למעלה ממיליון מובטלים ומבקשי עבודה נספרים בישראל מאז תחילת משבר הקורונה ואחד החששות הכבדים ביותר במערכת העסקית הוא שגם שהנגיף שפרץ אלינו בסערה יחלוף – העסקים יסגרו. בעלי הרשתות הגדולות במשק כועסים מאוד על משרד האוצר שמעמיד ערבויות נמוכות לטענתם. בשיחה שניהלו עם מנכ"ל משרד האוצר הם מצאו אויב משותף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ערב החג השני התקיימה שיחת זום בין בעלי הרשתות הגדולות במשק ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. שם התרעמו בעלי העסקים על גובה הערבות הנמוך שאותה נותנת המדינה – 15% בסך הכל. לעומת זאת, מדינות רבות ברחבי העולם מספקות ערבויות של כ-80% ויש כאלה שאפילו יותר. הערבות עליה מתלוננים במגזר הפרטי היא הסכום שהמדינה תתן לבעל העסק במידה והוא לא יצליח להחזיר את ההלוואה שהבנק נתן לו.

בעלי עסקים וחנויות בתל אביב שחזרים לעבוד (צילום: N12)
בעלי עסקים וחנויות בתל אביב שחזרים לעבוד | צילום: N12

בשיחה שהגיעה לידי חדשות 12 נשמע מנכ"ל משרד האוצר מפציר בבעלי העסקים לתקוף את הבנקים: "לא יזיק אם אתם קצת תצאו ותעזרו לנו ברוח גבית על הבנקים".

מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזל השיב: "יש לי שני ראיונות בטלוויזיה ומחר אצל קרן מרציאנו. אני גם אברך אותך על היוזמה, גם אגיד ולהחזיר את המשק וגם אצא על הבנקים". ראשי הרשתות שהיו גם כן בשיחה הסכימו עם הכיוון.

"באגרסיביות, לא בעדינות הרגילה שלך הראל", אמר בציניות באב"ד. אתם חייבים להגיד בכל ראיון שאתם נמצאים בו שהבנקים חייבים להבין את גודל השעה. חייבים להזרים".