המשבר הכלכלי איתו תצטרך להתמודד הממשלה הקרובה מכיל בתוכו סכנה משמעותית - מעגל המיתון. עובדים רבים שהוצאו לחל"ת לא יחזרו למקום עבודתם, נמצאים כעת באי וודאות כלכלית והמשק לא מצליח לחזור לשגרה מלאה. משימתה של הממשלה החדשה שהוקמה - לא לאפשר למעגל הזה לעצור את הצמיחה במשק הישראלי.     

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לאחרונה שומעים שוב ושוב על המספר הגדול הזה - מיליון מובטלים. אבל בשיא המשבר, הרוב המוחלט של האנשים שנרשמו בשירות התעסוקה, 88%, נרשמו ככאלה שיצאו לחל"ת - חופשה ללא תשלום ובגלל זה סף החרדה הלאומי ירד. המשמעות היא שהם והמעסיקים שלהם העריכו שהם יחזרו למעגל העבודה כשהמשבר יחלוף. עם זאת, כבר מהרגע הראשון אמרו בשירות התעסוקה שכ-20% מאלו שחושבים שהם בחל"ת, בפועל יישארו מובטלים.

על פי הערכות, יש היום עשרות אלפי שכירים שיצאו לחל"ת והמעסיקים שלהם כבר יודעים, או מעריכים ברמת וודאות גבוהה, שהם לא יחזרו לעבודה – ובכל זאת את רובם לא מפטרים. כאן מתחיל מעגל המיתון: אנשים שנמצאים בחל"ת וכאלה שנמצאים כרגע בחוסר וודאות כלכלית מוציאים פחות כסף ועסקים שכביכול נפתחו וחזרו לפעילות מתקשים לחזור לשגרה - וחוזר חלילה.

על פי דיווחים, רק 51% מהלקוחות חזרו לחנויות השונות, כך מדווחים רוב העסקים הקטנים. בעקבות הנתונים הללו, העסקים לא מחזירים את כל העובדים מחל"ת, ההזמנות מספקים מצטצמות וההוצאות השותפות קטנות. התוצאה של כל אלה היא דהירה לעבר מעגל המיתון.

החשש הוא שהמעגל הכלכלי הזה יוביל את ישראל למיתון ובהמשך גם יעצור את הצמיחה במשק. האתגר הכי משמעותי של הממשלה הזו יהיה לשבור את המעגל הזה - ולהחזיר את המשק הישראלי להיות משק צומח, כמו שהתרגלנו לראות אותו בשנים האחרונות.