לפני 16 שנה אורלי קיים, מעצבת גרפית מיבנה, החליטה לפתוח עסק עצמאי - אבל בחודש האחרון כל ההזמנות נעצרו או בוטלו. גם בעלה, שעבד במפעל קוסמטיקה, נשלח לחל"ת. אורלי, החליטה לעשות משהו עם האהבה הגדולה שלה לעיצוב ויצירה. היא פתחה עסק עצמאי שבו היא כבר 16 שנים מעצבת לוגויים ואריזות לעסקים ועצמאיים - עסק שכרגע לא מתפקד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מקבלת טלפון ב-10 בבוקר מלקוחות מאוד גדולים שלי, 'אנחנו מפסיקים פעילות - תפסיקי לעבוד על כל החומרים שלנו'", סיפרה על הפסקת הפעילות. "פשוט לא יכולתי לנשום. אני צריכה לממן את הסטודיו הזה, יש את התוכנות שאני משכירה, יש את הביטוחים, הוצאות לבית הדפוס - יש כל כך הרבה הוצאות, מה אני עושה אם הכול נעצר?".

המובטלים מאחורי המספרים- אורלי קיים מעצבת גרפית (צילום: N12)
המובטלים מאחורי המספרים- אורלי קיים מעצבת גרפית | צילום: N12

לבד, בלי גב מהמדינה: "לא מקבלים כלום"

"ביקשתי משכנתה מאוד מאוד גדולה, ובבנק אמרו לי - 'את רוצה לדחות ב-3 חודשים? זה יעלה לך איזה עשרת אלפים שקל", תיארה. "במקום באמת לעזור, למה? איך אני אמורה לשלם עכשיו את המשכנתה שלי אם אין לי הכנסה? אנחנו נצטרך פשוט לדחות את כל התשלומים, לחכות מתי ישלמו לבעלי את החל"ת, ועם הדבר הזה ללכת לקניות. אני באמת לא יודעת מה יהיה. לא יודעת".

לפי התוכנית הכלכלית שהציגה הממשלה, היא לא עומדת בתנאים בקריטריונים למענק. ערב החג בפתח, וגם הקצבה של בעלה עוד לא נכנסה. אז הם מנסים להצטמצם, לדחות מה שאפשר. הכעס שלה נובע בעיקר מכך שכל חייה היא שילמה ביטוח לאומי, מס הכנסה, ולמרות שהיא מנסה לשמור על אופטימיות היא מרגישה לבד, בלי גב של המדינה: "זה מה שהכי כואב לי בסיפור הזה, שכל העצמאיים נדפקים פה במדינה. משלמים ביטוח לאומי - מאות אלפי שקלים -  ולא מקבלים כלום בדבר הזה, בנקודת הזמן הזאת שאנחנו באמת צריכים את המדינה".