אחרי שהסגרים הכלליים ושיתוק החיים הציבוריים במדינות שלמות הוסרו, השלב הבא במלחמה בקורונה כבר כאן: "סגרים מקומיים". שלוש מדינות ברחבי העולם הודיעו בימים האחרונים על החזרת ההגבלות על תנועה חופשית, על מאמצי בדיקה מסיביים ועל דרישה מתושבים להישאר בבתיהם. ההגבלות הוכרזו בשלושה מוקדים: העיר לסטר בבריטניה, מחוז גיטרסלו בגרמניה ופרברי מלבורן באוסטרליה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מהיום ולמשך השבועיים הקרובים, כל החנויות והעסקים הבלתי הכרחיים בלסטר יהיו סגורים, כמו גם בתי הספר והגנים. ההקלות על פתיחת פאבים ומסעדות, שייכנסו לתוקף בבריטניה מיום שבת הקרוב, לא יחולו בעיר והתושבים התבקשו "להימנע מכל תנועה בלתי הכרחית בתוך העיר או מחוץ לה". זו העיר הראשונה בבריטניה שניצבת בפני מצב מחודש זה, בעוד שבשאר המדינה מזדרזים לפתוח מחדש את החיים הציבוריים, בעיקר בשל הצורך להחיות את הכלכלה והביקורת הציבורית הגוברת.

בגרמניה הסגר המקומי שהוטל נוקשה הרבה יותר. הוא נובע מהתפרצות משמעותית בבית מטבחיים במחוז גיטרסלו, שבמהלכה נדבקו כ-1,600 מתוך כ-6,000 עובדים במשחטה. רוב הנדבקים הם עובדים זרים, ממדינות מזרח ודרום אירופה, והרשויות במדינת המחוז נורדריין-וסטפאליה סגרו שכונות שלמות בעזרת מחסומים משטרתיים, כדי למנוע מהם לשוב לארצותיהם או להסתובב ברחבי גרמניה.

קורונה בבריטניה
סגר של שבועיים בעיר לסטר. בריטניה | צילום: Matt Dunham, AP

גם מי שאינו עובד במפעל, אך גר במחוז, אינו מורשה כעת להיכנס לרוב מדינות המחוז האחרות בגרמניה, וכל התושבים נקראו להישאר בבתיהם. בתי הספר והגנים באזור נסגרו עוד קודם לכן. הגרמנים גם פתחו במבצע בדיקות מסיבי, בניסיון לבדוק למעשה את כל תושבי המחוז. עד כה לא התגלו מקרים רבים של הדבקה, ולדברי הרשויות "הסגר עובד".

300 מקרים ממקור לא ידוע באוסטרליה

סגרים מקומיים כאלה הם חלק מהמדיניות הגרמנית ליציאה מהמשבר, והם מחויבים מבחינה פדרלית בכל מקום שבו יש יותר מ-50 מקרים ל-100 אלף תושבים בפרק זמן קצר. הצבא נשלח למקום כדי לסייע, הרשויות המקומיות מספקות אוכל ומזון, ובמקרה של גיטרסלו, אפילו עשרות מתרגמים גויסו במהירות כדי לתרגם את ההנחיות באופן ברור לעובדים.

בברלין ובגטינגן הוטלו "מיני-סגרים" על בנייני מגורים שלמים, שבהם מתגוררים תושבים ממוצא צועני או רומני, והרשויות שמות דגש על קטיעת שרשראות ההדבקה כמה שיותר מהר - כמפתח להימנע מהתפשטות נרחבת.

אכיפת הנהלים החדשים
סגרים מקומיים - לא רק בישראל. ארכיון | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

גם אוסטרליה נוקטת מדיניות מחמירה, במיוחד עם תחילת עונת החורף והשפעת שמתפשטת בה בימים אלה. הרשויות במדינת ויקטוריה, שבה ממוקמת מלבורן, הכריזו על סגר של חודש שלם על הפרברים הצפוניים של העיר, אחרי כ-300 מקרים שהתגלו שם ממקור לא ידוע בשבועיים האחרונים.

על פי ההנחיות החדשות תצומצם נחיתת טיסות בינלאומית בעיר, על התושבים ייאסר לעזוב את בתיהם למעט לקניות או במקרי חירום וקנסות בסך 11 אלף דולר יוטלו על מי שבכל זאת יעזבו את האזור באופן עצמאי.

הכתבה המקורית פורסמה בגלובס