מנהל בריכות השחייה שלא יודע מתי תיפתח עונת הרחצה, אם בכלל. בעל המסעדה שמהווה מקום מפגש רב תרבותי, שלא יכול לקיים שום מפגש וממשיך לשלם שכירות שרק עולה. החווה החקלאית שמפרנסת שש משפחות והצטמצמה למשלוחים בלבד. נהג המונית שמסיע אדם אחד ביום, בקושי. מפעילי מתחם הצימרים שמחטאים במרץ מתוך תקווה לארח בקרוב. בעלי העסקים הקטנים בישראל מתמודדים עם קרקע לא יציבה וחוסר ודאות שלא תתבהר גם כשהקורונה תיגמר. כך הם נראו השבוע.

עמית אלקיים

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
גלעד ישראל, גקו קיר שגיא, רמת ישי | צילום: עמית אלקיים

גלעד ישראל, גקו קיר שגיא, רמת ישי

"גקו קיר שגיא הינו קיר טיפוס קהילתי שהוקם לזכרו של שגיא בלאו ז״ל שנהרג בעת חזרה לישראל מפעילות מבצעית בלבנון בשנת 1988. הקיר הוקם ב-1988 ע״י העמותה שהוקמה לצורך מפעל ההנצחה, ופתוח לטיפוס החל מ-1994. החברה שבבעלותי ובבעלות שותפי דוד לוי, אחראית על הפעלת הקיר הכוללת פעילות חוגים, אימוני נבחרות מקצועיות, קבלת מטפסים מזדמנים, סדנאות, תוכניות חינוכיות למסגרות גנים ובתי ספר שונים. כרגע אנחנו סגורים לחלוטין, כשבשגרה יש לנו צוות של 27 עובדים שנאלצנו להוציא לחל"ת. הקיר סגור לחלוטין ומצאנו את עצמנו למעשה מובטלים עד שעינת, אשתי, זרקה רעיון שאני אבנה קירות טיפוס ביתיים ללקוחות הקיר שיחפצו בדבר. מפה לשם מצאנו את עצמנו נוסעים ברחבי ישראל ומתקינים קירות טיפוס ללקוחות בבתיהם, יש ביקוש לעניין ואין לנו תלונות אך עם כל זאת נשמח הרבה יותר לחזור לפעילות טיפוס שגרתית".

רחוב הנרקיסים 11, רמת ישי

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
יפעת גולן ושירלי בר לב, "מקום השראה", אלוני אבא | צילום: עמית אלקיים

יפעת גולן ושירלי בר לב, "מקום השראה", אלוני אבא

"'מקום השראה' הוא בית אומנים שמספק חללי עבודה, חנות גלריה שמציגה ומוכרת אומנות עמק יזרעאלית, בית קפה ומתחם להופעות אינטימיות. אנחנו פועלים כשנה וחצי, והחל מאמצע חודש מרץ סגורים. הוצאנו עובדים לחל"ת, והפסקנו עבודה עם ספקים רבים, כך שהשרשרת של הנפגעים עוד ארוכה. 'מקום השראה' מספק חוויה ומרחב יצירה ולכן אין לנו אפשרות לפעול מבלי לאפשר בילוי ושהות במקום".

האלונים 3, אלוני אבא

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
אורי גבאי, קפה אנין, קריית טבעון | צילום: עמית אלקיים

אורי גבאי, קפה אנין, קריית טבעון

"העסק, בית קלייה לקפה, בבעלותי שנתיים וחצי, ולפני כן פעל כחמש שנים בבעלות קודמת. בשגרה העסק מפרנס את משפחתי ועוד כשלוש משפחות. מאמצע חודש מרץ אנחנו סגורים והתחלנו לספק רק שירותי קליית קפה ומכירה לפרטיים במתכונת מצומצמת מאוד שתפעלתי לבד, ללא עובדים לצערי. כרגע עוד לא חזרנו לשגרה מלאה".

הגפן 2, קריית טבעון

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
ורדי בנש- רביב | צילום: עמית אלקיים

ורדי בנש- רביב, מטפלת ברפואה סינית קלאסית, מומחית ברפואת נשים סינית ו-HIV, הוד השרון/ קריית טבעון

"אני מטפלת ברפואה סינית במסגרת תחומי התמחותי כ-20 שנה, בשתי מרפאות בהוד השרון ובקריית טבעון, שאת שתיהן סגרתי בחודש מרץ האחרון. השירות למטופלים לא מתאפשר מרחוק אך חלקם הגדול נשאר איתי בקשר ומקבל תמיכה מרחוק".

