"אוויאנקה", חברת התעופה הגדולה ביותר בדרום אמריקה והשנייה הוותיקה בעולם הגישה בקשה לפשיטת רגל בניו יורק - כך פורסם היום (שני) בתקשורת ברחבי העולם. ענקית התעופה שספגה נזקים עצומים במהלך משבר הקורונה פנתה לבית המשפט וביקשה להמשיך לשלם משכורות לעשרות אלפי עובדיה. בבקשה ציינה החברה כי יש לה חובות בסך 10 מיליארד דולר ונכסים בשווי דומה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מטוסי החברה הושבתו בסוף מרץ לאחר שמדינות ברחבי דרום אמריקה סגרו את גבולותיהן כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה. בניסיון לקצץ בהוצאות, דחתה החברה תשלומים על התחייבויות קודמות, ביטלה השקעות שתוכננו והוציאה את מרבית עובדיה לחל"ת.  

"מגפת הקורונה היא האתגר הכי גדול שאוויאנקה ראתה ב-100 שנות קיומה", אמר אנקו וואן דר וורף, מנהל החברה שלפני המשבר התאוששה משנה סוערת במהלכה ערכה שינויים בתכנית העסקית כדי לצאת מחובות ולהשיב את הרווחיות.

מטוס (צילום: shutterstock)
צילום: shutterstock

פשיטת הרגל של ענקית התעופה צפויה להכות גלים בכל תעשיית התעופה שנאבקת בימים אלה על חייה -  בין נושיה הלא מובטחים הגדולים ניתן למצוא ספקים של ציוד אווירי וספקי שירותי תחזוקה להם חייבת החברה עשרות מיליוני דולרים.

החברה נמצאת בדיונים בימים אלה עם בכירים בממשלת קולומביה ומדינות נוספות לגבי קבלת סיוע בזמן השינויים בחברה. "בתקופה זו אנחנו מתכוונים להשתמש בכסף הנזיל שלנו כדי לתמוך בעסק בזמן שבית המשפט מפקח על הליך ההתארגנות מחדש", אמר וורף.

עמותת תעופה נבונה הפועלת לאיזון יחסי הכוחות בין נוסעים לבין חברות התעופה סבורה כי זוהי אחת הסנוניות הראשונות לקריסות של חברות התעופה בשל הקורונה: "אנו צופים כי בחודשים הקרובים חברות תעופה נוספות יקלעו לקשיים בעיקר בשל הצורך להחזיר לנוסעים את הכספים עבור טיסות שלא בוצעו. המלצתנו לנוסעים לרכוש את כרטיס הטיסה סמוך למועד הטיסה שלהם ולרכוש את הכרטיס אך ורק מסוכנויות ישראליות שיוכלו לסייע להם בהחזרת הכספים ולקחת חלק מהאחריות במקרה וחברת התעופה תפשוט רגל".