"איפה נשמע שביטוח לאומי לא יסייע בשעת צרה?", אומר חנן דרוב, דיג'יי מצליח ומוכר בארץ שקיבל היום (רביעי) 20 שקלים בלבד מביטוח לאומי. "לצערי אני משלם ביטול לאומי כבר 30 שנה כעצמאי ו-15 שנה במקביל כשכיר. אם הרווחתי כל חודש 15 אלף שקלים ברוטו, איך יכול להיות שעבור החודש שעבר קיבלתי מהם 2,200 שקלים?".

עם פרוץ משבר הקורונה בחודש מרץ הוצאו עובדים רבים לחופשה ללא תשלום (חל"ת); תוך פחות מחודשיים זינק שיעור האבטלה ל-26% וחצה את רף מיליון האזרחים. ביטוח לאומי מפצה שכירים בהתאם לרמת השכר הממוצעת המשבר, לצד גילם ומספר הנפשות שתלויות בהם. יחד עם זאת, רבים מתלוננים כי קיבלו החודש פיצוי זעום.

כך קרה גם לאליאור אלימלך מירושלים, שעובד במשרד "מנטרה" הפקות כדיג'יי וכמנהל משרד והוצא בחודש שעבר לחופשה ללא תשלום. את הפעימה הראשונה של המענק הוא אכן קיבל, אך החודש הועברו לחשבונו 15 שקלים בלבד.

"בהתחלה חשבתי שמדובר בטעות. אנחנו כרגע נמצאים במצב של מלחמה ומנסים לשרוד. באתר יש שאפשר לראות פירוט אבל כרגע כתובה רק המילה 'אבטלה'. התקשרתי למוקד הביטוח הלאומי ועדיין לא חזרו אליי. אני מנסה להבין איך הם הגיעו לסכום המוזר הזה אבל הם בכלל לא עונים. מצד אחד זה מצחיק, אבל מנגד זה מעצבן, מרגיז ומקומם. את הכסף אני אתרום לבית חב"ד, מקווה שילך לנזקקים".

אילן נחמיאס, פרסומאי מרמת גן, נאלץ להסתפק הבוקר במענק בגובה 165 שקלים. "התעוררתי הבוקר עם סטירת לחי מהממשלה. כואב לי כמה המדינה מנותקת מהאזרחים.  ממנים עשרות שרים וסגני שרים, בונים מעון לראש הממשלה החלופי ואנחנו נאבקים תחת הנטל. אני לא יודע איך לשלם לחברת האשראי על העסקאות שביצעתי בחודשים הקודמים. אני באמת לא יודע איך אעמוד בזה, לדעתי אנחנו לפני פיצוץ".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: 

הביטוח הלאומי משלם בימים אלה דמי אבטלה והשלמות למקדמות לדמי אבטלה, למאות אלפי מבוטחים.

התשלום הוא עבור חודש מרץ 2020, בחודש זה רוב רובם של המבוטחים פוטרו או יצאו לחל"ת לאחר ה-15.3, כך שמדובר לכל היותר על דמי אבטלה ל-15 יום שמתוכם על פי חוק מופחתים 5 ימים, ולכן התשלום הוא על 10 ימים.

מסכום דמי האבטלה הכללי מנוכה סכום מקדמה ששולמה למובטלים בסך 2,000 שקלים ב-07.04 לכן חלקם מקבלים כיום את ההשלמה לדמי אבטלה בסכומים קטנים.

יצוין עוד שלשכירים שהם גם עצמאים מנוכה, על פי חוק, מדמי האבטלה שכרם כעצמאים. הביטוח הלאומי ער לעיוות שיוצר החוק במקרה זה ופנה לגורמים המוסמכים כדי לתקן זאת.