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
מוריס עאזר, אל פוארטו, חיפה | צילום: עמית אלקיים

מוריס עאזר, אל פוארטו, חיפה

"הפאב שלנו, אל פוארטו, פתוח כארבע שנים ומפרנס בשגרה בין 8 ל-10 משפחות. ממש בשבוע שעבר הפאב ציין ארבע שנים וגם היום, כמו ביום הראשון שפתחנו אנחנו שמחים להיות בית לחיי לילה בעיר התחתית בחיפה. המקום שלנו מספק אוכל טעים, שירות מזמין וחוויה ואת אלו לא הרגשנו שאנחנו יכולים להעביר כמו שאנחנו רוצים במשלוחים. כרגע במסגרת ההנחיות אנחנו עוד לא יכולים לפתוח את המקום ולתת שירות, אבל מצפים מאוד לפגוש את הלקוחות שלנו שוב בקרוב". 

הנמל 30, חיפה

 

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
גור סבג, קיבוץ אלונים | צילום: עמית אלקיים

גור סבג, הפעלה וניהול בריכות שחיה, קיבוץ אלונים ומושב בית לחם הגלילית

"אנחנו פועלים כבר כעשר שנים ומספקים שירותי הפעלה וניהול של בריכות שחייה ציבוריות, במכלול שמעסיק כ-20 עובדים. הבריכות עדיין לא נפתחו ויש חוסר ודאות גדול בעניין עונת הרחצה והאם הבריכות בכלל יפתחו. הכנת הבריכות לעונה צריכה להתחיל בימים אלה ואנחנו מחכים להנחיות. רוב ההכנסות השנתיות של עסק עונתי נכנסות במהלך חודשיים ולכן הסיכון, הנזק והחשש הוא גדול מאוד".

בריכת קיבוץ אלונים, בריכת מושב בית לחם הגלילית

יום העצמאים (צילום: עמית אלקיים)
פאדי נג'ר, המושבה הגרמנית חיפה | צילום: עמית אלקיים

פאדי נג'אר, מסעדת דוזאן, המושבה הגרמנית חיפה

"המסעדה שלנו קיימת כבר 20 שנה. אנחנו בית חם ללקוחות שלנו, עם אוכל לבנוני ואווירה במקום שמהווה מפגש רב תרבותי של דו קיום בעיר חיפה. אני רגיל לקום כל בוקר למסעדה שלי, ועכשיו כבר חודש וחצי בבית. לצערי אנחנו לא עובדים גם במשלוחים כי האוכל שאנחנו מספקים לא מתאים לזה. מקצה לקצה המסעדה מפרנסת כ-30 עובדים, ביניהם הרבה סטודנטים שהוצאנו לחל"ת בלית ברירה. מתחילת המשבר נקלענו לחובות של מאות אלפי שקלים, בעיקר בגלל השכירות שממשיכה לעלות לנו כסף בזמן שהעסק לא עובד".

שדרות בן גוריון 35, המושבה הגרמנית חיפה

אבישג שאר-ישוב

 

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ורד שמיר, רשפון | צילום: אבישג שאר-ישוב

ורד שמיר, משתלה וחנות פרחים, מושב רישפון

"העסק קיים מזה 35 שנים, מפרנס כ-30 משפחות ופועל אל מול עשרות חקלאים וספקים. החל מאמצע חודש מרץ פועל במתכונת מצומצמת של משלוחים ואיסוף עצמי כשהדבר התאפשר במסגרת ההנחיות. כרגע ניתן להגיע לחנות תוך שמירה על התקנות וכללי הזהירות הנדרשים".

הפרחים 20, רשפון

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
עדי אנדלוט, הרצליה | צילום: אבישג שאר-ישוב

עדי אנדולט, ממתקים של פעם, הרצליה

"העסק קיים כשנה וחצי ומפרנס כשלוש משפחות. החנות סגורה מאז פורים ואנחנו פועלים במתכונת מצומצמת של משלוחים. אני מגיעה לחנות לימים בודדים כדי להכין את המשלוחים לפי ההזמנות".

