בשיא משבר הקורונה בישראל מספר המובטלים עמד על יותר ממיליון, רבים מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום והערב (ראשון) עמליה דואק חשפה לראשונה במהדורה המרכזית על מודל חל"ת חדש. שר הכלכלה עמיר פרץ יוזם החוק ומסתבר כי המודל שהביא הצליח כבר במספר מקומות באירופה. מדובר בסוג של חל"ת גמיש: העובד נשאר בעבודה, אבל יורד בהיקף המשרה ומקבל פיצוי מהמדינה.

לקריאת התוכנית המלאה

שר הכלכלה רוצה להתאים את המודל שכבר הצליחה בגרמניה לשוק הישראלי. העקרונות של המודל שהוא מציע ליישם בארץ הם שכל מעסיק שמחזור העסקים שלו ירד ב-25% יוכל להוריד עובדים לחלקיות משרה. אז העובדים יקבלו פיצוי לפי נוסחה פשוטה - שיעור ההפחתה במשרה כפול דמי האבטלה.

לדוגמא: עובד שיורד לעבוד בחצי משרה, יקבל מחצית מהמשכורת שלו ועוד מחצית מגובה דמי האבטלה להם היה זכאי. המודל הזה מטיב גם עם המעסיקים כי כך נשמר כוח אדם איכותי והעלויות מצטמצמות. גם למדינה זה יעיל כיוון שזה עולה פחות מתשלום דמי אבטלה מלאים.

בשלב הראשון מדברים על לערוך פיילוט של 3 חודשים. בגל הקודם משרד האוצר לא מיהר ליישם כאן את המודל הזה אבל בגרמניה זה ממש מנע את העלייה הדרמטית באבטלה כפי שקרה בישראל, ויש עכשיו יותר ויותר גורמים מקצועיים שתומכים ביישום המודל הזה גם כאן אצלנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות