבל העיקר שאנחנו פה. אני מרגישה שאני בבית. השגנו הרבה דברים פה וגם נתנו למדינה שלנו כמה שיכולנו לתת".

אידה היא אחת הנתמכות של תכנית ״לתת סיוע לחיים״, שמעניקה סיוע שוטף לכ-1,100 ניצולי שואה ברחבי הארץ החיים מתחת לקו העוני ומצבם קשה - הם סובלים מבעיות פיזיות, בדידות ומצוקה כלכלית. מטרת התכנית היא לשפר את חייהם ולספק הקלה מיידית במצוקתם באמצעות סיוע פיזי וחברתי המאפשר חיים בכבוד על ידי הפגנת אכפתיות, עזרה הדדית ודאגה למצבם. הסיוע בתכנית כולל סל מזון חודשי, ליווי חברתי, ניידת שיפוצים וקרן חירום הכוללת משקפיים, מוצרי ספיגה ועוד.

"חשוב להגיע לאנשים כמו אידה ולהעניק להם את קרן האור הזאת"

אידה מקבלת מלתת סיוע קבוע בחבילות מזון ואירה מגיעה אליה בהתנדבות לא פחות משמונה שנים: ״אנחנו מאוהבות אחת בשנייה״, אומרת אידה, ומוסיפה: ״האנשים מארגון לתת מכניסים הביתה אווירה חדשה, אוויר חדש, מצב רוח אחר. טוב לי איתם, טוב לנו".

גם משפחתה של אירה מגיעה ומכירה את אידה היטב - אחיותיה, אחיה וגם בנה של אירה. גם עבור אירה ההתנדבות היא מספקת ומכניסה רוח חיובית לחייה. ״בתוך כל הלו״ז העמוס הזה שיש לי, להיכנס למישהו אחר לנשמה, לבית, לעשות לו, לגרום לו לחיוך, להבין שהוא חשוב - לי, לחברה - זה מרגש אותי״, היא אומרת. ״יש כאן הרבה אנשים שזקוקים לזה. חשוב מאוד להגיע לאנשים כמו אידה ופשוט להעניק להם את קרן האור הזאת״.

תקופת הקורונה כמובן גם היא לא פסחה על אידה שנאלצת להישאר בביתה בשל מצבה הרפואי. ״את התקופה הזאת אני עוברת דווקא לא רע כי אני יושבת בבית בגלל שיש לי בעיה עם הליכה״, היא אומרת. ״אחרי שגילו אצלי שיש לי בעיה עם עמוד השדרה אז יש לי כאבים כרוניים מאוד מאוד חזקים ברגל ימין ואני חייבת להשתמש בכיסא גלגלים".

איך הסתדרת בגל הראשון כשהיה סגר מלא?
״אני כל הזמן משתמשת בכל המקומות שאני נמצאת במסכה. אני משתדלת לא להיפגש עם אנשים ואיפה שאפשר להידבק אני שומרת״.

עוד מעט ראש השנה. מה אפשר לאחל לך?
״אני מאחלת לעצמי שאני ארגיש טוב, שאני אמשיך עם מצב הרוח שיש לי ושאני אתמודד עם מה שיש לי. וחוץ מזה אני רוצה לאחל לכל אלה שעוזרים ותורמים לאנשים שיהיו בריאים, מוצלחים ומאושרים. שהם יהיו מרוצים מהחיים שלהם״.

בעוד מספר ימים נשב כולנו סביב שולחן החג ונקבל את פניה של השנה החדשה, אבל גם השנה אסור לנו לשכוח את ניצולי השואה. נכון למאי 2020, חיים בארץ 192 אלף ניצולי שואה - רבע מתוכם חיים מתחת לקו העוני ו-47 אלף מתוכם חיים באי ביטחון תזונתי. בכל חודש מתים כאלף ניצולי שואה.

"אני קוראת לאנשים להתנדב ולתרום לניצולי שואה״, מבקשת אידה. אחת הדרכים לעזור לניצולי שואה - לא רק בתקופת החגים אלא כל השנה - היא דרך סיוע לתוכנית ״סיוע לחיים״. אנחנו מזמינים גם אתכם לקחת חלק בפרויקט החשוב שמעניק מזון ותמיכה לאלה שהכי זקוקים לכך. לתרומות דרך אתר לתת לחצו כאן או התקשרו  6833*.