סוקולוב 81, הרצליה

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
רם בנדרמן, ביתן אהרון | צילום: אבישג שאר-ישוב

רם בנדרמן, קטיף בעמק, ביתן אהרון

"אנחנו פועלים כבר שלוש שנים והעסק מפרנס את משפחתנו. מאז פרוץ המשבר אנחנו סגורים, כבר כמעט חודשיים. עשינו קצת משלוחים אבל זה התברר כלא כלכלי. עוד לא חזרנו לעבודה חקלאית כי ייבשנו את השדה ומקווים לחזור עוד חודש בעונת הפטל".

קטיף בעמק בwaze בשטח ליד ביתן אהרון

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נדב עמית וגיל שחם, בני ציון | צילום: אבישג שאר-ישוב

נדב עמית וגיל שחם, פארמה קולטורה, בני ציון

"הקמנו את פארמה קולטורה, חווה חקלאית, ב-2016 ומאז אנחנו פועלים כמעט 4 שנים בעסק שמפרנס כשש משפחות. בחווה אנחנו מפעילים מרכז מבקרים, סיורים, סדנאות ומוכרים תוצרת חקלאית טרייה. מהשבוע השני של מרץ צמצמנו את הצוות למינימום, סגרנו את הדלת לקהל ועברנו למתכונת של משלוחים או איסוף הזמנה בלבד. החנות עדיין סגורה, אנחנו בוחנים איך לחזור לסיורים ואירוח בחווה וממשיכים לארוז הזמנות ולספק תוצרת ללקוחות שלנו".

רחוב המנים 60, בני ציון

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
משה גניש, נתניה | צילום: אבישג שאר-ישוב

משה גניש, נהג מונית, נתניה

"אני עובד כנהג מונית כבר 30 שנים, ומפרנס את משפחתי, כולל ילדיי הסטודנטים. החל מה-15 במרץ העבודה ירדה עד כדי בקושי נסיעה אחת ביום, אם בכלל. גם ההגבלה על הסעת נוסע אחד בלבד מקשה כי לא מאפשרת להסיע צוותי עובדים חיוניים שכן זקוקים הסעה בתקופה הזה".

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
אוריאל שאר-ישוב, תל אביב | צילום: אבישג שאר-ישוב

אוריאל שאר-ישוב, הנגריה 248, תל אביב

"הנגריה פעילה כשש שנים ומפרנסת שלוש משפחות באופן ישיר ועוד ספקים רבים. מאז סגירת מוסדות החינוך, היכולת שלי לעבוד בנגריה, כגרוש במשמורת משותפת, ירדה משמעותית. בהמשך אחד העובדים חלה בקורונה ונכנסתי לבידוד בעקבותיו. העסק היה סגור כשלושה שבועות ועכשיו עובד במתכונת מצומצמת עד לחזרת מערכת החינוך".

קיבוץ גלויות 13 תל אביב

יום העצמאים (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ליטל גל-עד, תל אביב | צילום: אבישג שאר-ישוב
 

ליטל גיל-עד, הדובוניה, תל אביב

"הדובוניה, מספרת כלבים, פתוחה כשנתיים אך מאמצע מרץ האחרון נאלצתי לסגור בהתאם לתקנות. האמת שלא היה ברור לחלוטין אם מותר או אסור אבל כבר שמענו על פקחים שנותנים התראות, וחזרתי לעבוד אחרי פסח 19/4 כשקיבלנו אישור חריג מפיקוד העורף אחרי פניות של ווטרינרים ובעלי כלבים. יש כלבים שמספרה עבורם זה טיפול חיוני בריאותי. לפני התפשטות הקורונה התכוונתי להעסיק עובדת נוספת אך עם המגבלות הנוכחיות אני לא יכולה להכיל במספרה יותר מעובד אחד בכל פעם, אז מתפעלת בעצמי את המקום לבד".

בן יהודה 105, תל אביב

אלדד רפאלי

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
שניר ורונית רוזנסל, תל אביב | צילום: אלדד רפאלי

שניר ורונית רוזנסל, Vision Tattoos, תל אביב

"העסק קיים משנת 1998, 22 שנים באותו מקום עם אותם בעלים. אנחנו סגורים לגמרי מאז הנחיית משרד הבריאות ב-15.3 ולמרות שאנחנו מקפידים גם בשגרה על הגיינה וסטרייליות, כרגע עוד אין אישור לענף שלנו לחזור לעבוד. העסק מפרנס בשגרה שלוש משפחות, כל העובדים הוצאו לחל"ת מאז שסגרנו". 

