הפנים מאחורי המספרים: המספר העדכני של המובטלים בישראל עומד על 800 אלף, בעיקר בעקבות המשבר הכלכלי הכבד שנגרם עקב התפשטות נגיף הקורונה. כמה מהם מספרים למצלמה על התחושות הקשות וחיי השגרה המטלטלים, וגם - מה חשבו כששמעו את ההתבטאות מעוררת המחלוקת של ח"כ מיקי זוהר: "סביר בעיניי שראש הממשלה יוכל לתפקד כראוי מבלי שיצטרך לחפש איך לגמור את החודש". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אפי הדר, בן 34, איש סיסטם בחל"ת

"זה מצב של מרמור, זה מצב של חוסר ביטחון, אתה לא יודע מה יקרה מחר", משתף אדר, "מה יקרה עוד חודש. אולי בסדר, חודש אני יכול לשרוד כלכלית, חודש הבא - אלוהים גדול". 

המובטלים הצעירים שלא מצליחים למצוא עבודה
אפי הדר | צילום: N12

רות בלייכר, בת 30, מהנדסת תעשייה וניהול בחל"ת

"זה מאוד מתסכל שאנחנו נמצאים בסיטואציה כזאת", אומרת בלייכר, "כאילו היינו אמורים להיות במקום אחד, עכשיו אנחנו במקום אחר בגלל משהו שבכלל לא בשליטתנו. הייתי במספר ראיונות, אבל זה מאוד לא פשוט בגלל שהם רוצים אנשים עם ניסיון, רוצים אנשים שכבר צברו ידע וניסיון ומי שסיים תואר אין לו הרבה ניסיון. יש הרבה רגעים שנשברים. שאתה אומר - האם אני בכלל אמצא משהו"?

המובטלים הצעירים שלא מצליחים למצוא עבודה
רות בלייכר | צילום: N12

מיכל בן דוד, בת 31, מנהלת אדמיניסטרטיבית בחל"ת 

גם מיכל מתוסכלת מהמצב הנוכחי, היא כעת נמצאת בחל"ת והכל נעצר מבחינתה. "אם הייתי לפני כמה חודשים בשיא שלי, פתאום הכל פשוט מתפוצץ לך בפנים - ואתה מבין שמה שחשבת שהולך להיות זה משהו אחר לגמרי מהמציאות. אחד לא חזר אליי מכל מה ששלחתי עד עכשיו, אחד. זה מאוד קשה נפשית", היא אומרת.

"יש הרבה רגעים שנשברים, שאתה אומר: וואי, מה יהיה? אתה נכנס למין סוג של אכזבות אישיות כי הייתי במקום מסוים, התחלתי כבר לחפש דירה, לצאת מהבית של ההורים, היה לי קצת כסף בצד וכרגע פשוט הכול נעצר". 

המובטלים הצעירים שלא מצליחים למצוא עבודה
מיכל בן דוד | צילום: N12

דור שופר, בן 28, אנליסט 

דור הפך גם הוא למובטל בעקבות המשבר הכלכלי: "זה די להתחיל הכול מחדש. רכשתי השכלה, עבדתי וחיכיתי לקפיצת מדרגה והקורונה קטעה את זה. תקופה לא פשוטה בבית שככה צריך לחפש את עצמך. אתה רוצה לחזור לעבוד, אתה רוצה לחזור לשגרה".

"אני בן אדם שדי צריך יציבות, חוסר הוודאות הזאת גורמת לך לפעמים ללחצים מיותרים", ממשיך שופר, "שוב, אם אתה מחפש עבודה ולא מוצא ואתה מתחיל להתייאש וזה יכול להביא אותך למצבי קיצון, שלא נדע באמת, זו הסיטואציה הכי רעה שאני לא מאחל לאף אחד. התקופה כרגע שאתה רואה בממשלה זו תקופה של זלזול באזרחים".

המובטלים הצעירים שלא מצליחים למצוא עבודה
דור שופר | צילום: N12

איתי דקל, בן 31, עובד בשיווק דיגיטלי

"אני מסתכל ואני רואה את מה שקורה במדינה עכשיו וזה פשוט מכעיס" זועם דקל בן ה-31 שנותר מובטל: "אני מרגיש ניתוק גדול, הממשלה הזאת עסוקה בעצמה, הם לא רואים אותנו. אני מוצא את עצמי, מבן אדם עם חיים נורא מלאים, תפוסה של לו"ז של 120 אחוז בלי יכולת לנשום לכלום. יושב בבית ועושה כלום".

המובטלים הצעירים שלא מצליחים למצוא עבודה
איתי דקל | צילום: N12