אילת (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
המלונות באילת | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova
לאחר ההנחיות החדשות של משרד הבריאות והחזרה המדורגת של בתי המלון לשגרה, עד עכשיו נרשמו באילת כ-60 אחוז תפוסה בחג השבועות במרבית בתי המלון, שרובם כבר מציעים חבילות נופש מוזלות יחסית ואטרקטיביות. הנתון מעודד היות ובפסח לא היו הזמנות כלל.

"אני מעריך שבתי המלון בעיר יצטרכו להמשיך להציע חבילות נופש זולות כדי לגרום לישראלים להגיע לנפוש בעיר בתקופה הקרובה. יקח זמן עד שענף התיירות בעיר יחזור לקדמותו", ציין יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, שבי ישי. " נכון לעכשיו, לא בטוח שכל בתי המלון ייפתחו אם לא יהיו ביקושים. יחד עם זאת, בתי המלון ערוכים לקבל את האורחים וימלאו אחר הוראות משרד התיירות ויפעלו לפי הנחיות התו הסגול: לא יהיו בריכות, סאונות וחדרי אוכל נכון לעכשיו".

אילת ריקה (צילום: בצלאל רובין)
אילת ריקה בימי הקורונה | צילום: בצלאל רובין

שבי מציין כי הנזק שנגרם לבתי המלון באילת עקב משבר הקורונה נאמד ברבע מיליארד שקל ועוד מיליארד שקל לבתי העסק בעיר כמו מסעדות, מוניות ואטרקציות שונות שמתפרנסים מאורחי המלונות.

"באפריל בשנה שעברה היו באילת כ-600 אלף לינות ב-12 אלף חדרי מלון. הפדיון על כל אורח היה כ-400 שקל ללילה. השנה בגלל הקורונה זה עמד על אפס ואלפי עובדים הוצאו לחל"ת או פוטרוזה נזק כבד מאוד לעיר שמרבית הכלכלה של מושתת על ענף התיירות", הסביר שבי. "גם בחג שבועות כשהתפוסה בבתי המלון בעיר נעה בדרך כלל בין 80 ל-90 אחוז תנוע השנה בין 50 ל-70 אחוז. אני מאמין שלאט לאט התיירות בעיר תשתקם והנופשים יגיעו שוב לאחר שהחששות שלהם מפני הידבקות מקורונה יוסרו לחלוטין".

יוסי אוחנה למגזין (צילום: MENAHEM KAHANA, GettyImages IL)
בעיר מקווים שכמות התיירים תחזור לימיה היפים | צילום: MENAHEM KAHANA, GettyImages IL
 

בבתי המלון בעיר מועסקים בשיא כ-9,000 עובדים ובממוצע בימי שגרה כ-6,000, אך הקורונה הפכה את אילת למובילה באחוזי האבטלה בארץ היות וכמעט כל העובדים פוטרו.

מנגד, ישנם מלנות שנראה שהתאוששו לגמרי ובמהירות. כך למשל, במלון 'בראשית' שבמצפה רמון מדווחים על תפוסה מלאה בחג השבועות כשבמהלך החודשים מאי, יוני ויולי הם מציעים הנחה של 30 אחוזים על החדרים השונים.