מרכז בעלי המלאכה 5, תל אביב

 

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
ערן צור, תל אביב | צילום: אלדד רפאלי
 

ערן צור, זמר ויוצר, תל אביב

"ההופעות התחילו להתבטל בערך בתחילת מרץ, הספקתי לקיים שתיים עד שאסרו על ההתאספות. אני בתחום כבר 30 שנה, אבל התקופה הזאת הביאה משהו אחר. בשבועות האחרונים עשיתי שתי הופעות מצולמות, עם הבנים שלי שמנגנים בגיטרות. כמו כן לימדתי כתיבת שירים אונליין. יחד עם שותף, ניסים קלדרון, שרתי בהרצאות וירטואליות על שירה ומשוררות. נפח העבודה שלי קטן בערך ב-85 אחוזים. בערך 10 אנשים עובדים איתי בצוות שמתפרנס מההופעות והיצירה. הצרה שלנו, אמני הבמה, היא שהצפי לחזרה לפעילות מלאה הוא לא לפני ספטמבר. אני מאוד מקווה שלפני, אבל נראה שעומדים מול קיץ שחון".

 

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
דליה רוזן, תל אביב | צילום: אלדד רפאלי
 

דליה רוזן, מטפלת במגע, תל אביב

"אני מטפלת במגע כבר 12 שנים, ולצערי עוד לא המציאו למקצוע שלי דרך להתקיים מרחוק. העסק שלי סגור כבר כחודש וחצי ובשבוע הבא אני מתכננת לחזור לעבוד על פי ההנחיות".

 שביל הרקפת 40, תל אביב

 

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
מרינה וארקדי מירזייב, תל אביב | צילום: אלדד רפאלי

מרינה וארקדי מירזייב, מכון יופי ומספרה, תל אביב

"בן זוגי, ארקדי, ואני עובדים יחד כבר כמעט שבע שנים. הוא ספר ואני קוסמטיקאית, עובדים ביחד באותו מכון. העסק שלנו היה סגור כחמישה שבועות, והשבוע חזרנו לפעול עם פרסום ההקלות, כשאנחנו נוקטים בכל הפעולות שצריך כדי לשמור על הלקוחות שלנו ועלינו".

פרישמן 21, תל אביב

 

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
אביב ברקוביץ', תל אביב | צילום: אלדד רפאלי

אביב ברקוביץ', בר דיזי פרישדון, תל אביב

"בר הדיזי פרישדון הוא בבעלות כעשרה שותפים, מתוכם דני קורס וניל דוניו מנהלים אותו כרגע בפועל. המקום קיים כבר עשר שנים והחל מאמצע חודש מרץ אנחנו סגורים. בשגרה העסק מספק פרנסה לכ-35 עובדים, ועוד לא חזרנו לעבוד כי ללא אפשרות לארח במקום אנחנו לא יכולים לפעול. מחכים בקוצר רוח להקלות כדי שנחזור לפגוש את הלקוחות שלנו על הבר".

דיזינגוף 121, תל אביב

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
אהוד רצאבי, תל אביב | צילום: אלדד רפאלי

אהוד רצאבי, מיסטר בין, תל אביב

"אנחנו פוגשים את הלקוחות שלנו ב'מיסטר בין' כבר כמעט ארבע שנים. בית קפה מסעדה צמחוני וטבעוני במרכז רמת החייל, שהפכה לשוממת בשלב די מוקדם של חודש מרץ. מאמצע מרץ הפסקנו לפעול, ושחררנו עובדים לחל"ת. ניסיתי במשך תקופה לעשות משלוחים בקרבת מקום בעצמי אבל גם זה בשלב מסויים הצטמצם למעט מאוד עבודה. בימים האחרונים המשרדים סביבנו חוזרים לאט לאט להתמלא ואיתם גם הלקוחות לשמחתנו".

הברזל 9, רמת החייל

 

יום העצמאים (צילום: אלדד רפאלי)
יוסי אוחיון, אשדוד | צילום: אלדד רפאלי

יוסי אוחיון, מספרה, אשדוד

"ביולי הקרוב אנחנו מציינים עשר שנות פעילות במספרה. העסק מפרנס בשגרה כארבע משפחות. עד יום ראשון האחרון היינו סגורים בגלל ההנחיות ועכשיו חזרנו לעבוד בשמחה גדולה מאוד, אחרי שעשינו חיטוי כללי והתאמנו את המספרה לכללים".

