משבר הקורונה הביא איתו אי וודאות קשה לענף החתונות, הן לזוגות והן לבעלי האולמות, שמוצאים את עצמם מנסים לפעול או להתחתן תחת ההנחיות המשתנות חדשות לבקרים וההגבלות האוסרות על קיום אירועים גדולים. בעוד בעלי אולמות וגנים רבים מעידים על קשיים כלכליים בעקבות ביטול אירועים, זוגות רבים מעידים שקיבלו איומים מבעלי אולמות שאם לא יקיימו אירועים למרות ההנחיות, הם לא יגבו מהם דמי ביטול או יפקידו צ'ק ביטחון.

בהקלטה שהגיעה לידי mako נשמע בעל האולם כשהוא מבהיר על הזוג שאם לא יקיימו אירוע ל-200 מוזמנים, הוא יגבה מהם את דמי הביטול, זאת למרות שהנחיות הקורונה הנוכחיות מאפשרות לקיים אירועים של בין 20-50 אורחים בלבד.

"קבענו את החתונה כבר בשנה שעברה", סיפר החתן בשיחה עם mako, "היינו אמורים להתחתן בקיץ אבל אז התחילה הקורונה וההנחיות החדשות. נפגשנו עם בעל האולם כדי להוריד את כמות המוזמנים מ-250 ל-200 בתקופה שעוד היה מותר 200 וכבר אז הוא אמר לנו בטלפון 'אל תשכחו שיש לנו את הצ'ק שלכם וחבל'. לאחרונה נפגשנו איתו כדי לנסות להבין מה אפשר לעשות לאור המגבלות החדשות והוא אמר 'יש לכם 3 אופציות או לדחות עד סוף הקיץ, או לעשות אירוע עם 200 מוזמנים בניגוד להנחיות או לבטל את האירוע ואז שהוא יגבה מאיתנו 12 אלף שקל דמי ביטול בנוסף ל-4,000 שקלים מקדמה שכבר שילמנו".

בהקלטה נשמע בעל האולם כשהוא אומר לזוג שאם לא יקיימו את האירוע עם 200 מוזמנים יגבה מהם דמי ביטול. כששואלת אותו הכלה אין הוא רוצה לקיים את האירוע לאור הנחיות הקורונה שאוסרות עליו הוא עונה לה "זה תשאירי בשבילנו".

כשהזוג מנסים להסביר לו שאין אפשרות לקיים אירוע כזה עכשיו לאור הנחיות הקורונה ושגם אם ינסו לקיים אותו האורחים לא יגיעו מחשש לבריאותם ולחוק משיב להם בעל האולם "בואו לא נדבר על חוקים... זו בעיה שלנו, אנחנו עוברים על החוק, לא את עוברת על החוק, אנחנו עוברים", ובהמשך מוסיף "אני מעדיף לא להפר איתך הסכם מאשר ללכת עם החוק".

לקראת סוף השיחה אומרת הכלה לבעל האולם שהיא לא מוכנה לעבור על החוק ודורשת את צ'ק הביטחון שלהם חזרה. בתגובה עונה לה בעל האולם "אז לכי לחוק שיבקש ממך את הצ'ק ביטחון", ומסכם: "אני רק רוצה לחדד ולהגיד שאנחנו נהיה ערוכים ומוכנים ליום אירוע שלכם. היה ואנחנו לא נגיע לזה אנחנו נפקיד את הצ'ק יום אחרי תאריך האירוע. היה והוא לא יכובד אנחנו נמשיך הליכים להוצאה לפועל".

"מאז שהתחיל כל הסיפור הזה אנחנו כבר כמה חודשים בלחץ", אומר החתן ל-mako. "אנחנו לא יודעים מה יהיה עם בעל האולם ומה הוא יכול לעשות. פנינו לעורכי דין ואם נצטרך נתבע אותו. יכול להיות שיש סיכוי שהוא סתם מדבר".

הזוג לא לבד, לפי סקר של מטה מאבק חתונות הקורונה שפורסם לאחרונה ב-mako ונערך בקרב למעלה מ-1000 זוגות שהיו אמורים להינשא בתקופת המשבר, 48% מהזוגות מעידים כי בעלי האולמות עדיין מחזיקים בצ'קים של בני הזוג, כ-22 אחוזים מעידים כי הם מצויים בהליכים משפטיים מול בעלי האולם וכ-30 אחוזים מעידים שבעלי האולם שלחו אליהם דרישות לתשלום דמי ביטול.