יהיו ביצים בכל שולחן סדר? ישראלים רבים שהגיעו לרשתות השיווק ולמרכולים דיווחו על מחסור בביצים לרכישה בימים האחרונים. לפי ההערכות, חסרות בין 20 ל-30 מיליון ביצים ברחבי הארץ, ובמספר מקורות אף דיווחו על היווצרות "שוק שחור". היום (שישי) התערבו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון - והורו על סבסוד לייבוא מאירופה כבר בתחילת השבוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בהנחיית ראש הממשלה ושר האוצר, יסבסדו משרדי האוצר והחקלאות ייבוא ביצים בהטסה לישראל מאירופה", נמסר מלשכת ראש הממשלה. עוד ציינו כי המצב הנוכחי נוצר "לאור המחסור שנוצר בשל הקושי בייבוא ביצים מאיטליה וספרד". 

הגבלה על רכישת ביצים
בחלק מהרשתות הגבילו קנייה של ביצים

משרד האוצר והחקלאות העריכו כי קיים מחסור של כ-30 מיליון ביצים לקראת החג. ברשתות החברתיות תועדו אנשים מתנפלים על ביצים במרכולים ולידי N12 הגיעו דיווחים על "שוק שחור" של ממש: אנשים שמוכרים ביצים מתוך בגאז'ים של מכוניות או באופן פרטי מהבתים, ללא אישור רפואי. אותם מוכרים פרטיים גם דורשים סכומים גבוהים בהרבה מהמותר. 

בעוד המחיר המותר לתבנית של 30 ביצים הוא כ-30 שקלים, אחד המוכרים הפרטיים אמר ל-N12: "כמה אתה צריך? יש רק תבנית של 30, זה 45 שקל לתבנית. אפשר לקחת כמה שצריך". עוד אמר: "עכשיו יש לי בבית 15 תבניות, צריכים להגיע אליי עוד 60. יש לי כמות". 

ברשתות השיווק החליטו לאחרונה כי תבניות הביצים יוגבלו ללקוחות: בחלקן אפשרו לרכוש רק שתי תבניות או לרכוש ביצים רק בקנייה מעל סכום מסוים. ברשתות השיווק כבר התחילו למכור נוזל מעורב לביצים, כפי שיש במלונות ובצה"ל: מדובר בפתרון נוסף למי שלא מוצא תבניות ביצים.

היום התברר כי עשרה מטוסי תובלה אווירית יביאו מיליוני ביצים מאירופה בראשית השבוע כדי להתגבר על החוסר בשוק. בלשכת רה"מ הודיעו על כך לח"כ אורי מקלב שפעל בנושא. ח"כ מקלב פנה למשרד האוצר והחקלאות וכן אל לשכת ראש הממשלה בראשית השבוע שכאמור החליט להטיס ארצה מיליוני ביצים במבצע מיוחד לחג הפסח. מקלב נמסר היום: "ביצים בחג הפסח הן מוצר בסיסי, שמחים שהמדינה מבינה את הצורך של הצרכנים".