הציונות 50/2, אשדוד

איליה מלניקוב

 

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
טל גולדשטיין, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב

טל גולדשטיין, מוסך ספין, תל אביב

"המוסך קיים כבר כ-12 שנים, עסק משפחתי שמפרנס אותנו לאורך השנים. אנחנו סגורים כבר כשישה שבועות, וגם בימים שבהם עבדנו בכפוף להנחיות היו מעט מאוד לקוחות כי אנשים מעדיפים לא להסתובב יותר מדי".

שדרות הר ציון 108 תל אביב

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
עמרי בר אל, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב
 

עמרי בר אל, א-לה רמפה, תל אביב

"מסעדת א-לה רמפה, מסעדה ובר צמחוני, בבעלותי ובבעלות דוד בינרט. אנחנו מבשלים ומארחים סועדים כבר כשמונה שנים ומאז אמצע חודש מרץ לא עובדים כללי, גם לא במשלוחים. בשגרה העסק מפרנס כ-30 עובדים, כל אחד עולם ומלואו".

העמל 21, תל אביב

 

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
בועז (בוזי) טרוגרמן, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב

בועז (בוזי) טרגרמן, קפה מרסנד, תל אביב

"המרסנד קיים כבר כ-65 שנים. באמצע חודש מרץ האחרון סגרנו, ועד לפני כמה ימים היינו סגורים לחלוטין. ניסינו לאורך התקופה להפעיל משלוחים, גם של ארוחות חג, וזה די הציל אותנו. בשגרה המרסנד מספק פרנסה לכ-30 משפחות וכמעט 15 ספקים קבועים".

בן יהודה 70 תל אביב

 

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
דורין פרנקפורט, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב

דורין פרנקפורט, בית אופנה, תל אביב

בית האופנה בבעלות מרגיט סגל ודורין פרנקפורט קיים משנת 1984. המפעל ברחוב שוקן סגור כבר כחודש וחצי, מאז ההנחייה באמצע חודש מרץ. "ההקלות לצערנו כרגע אינן מקלות עלינו, ולכן לא חזרנו לעבוד בחנויות. אנו מפעילות רק את חנות האון ליין שלנו. כרגע אנחנו מפרנסות עשרות רבות של עובדים בני כל המגזרים והלאומים, ואני מקווה בכל ליבי שנוכל להמשיך להעסיק צוותים בשכר הוגן ולייצר כאן בארץ בדי מעצבת איכותיים וייחודיים. מאחר שאין באפשרותנו עדיין לפתוח את החנויות, אוסף הקיץ האופטימי שלנו מוצג בחנות האון ליין ואנחנו ערוכות למשלוחים סטריליים הישר לבתים".

רחוב שוקן 32, תל אביב

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
אדוש אולפן הקלטות וחדרי חזרות, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב

אדוש ניר ריחני, אולפן הקלטות וחדר חזרות, תל אביב

"אולפן ההקלטות וחדר החזרות שלנו קיים כבר קרוב לעשור. מחודש מרץ עברנו ממצב של תפוסה מלאה לאפס עבודה. העסק הזה מפרנס משפחה אחת, שנושאת איתה בימים האלה אכזבה גדולה מההנהגה בארצנו על ששילמנו כל החיים מיסים ללא שום תמורה".

תנופה 4, תל אביב 

 

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
לילו אבידון, תל אביב | צילום: איליה מלניקוב

לילו אבידון, הבית של לילו, תל אביב

"'הבית של לילו', גן ילדים בצפון תל אביב קיים כבר שש שנים, לאחר שעברנו הסבה ממשפחתון לגן ילדים של ממש. החל מה-15 במרץ דלתות הגן נעולות ומאז עוד לא חזרנו לפעילות. בשגרה הגן מפרנס כשש משפחות, ומאפשר להורי ילדיי הגן לצאת לעבודה בלב שקט בזמן שהיקרים להם מטופלים על ידי צוות אוהב. את מה העבודה שאנחנו עושות בגן אין איך לעשות מרחוק או במשלוחים, ומה שנשאר זה הגעגוע , חוסר האונים והתקווה  שיהיה מספיק כוח לעבור את זה".

