פותחים את השמיים: אחרי ההצהרות והביקורת, גורמים רשמיים בישראל הודיעו כי חלק ממדינות אירופה יפתחו את שעריהם לתיירים ישראלים ללא צורך בבידוד. בדיון שהתקיים אתמול (רביעי) במשרד החוץ, דנו השרים בנושא ונראה שרובם תומכים בתיירות בין מדינות אדומות. הדיונים ימשכו גם  היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שרי התחבורה, הבריאות, החוץ והתיירות סיכמו כי היום אחרי הצהריים, בשעה 16:00 יפורסמו המדינות אליהם יוכלו ישראלים לטוס ולחזור ללא צורך בבידוד. הדיונים המקצועיים ימשכו במהלך היום עד פרסום ההודעה.

דיילת ממוגנת בטיסת ישראייר (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בישראל הגיעו לסיכום סופי עם בולגריה וקרואטיה, שם מתמודדים השלטונות עם תחלואה גבוהה שעולה מדי יום. למרות זאת, בישראל עדיין לא החליטו אם יאפשרו לתיירים בולגרים וקרואטים להיכנס ללא חובת בידוד. השרים דנים עכשיו גם במעבר תיירים בין ישראל ליוון ואחת האפשרויות היא שרק אי אחד יאפשר לישראלים להיכנס לשטחו ללא חובת בידוד.

משרדי הממשלה דנים במתווה פתיחת השמיים ואחד הכיוונים הוא לאשר כניסת תיירים ישראלים ליוון. שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם מקבילו היווני והשניים סיכמו כי האחרון יגיע מחר לביקור בישראל. הסוגיה המרכזית עליה דנו השניים היא המתיחות בין יוון לטורקיה. בכיר במשרד החוץ ציין שגם ביוון חוששים בגלל העלייה בתחלואה בישראל אך עדיין מקווים לאשר כניסת ישראלים לאחד האיים.

דיון מתוח בוועדת הקורונה: "אני מרגישה אכזבה, חוזרים לאחור"

בוועדת הקורונה של הכנסת התנהל השבוע דיון על מתווה פתיחת השמיים שאמור לצאת לדרך בעוד ארבעה ימים - אלא שיו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, תקפה את המתווה המוצע של משרד הבריאות לאחר שהבינה שהוא כולל רק תיירים ישראלים שיוצאים מהארץ ולא נותן מענה לכ-200 אלף עובדי ענף התיירות. 

ועדת הקורונה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
ועדת הקורונה בכנסת | צילום: דוברות הכנסת

"אז כל הדיון הזה בעלמא, אנחנו מדברים רק על ישראלים, אנחנו לא יודעים מה גורל המכרז של המעבדה (לבדיקות קורונה), אין לנו נתוני הדבקה - כל הדיון הזה הוא בעלמא!", הוסיפה. "אז אל תגידו שהשמיים נפתחים כי הם לא והתעופה לא באמת נפתחת ואנחנו עובדים פה על עצמנו". 

"אני לא רואה פה שום בשורה", האשימה יו"ר הוועדה. "אני מרגישה אכזבה גדולה. אנחנו לא נמצאים בדיון הקודם אלא הרבה אחורה". 

טיסה מנתב"ג לרומא (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
טיסה מנתב"ג לרומא | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

באשר ללחצים לקבל נתונים ושמות של מדינות שאליהן ניתן יהיה להגיע אמר פרופ' שלמון: "אם נסתכל על הקריטריונים נכון להבוקר: איטליה, בריטניה, לטביה, יוון וכו' - חלקן מקבלות באופן מוגבל ישראלים וחלקן לא מקבלות ישראלים בכלל".

מהדיון בוועדת הקורונה עולה כי ההבטחה לפתיחת השמיים בשבוע הבא רחוקה מאוד מהמציאות ושלמעשה מדובר ב"בלוף" ובתוכנית שאין בה בשורה משמעותית. רוב המדינות הירוקות עדיין לא מסכימות לקבל ישראלים, והמתווה שנוסח לא כולל כניסת תיירים לישראל.