במקביל למגפת הקורונה שמשתוללת בישראל, מגפה כלכלית פוקדת את האזרחים. למעלה ממיליון מובטלים חיים היום בישראל, 25% מכלל האוכלוסייה. אבל הנתון הזה מסתיר אלפים רבים שאיבדו גם הם את פרנסתם – בעלי העסקים והעצמאים. רועי כהן, יו"ר לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל הגיע הערב (חמישי) לאולפן המהדורה המוקדמת והתעמת בחריפות עם שאול מרידור, ראש אגף התקציבים באוצר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ב-16 במרץ ישראל התחלקה לשניים – לשכירים שיש להם זכויות ואנחנו העצמאיים. אזרחים סוג ב'", אמר כהן. "שכיר שמרוויח 40 אלף שקלים בחודש מקבל עשרת אלפים שקלים דמי אבטלה ועצמאי שמרוויח חצי לא מקבל שקל".

נציג האוצר שאול מרידור ענה לו בשידור: "יש לנו בעיה קשה במשק הישראלי והבעיה היא שאנחנו מעל מיליון מובטלים. בתוך הדבר הזה הממשלה שמה תוכנית של 80 מיליארד שקלים, שלא היה כדוגמתה".

שירות תעסוקה
שירות תעסוקה | צילום: Abed Rahim Khatib, פלאש 90

בשלב הזה התפרץ כהן לדבריו של מרידור: "אתמול היה הראשון לחודש ונכנסה לך משכורת של 50 אלף שקלים. איך אתה מביט בעיניים של אנשים שמקבלים 3,000 שקלים?"

,אנשים יצטרכו למצוא את עצמם מחדש", השיב מרידור. "אנחנו מקווים שנצליח לפתור לכמה שיותר אנשים את הבעיות אבל אין לממשלה את היכולת הזאת".

יו"ר לשכת העצמאים ביקר אותו בחריפות: "צריך דמי אבטלה לעצמאיים בדיוק כמו לשכירים ולא לחכות ליום שאחרי. לא יהיה לאותם שכירים שיצאו לחל"ת לאן לחזור. אז איך הם יעזרו לחצי מיליון מובטלים?".