יום העצמאים (צילום: איליה מלניקוב)
דין אלמוג, חוף הדקלים בת ים | צילום: איליה מלניקוב

דין אלמוג, בית ספר לגלישה, בת ים

"כבר שש שנים שאני קם כמעט כל בוקר אל הים. בית הספר לגלישה ממוקם בחוף הדקלים בבת ים ומפרנס אותי כרווק. מתחילת מרץ בית הספר סגור עם אפס פעילות ואפס הכנסות. העסק שלי מבוסס על שירות והדרכה, וכמובן גלישה בגלי הים ולכן עד שלא יתקבלו החלטות על רחצה לא נוכל לחזור לעבוד".

חוף הדקלים, בת ים

רלי אברהמי

 

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
דבורה פרישברג, תל אביב | צילום: רלי אברהמי
 

דבורה פרישברג, פיצרון, תל אביב

"הפיצריה שלנו פעילה כבר כעשר שנים, וסגורה כעת כמעט חודש וחצי. אנחנו עובדות במשלוחים בלבד, וגם זה מעט מאוד. בנינו ערכה של פיצה שכוללת בצק טרי, רוטב וגבינה וכך אנשים מכינים את הפיצה שלנו בבית. בשגרה העסק מפרנס 4 עובדים ועובדות שכרגע כולם בחל"ת".

שדרות  ההשכלה 1, תל אביב

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
ג'יימי סלוק, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

ג'יימי סלוק, חווית יין ישראלי, יפו

"מרכז 'חווית יין ישראלי', בבעלות אסף מרגלית, עודד שהם ויעקבי עמוס, פעיל כחצי שנה ומזה חודש וחצי שאין לנו אפשרות להפעיל את המקום. בגלל שהעסק מבוסס על ביקור וטעימות במקום עברנו לעבוד במתכונת שונה, של שירות ישירות לבית הלקוח עם משלוחים, יצרנו תוכן באתר שלנו ויזמנו פרויקט בשם wine__aid# שבימים האחרונים תרם מעל 3200 בקבוקי יין ישראלי לעובדי מד"א ורופאים במחלקות קורונה בכל הארץ. בשגרה מרכז היין מפרנס כארבע משפחות, ומספק עבודה וחשיפה ליקבים ישראלים ברחבי הארץ". 

יועזר 7, יפו

 

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
סיסי פגאני, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

סיסי פגאני, גלידה Arte, תל אביב

"החודש אנחנו מציינים חמש שנים של שירות וגלידה טעימה ללקוחות שלנו, אבל כבר שישה שבועות שאנחנו לא עובדים במתכונת רגילה, עד לפרסום ההקלות בתחילת השבוע ממש לפני יום העצמאות. מדובר בעסק משפחתי שבן זוגי, מרקו ואני מפעילים יחד עם עוד שני עובדים נוספים. למעט מספר העובדים המצומצם, לקוחות לא נכנסים לגלידרייה. חסמנו את הכניסה עם שולחן ואפילו יש קופסא להנחת כרטיסי האשראי כדי שלא יהיה צורך במגע ידני,  מהרגע שהתחילה המציאות של הקורונה, כולנו עם מסכות וכפפות ומחטאים את הידיים כל הזמן". 

נחלת בנימין 11, תל אביב

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
חגי שלומוב, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

חגי שלומוב, הגברה, תאורה ושירותי מופעים, רחבי הארץ 

"החברה הוקמה לפני יותר מעשרים שנה ולאורך השנה סיפקנו הגברה ותאורה לעשרות אמנים ומופעים בכל רחבי הארץ, עם כ-20 עובדים פרילנסרים קבועים. לצערנו העסק מושבת מתחילת חודש מרץ וכרגע אין צפי לחזרה לעבודה. תחום המופעים והבידור הוא בין האחרונים לעלות לדיון".

 

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
אתי שוורץ ורע בן דוד, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

רע בן דוד ואתי שוורץ, בית מלאכה לצילום, תל אביב

"בית המלאכה שלנו לצילום פועל כבר כ-12 שנים ומאמצע מרץ אנחנו פועלים ללא קבלת קהל. מתוך 30 עובדים נותרו שלושה שבעיקר מסדרים ומארגנים את המקום. עברנו לעשות שליחויות של פיתוח סרטי צילום, כמו 'וולט' רק לצלמים והכל מתנהל דרך הוואטסאפ. זה מוצלח ונמשיך לעבוד כך גם בעתיד. מיום ראשון הקרוב נחזור לקבל קהל אך באופן חלקי".

