החזרה ההדרגתית של מגוון תחומים במדינת ישראל לשגרה לא כוללת בינתיים אופק של ממש מבחינת ענף המסעדנות. אומנם פורסמו אי אילו תכניות יציאה, הוראות והסברים, ביניהם גם לגבי ההיערכות המחודשת שתידרש במסעדות לכשיאשרו לפתוח אותן. עם זאת, אותו מתווה זכה עד כה לביקורת קשה מצד שפים ובעלי המסעדות, שגם ככה מתקשים לשרוד, גם בימים נטולי הקורונה.

בהמשך לייאוש שאליו הגיעו בעלי עסקים רבים, השף עומר מילר פרסם בשעות האחרונות פוסט באינסטגרם בקריאה למנכ"ל משרד הבריאות והאוצר, וכן לראש עיריית תל אביב רון חולדאי, בה הוא מבקש שיעניקו לו את הזכות לעבוד שוב. בפוסט שלו מכריז מילר כי ביום שבת בצהריים הוא מתכן להפר את החוק ולפתוח לפעילות את המרפסת של מסעדת ההמבורגרים שלו, סוסו אנד סאנס ברחוב דיזנגוף בתל אביב: "ממשלת ישראל מוזמנת לחפש אותי", כך כותב מילר.

View this post on Instagram

אתחיל מהסוף: בשבת בצהריים אני אפר את החוק ואפתח את המרפסת של סוסו דיזינגוף. ממשלת ישראל מוזמנת לחפש אותי. חופי הים מפוצצים. איקאה וגני הילדים. מותר התקהלויות עד 100 איש. אתם מחזירים משק בקריסה להנעה קלה. אין שום מתווה או אסטרטגייה ברורה או מוסדרת. הנחיות סותרות ובלבול אדיר, ולכן לצערי שכחתם אותנו. לא רק אותנו, אבל אני מרשה לעצמי לפחות לדבר בשם מרבית אנשי האוכל. תנו לנו להושיב במרפסת. נשמור על ההנחיות. נכבד. אנחנו שומרי חוק. תנו לנו להתפרנס. לא נתפס שאני לא יכול להגיש אוכל לאלפי הרוחצים. לא הגיוני שאני לא אגיש סוסו לסועדים שחפצים לשבת ברחוב ולבלוס. אני שומר חוק אבל אני גם אבא. אני לא רעב ללחם (בנתיים) ואמנם קצת חרדתי וכמובן שאני יודע שיש כאלו שנפגעו הרבה יותר. ואני יודע שיש כאלו שכבר ככל הנראה לא יקומו. אותי לימדו לא לבכות ולא לקטר גם כשהצדק איתך, אלא קודם כל לעבוד, אז בניגוד למנכל משרד הבריאות ומנכל משרד האוצר, בניגוד לשרי הבריאות והאוצר שנטשו באמצע המשבר הגדול ביותר שהמדינה ידעה אי פעם אני רוצה להמשיך ולעבוד. ובדיוק כמו ליצמן, נתניהו, ריבלין ועוד מנהיגים שהפרו את הנחיות הבריאות בליל הסדר (למרות היריקה בפרצוף שהתערבבה נפלא עם הזיעה הקרה מהחרדות, היה מחמם את הלב לגלות שאפילו פוליטיקאים צינים כמוכם, הם בסוף ולמרות הכל אנשים כמונו שרק רוצים לחבק את אהובנו) אני בשבת גם אפר את החוק ואפתח בסוסו דיזינגוף את המרפסת לישיבה. יהיו מסכות וכפפות, איזור חיטוי, ריחוק כנדרש, מדידת חום, שמירה על הסדר וכל מה שאני אוכל לעשות על מנת לשמח אנשים, לדאוג לעובדים שלי ולהתפרנס קצת בעצמי. זו זכות בסיסית. אני מכבד את מי שלא ירצה להגיע. ואני כמובן לא קורא לאף מסעדן למרד. המצב חרבנה. אני מבין הכל. אני לא איש של הפגנות כבר הרבה זמן אבל הפגנה שקטה ותומכת שלכם בדמות הגעה לסוסו ולשבת איתנו וקצת להחזיר את הנורמליות שלנו היא הפגנה ראויה. תגיעו, מסכות וכפפות, שמרו מרחק, קחו סוסו ושבו. זו תיהיה ההפגנה השמחה בעולמי. אני לא קורא למרד ולא מהפכן בנשמתי, אני בסהכ רוצה קצת שפיות וכבוד עצמי. אני כל לילה לפני השינה מבין שהמסעדנים ננטשו. נשבע לכם שלא ציפיתי לעזרה מהממשלה, אבל בטח לא האמנתי שאקבל התעלמות כה גורפת. לפני חודשים הייתי בעלים של עסקים שפירנסו כמעט חמש מאות עובדים. היום אני מבקש את הזכות לעבוד. אם אקבל קנס אבין זאת, מקווה שאצליח לשלם. במידה ותכניסו לכלא, לפחות אוכל לספר למון וריי שאבא עשה הכל כדי לדאוג להם לעתיד טוב יותר. (המשך בתגובה הראשונה)

A post shared by Omer Miller (@omermiller) on

"בשבת אני אפתח את המרפסת של הסוסו לישיבה. יהיו מסיכות וכפפות, איזור חיטוי, ריחוק כנדרש, מדידת חום, שמירה על הסדר וכל מה שאני יכול לעשות על מנת לשמח אנשים, לדאוג לעובדים שלי ולהתפרנס קצת בעצמי. זאת זכות בסיסית. אני לא קורא לאף מסעדן למרד. המצב חרבנה".

בטקסט שפרסם מילר הוא מסביר כי הוא חש שהמסעדנים ננטשו על ידי הממשלה וכי כבר אין לו ציפיות לשום עזרה. מלבד הממשלה פונה מילר גם לראש עיריית תל אביב רון חולדאי אשר מנסה בתקופה זאת לסייע להשיב לעיר תל אביב, בה פועלים מרבית עסקיו של מילר, את רוח החיים שלה שמבוססת בחלק ניכר על המסעדות ובתי הקפה הרבים. מילר מבקש מחולדאי לשבת לפגישה ולא לשלוח פקחים שמעניקים בימים האחרונים ברחבי העיר קנסות לבעלי מסעדות שבשטחן נרשמת התקהלות.

בין היתר, מילר טוען כי לא ייתכן שחופי הים מלאים בקהל, וכך גם הקניונים וסניפי איקאה, עם זאת העסקים הקטנים, ביניהם המסעדות, נותרות חסרות כל יכולת לפרנס את בעליהן ואת העובדים בהם. בימים כתיקונם מילר הוא חלק מרשת ההמבורגרים הגדולה סוסו אנד סאנס שפועלת בערים רבות ברחבי הארץ ביניהן ראשון לציון, תל אביב, רמת השרון, פתח תקווה ועוד, כמו כן הוא מפעיל את מסעדות החוף בחוף פרישמן בתל אביב וכן בחוף הצוק הצפוני. בכל המסעדות יחד למעלה מחמש מאות עובדים.

בין התגובות הרבות לפוסט של מילר היו כאלה שהודיעו כי הם מתכננים להגיע בשבת לפתיחה ולאכול המבורגר, וכן תגובות שקראו לשף להמתין ולחכות להוראות הממשלה, שמא הוא עלול להסתבך בפלילים כתוצאה מהפרת החוק עליה הצהיר, או לקבל קנסות גבוהים במיוחד.   

תגובתו של עומר מילר: "אין תגובה. הכל בפוסט".