קבוצת אלדד פרי, חברת הנדל"ן הגדולה המתמחה בקבוצות רכישה בראשותו של אלדד פרי, נכנסה להקפאת הליכים היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בלוד, אל מול טענות שהחובות שלה הגיעו לחצי מיליארד שקלים. בעדויות שנחשפו במהדורה המרכזית עולה חשד להתנהלות לא תקינה, לא רק לחברות שהיא חייבת להן את כספן, אלא כלפי רוכשי הדירות בעצמם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"חתמנו על הסכם דירה ל-4 חדרים, כשהגענו המקום היה נראה מאוד יציב, אמין, מפואר", אמר חנינה דוד, שרכש דירה בפרויקט הדגל "מלודי" - קבוצת רכישה ברמלה. "ב-2018 אני קניתי דירה ושילמנו הון עצמי, 350 אלף שקל", הצטרפה ויקטוריה, שרכשה דירה דרך אותה קבוצה.

חנינה וויקטוריה ביקשו כבר לפני חודשים לבטל את העסקה. פרי לכאורה הסכימו והעבירו צ'קים דחויים, אבל במהרה גילו שאחרי הצ'ק הראשון היתר בוטלו על ידי החברה עצמה. למרות שרכשו את הקרקע, לא נרשמה עבורם הערת אזהרה בטאבו.

"אנחנו מאוד מאוד חוששים שאת הכסף הזה אנחנו לא נראה, אנחנו מרגישים ששם בעצם נפלנו", אמר דוד. "הם הרסו את החיים שלנו, כי אנחנו, בלי ההון העצמי הנדרש אנחנו לא יכולים להתקדם, לקנות דירה, אנחנו עוד חייבים בבנק והריביות כל הזמן גדלות", הוסיפה ויקטוריה.

הפרויקט כולו ברמלה בוטל סופית כקבוצת רכישה, אבל עד היום הרוכשים מחכים ל-16 מיליון שקלים. אלדד פרי התעקש גם היום לאחר הדיון שהקבוצה לא השתמשה בכספם של הרוכשים.

לחדשות 12 הגיע מידע על עשרות לקוחות שצ'קים שקיבלו מחברת פרי נדל"ן בוטלו למרות שהובטח להם לקבל את כספם חזרה. חלקם הגיעו גם לפני כשבועיים למשרדי החברה, דרשו לקבל את כספם ופרצה קטטה עם העובדים בחברה.

על פי החוזה שנחתם מול החברה, פרי יקבל 7% משווי העסקה ויתר הכספים ישבו בחשבון נאמנות נפרד בו עורך דין שומר על הכסף. אבל בפועל, חברת פרי נדל"ן ביקשה מהרוכשים להעביר לחשבונה הרבה יותר. מתוך 350 אלף השקלים שנתבקשו לשלם רק כדי להירשם לפרויקט, 180 אלף שקלים הלכו אכן לנאמן. 173 אלף שקלים הלכו בניגוד להסכם, לכיסה של החברה עצמה. כמעט חצי.

 "בקבוצות רכישה דוגמת פרי, חלק מסוים, אחוזים מסוימים מתוך התמורה אמורים ללכת למארגן", הסביר עו"ד אוהד דנוס שמאי מקרקעין. "מה שאנחנו רואים בחוזים, חלק מהכספים הגיעו לנאמנות, חלק מהכספים הגיעו לפרי, ולא ברור בדיוק איך נעשתה חלוקת הכספים הזו".

בית המשפט מינה היום את עורכי הדין אודי גינדס וגונן קסטנבאום כנאמנים של הקבוצה, ובימים הקרובים יתחילו למפות את הנכסים אבל כבר עכשיו גובר החשש להתנהלות לא תקינה ושהלקוחות הפרטיים, בשונה מהספקים הגדולים, לא יראו את כספם.