הזרם 1, תל אביב

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
נופר גלפז, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

נופר גלפז, בית מלאכה לילדים, תל אביב

"הפעילות שלנו דומה לזו של חוגים לילדים ונוער. אנחנו מקיימים סדנאות וחוגי מלאכה, לרוב לילדות ונערות, לכן כל עוד מערכת החינוך לא מאפשרת חזרה למסגרות אז גם אצלנו בעייתי לחזור לפעילות. בשגרה העסק מפרנס אותי ועוד עובדת, ובערך באמצע חודש מרץ הפסקנו את הפעילות. כדי לשמור על קשר עם התלמידות הכנו סרטוני DIY עם הצעות לפעילות יצירה בבית. כרגע אנחנו מחכות מאוד לאפשרות לחזור ללמד בבית המלאכה".

יוחנן הסנדלר 15, תל אביב

יום העצמאים (צילום: רלי אברהמי)
יצחק חזקיהו, מסעדת טנאת, תל אביב | צילום: רלי אברהמי

יצחק חזקיהו, מסעדת טנאת, תל אביב

"מסעדת טנאת קיימת כבר כשבע שנים, וכמו ביום הראשון שפתחנו, גם היום אנחנו שמים לעצמנו למטרה להנגיש את האוכל האתיופי לקהל הישראלי. בשבועות האחרונים אנחנו פועלים במתכונת מצומצמת, גם קצת במשלוחים. בשגרה העסק מפרנס כחמש משפחות, ואנחנו מצפים מאוד לחזור לפעילות מלאה בקרוב כדי לפגוש את הלקוחות האהובים שלנו שוב".

צ'לנוב 27, תל אביב

אלכס ליבק

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
יריב איתני, צוקים | צילום: אלכס ליבק

יריב איתני, המעדניה בכביש 90, בכניסה ליישוב צוקים

"המעדניה שלנו בפתחה של השנה הרביעית לפעילות. אחרי כמעט שישה שבועות בלי פעילות כלל, בימים האחרונים התחלנו להרגיש קצת יותר תנועה וחזרנו לפעול באופן מצומצם. בשגרה העסק מפרנס כשש משפחות ואותי. בדרך לחזרה מלאה לשגרה, מיקמנו עמדת חיטוי ואנחנו מקפידים על כל נהלי הקורונה על פי דרישות משרד הבריאות. כמו כן, יש אפשרות לאיסוף מהמקום ובהמשך גם משלוחים".

המעדניה בכביש 90, בכניסה ליישוב צוקים 

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
בועז עוז, חצבה | צילום: אלכס ליבק

בועז וסיגלית עוז, שבילים במדבר, חצבה

"סיגלית ואני עוסקים באירוח בערבה כבר 23 שנים. מתחילת חודש מרץ סגרנו לאור הביטולים והיעדר התיירות. כרגע אנחנו עדיין לא יכולים לחזור לעבוד עד שלא יינתן אישור לאירוח כפרי. לקראת החזרה לשגרה ביצענו התאמות כגון שרותים ומקלחות אישיים בחאן, פינות חיטוי רבות, אפשרות להביא מצעים מהבית או לשכור מנוילנים אחרי הרתחה. מקווים שהערבה תתמלא מחדש במטיילים ואורחים בקרוב".

 חצבה 85

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
עדי ודליה מטמון, עין יהב | צילום: אלכס ליבק

דליה ועדי מטמון, מטמון בערבה, עין יהב

"אנחנו מפעילים מתחם צימרים מעץ למשפחות וזוגות, מרכז מבקרים המארח קבוצות גדולות לפעילויות תוכן מגוונות- הרצאות שונות, סיור אמנות והרצאה על חשיבה יצירתית, הדרכות טיולים וטיולי שטח עם רכב מדברי. מאמצע מרץ העסק סגור. כרגע עובדים על ניקיון  וחיטוי מוגברים בכל המתחם, הקמת עמדות חיטוי במתחם, חשיבה על המשך מתן שירות אישי ואיכותי גם בימים אלה".

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
ניצן אמיר, צוקים | צילום: אלכס ליבק

שרדה דניאל נצר וניצן אמיר, מסעדת אורסולה, צוקים

"בית הקפה מסעדה שלנו פתוח כבר כחמש שנים, ומתחילת המשבר אנחנו סגורים. העסק מבוסס על עובדים מהאזור, כ-14 עובדים שיצאו לחל"ת, חלקם עזבו לעבודה אחרת בחקלאות. הערבה והמסעדה מושתתים על תיירות, כל עוד לא תהיה תנועה על כביש הערבה ובקרב התיירים באזור לא נוכל להניע. גם משלוחים זה לא פשוט בערבה בגלל המרחקים הגדולים בין ישובים".

