הממשלה אישרה במהלך הלילה (בין שבת לראשון) שורה של הקלות בהגבלות שהוטלו על עסקים, וחנויות בכל רחבי הארץ החלו להיפתח מחדש לאחר שהיו סגורות ללקוחות בחודש האחרון. כחלק מהתנאים לפתיחת העסקים, משרד הבריאות פרסם את תקנות "התו הסגול" שבעלי העסקים מחויבים לפעול על פיהן: הקמת מחיצות בין הקופאי ללקוח, הגבלת מספר הלקוחות שיוכלו לשהות במקביל בחנות ועוד. כתב N12, אור רביד, יצא לשטח ובדק איך בעלי החנויות מתכוננים לפתיחה מחדש והאם התקנות אכן מיושמות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלי שיגריס, מחנות "כלבו שיגריס" הוותיקה בתל אביב, סיפר: "החנות קיימת כבר למעלה מ-60 שנה, לא זוכר דבר כזה. אני זוכר את תקופת מלחמת ששת הימים שבתור ילד עזרתי לאבא שלי, החנות תפקדה בכל המלחמות שהיו לנו - אבל משבר כזה לא חווינו מעולם". אלי התייחס גם לתקנות "התו הסגול" החדשות שעכשיו הוא צריך לעמוד בהן כדי לפתוח את החנות: "שום דבר לא ברור, לכל דבר יש פירושים שונים וכל אחד מתקשר כדי להבין למה התכוונו. ההנחיות ממש לא ברורות".

למרות שניתן לפתוח כבר מהיום את העסקים, חנויות רבות טרם נפתחו מכיוון שהן עדיין לא ערוכות לעמוד בתקנות החדשות. "אנחנו דיי נבוכים למען האמת", אמר איתן, הבעלים של חנות "הדר" לציד אלקטרוניקה בתל אביב. "מה שאנחנו עושים כרגע זה מצטיידים בכל הציוד שצריך על מנת שנוכל לפתוח בצורה מיטבית. אנחנו נערך תוך יום-יומיים ונוכל לפתוח". על המכה הכלכלית שספגה החנות, הוסיף איתן: "המשבר הזה סגר לנו את העסק בצורה סופית. במשך למעלה מחודש לא עובדים בכלל - זה נזק בלתי הפיך לדעתי. אבל אנחנו נראה איך מתגברים עליו. ימים ידברו".

אלי מחנות "אלברטמבור" בתל אביב נשמע מוכן לפתיחת החנות: "לפי מה ששמעתי יהיה מותר לנו להכניס בין 2 ל-3 אנשים לפי גודל החנות, וכמובן שאנחנו סימנו כבר בפס אדום ליד הקופה ונבדוק חום לאנשים לפני שנכנסים - הכל לפי התקנות". על התחושה של פתיחת החנות מחדש אחרי זמן כה ממושך שהייתה סגורה, סיפר אלי: "אנחנו חיכינו לזה והגיע היום. נקווה שנעבור את הקורונה הזאת ונשוב לעבוד, שתהיה עבודה לכולם והשעסקים יצמחו מחדש".

בעלי עסקים וחנויות בתל אביב שחזרים לעבוד
חנות "הדר" בתל אביב: "תוך יום-יומיים נוכל לפתוח" | צילום: N12

ההקלות בפתיחת עסקים לא כוללות חנויות שנמצאות בקניונים - שיישארו סגורים. רשת "מחסני חשמל" החלה להיערך לפתיחה של כ-40 סניפים של חנויות הרשת שלא פועלות בתוך קניונים. "אנו שמחים על החלטת הממשלה לאפשר את פתיחתן מחדש של חנויות החשמל", אמר ארז וסנגר, מנהל המכירות של הרשת. "רוב החנויות יעברו בימים הקרובים את ההתאמות הנדרשות על מנת לעמוד בתנאים שהציב משרד הבריאות, לרבות רכישת אמצעי מדידת חום ללקוחות, רישום של הלקוחות שנכנסו לחנות, הכנסת כמות מותרת של אנשים לכל חנות בהתאם לגודלה והתקנת מיגון פלסטיק בין הלקוח לקופאי בסניפים מסויימים".