צוקים 4, צוקים

 

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
אוהד כץ, צוקים | צילום: אלכס ליבק

אוהד והדס כץ, מבשלת בירה בערבה, צוקים

"המבשלה פתוחה כבר כשש שנים, ובחודש וחצי האחרון אנחנו סגורים. העסק מפרנס בשגרה שתי משפחות, ובמהלך התקופה בנינו אתר להזמנת בירה במשלוח עד הבית. כרגע עדיין לא חזרנו לקבל לקוחות במבשלה ומקווים לחזור בקרוב".

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
ינון וגלי לוריא, עין יהב | צילום: אלכס ליבק

גלי וינון לוריא, חוויה מוטורית בערבה, עין יהב

"העסק שלנו קיים מ-2013, כמעט שבע שנים ומפרנס את המשפחה שלנו ועוד עובד נוסף שיצא לחל"ת. חודשי מרץ ואפריל מהווים כשליש מההכנסה השנתית של העסק ומחזיקים אותנו כל הקיץ כשהערבה מאוד חמה וכמעט אין תיירות. כל עוד המבקרים באזור לא מגיעים לעסק שלנו, השכרת רכבי שטח וטיולי שטח, מאוד קשה להתקיים".

 

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
דנה ושלומי חן, עין יהב | צילום: אלכס ליבק
 

שלומי חן, דיגיטל שופ עין יהב

"אנחנו פועלים בעין יהב כבר כחמש שנים ומאמצע מרץ סגורים. העסק מפרנס עוד שתי משפחות חוץ מהמשפחה הפרטית שלנו. עכשיו חוזרים לשגרה לאט לאט, כשאנחנו פתוחים בבוקר ולאחרונה חזרנו גם לפתוח אחר הצהריים".

מושב עין יהב, משק 66

 

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
רחל דהן רובינסון, מלון בלו, אילת | צילום: אלכס ליבק

רחל דהן רובינסון, מנהלת מלון בלו, אילת

"המלון בבעלות הנוכחית של אייל בר ציון כ-11 שנים. בתחילת מרץ חווינו גל ביטולים, ומאמצע אותו חודש כבר סגרנו לחלוטין ועוד לא חזרנו לעבודה. המלון מפרנס תשעה עובדים קבועים, שכולם יצאו לחל"ת. במלונאות לא הייתה אפשרות בכלל להתאים את השירותים, עקב ההגבלות וסגירת אילת לתיירות".

סמטת עופרים 123, אילת

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
תמיר כהן, אילת | צילום: אלכס ליבק

 

תמיר כהן, סופרמרקט, טיילת אילת

"יש לנו שלושה סניפים, כולם באזור הטיילת באילת, שנפגע משמעותית מהיעדר התיירים - גם ישראלים וגם אלו שמגיעים לעיר מחו"ל בעונה. שני סניפים סגרנו. כ-18 עובדים הוצאו לחל"ת. עשינו נסיון לעבוד במשלוחים אבל זה לא צלח לצערנו. כרגע סניף אחד פעיל וגם בו התנועה מאוד דלילה".

 

יום העצמאים (צילום: אלכס ליבק)
ערן לס, אילת | צילום: אלכס ליבק

ערן לס, יינות אילת, אילת

"אנחנו פועלים באילת יותר מ-20 שנים. במהלך התקופה לא סגרנו כי הסיווג שלנו הוא מרכול אבל תנועת הלקוחות הצטמצמה והקמנו תוך יומיים אתר אונליין, עברנו למשלוחים ולמרות זאת חווינו ירידה של 75% בפעילות. בשגרה העסק מפרנס כ-15 עובדים, שכולם יצאו לחל"ת".

הבורסקאי 17, אזור התעשייה אילת

 

נותנת החסות לפרויקט היא חברת Next Insurance המעודדת ומסייעת לעצמאיים בעת הזו. נקסט היא חברת ביטוח טכנולוגית, המתמקדת בביטוח לעסקים קטנים בארצות הברית. החברה ועובדיה בחרו לתרום מתקציב הרווחה שלהם לטובת פרויקט תיעודי שמשקף את המציאות המורכבת אליה נקלעו עסקים קטנים בישראל. למשרות פתוחות בנקסט ישראל.

הפקה: רותם פנחס, ספיר טובי