אמזון חוזרת לבצע משלוחים לישראל. אחרי שקמעונאית האופנה הבריטית נקסט הודיעה שלשום כי תחזור לבצע משלוחים לישראל בהיקף מוגבל, אתמול גם אמזון חזרה לשלח מוצרים לישראל, אבל גם היא עושה זאת בהצעת ערך שונה מזו שהציבור בישראל רגיל אליה.

פעילות המכירה של אמזון הבינלאומית בישראל הופסקה לפני כחודשיים. ראשית, אמזון ביטלה מבצע שנמשך מספר חודשים, במסגרתו מוצרים במחיר של מעל 49 דולר נשלחו ללא עלות משלוח לישראל. שבוע לאחר מכן, במסגרת מהלך רחב שביצעה בעולם, היא סגרה את האפשרות להזמין מוצרים שמסופקים ע״י אמזון לישראל לחלוטין.

נציין כי מוכרים חיצוניים שמוכרים באמצעות הזירה המקוונת של אמזון, בישראל ובעולם, המשיכו לשלוח סחורה באמצעות הפלטפורמה, ללא שימוש בשירותים הלוגיסטיים שלה.

כעת היא שבה לשלח לשוק המקומי מוצרים מאמזון ארה״ב ומאמזון אירופה, אלא שכאמור, לא עם הצעת הערך שהציבור בישראל התרגל לה. מי שיבחן מוצרים שונים שנשלחים כעת לישראל, יגלה שמחיר המשלוח לא רק שלא חזר להיות חינמי, אלא זינק למעלה, והופך חלק ניכר מהקניות לבלתי כדאיות.

כך למשל עבור סט צלחות שמתומחר ב-50 דולר, תאלצו לשלם דמי משלוח של 90 דולר. עבור ספר שמתומחר ב-34 תידרשו להיפרד מדמי משלוח של 180 שקל. עבור קרם לשיער בעלות 60 שקלים יגבו מכם עלות משלוח של 166 שקלים.

הסיבה לכך היא ככל הנראה משלוחים מהירים יותר, שמתבססים על מסלולים של חברות שטיסות לישראל סחורה בטיסות מטען, וזאת מכיוון שתנועת מטוסי הנוסעים לישראל טרם חזרה לשגרה.

צמצום הפעילות של אמזון בישראל התבצע בהמשך לצמצום הפעילות שביצעה אמזון ברחבי העולם כולו כדי למקד את פעילותה בשוק האמריקאי, שוק האם שלה, וזאת על רקע מה שהגדירה כ״עומסים לוגיסטיים יוצאי דופן״. גם בארה"ב הזמנות שבשגרה שסופקו תוך יום, עברו לזמן אספקה של שלושה עד ארבעה ימים. המציאות הזו הובילה את החברה להצהיר על גיוס נרחב של כ-100 אלף עובדים כבר בשבוע באמצע מרץ.

במכתב ששלח אז מייסד ומנכ"ל החברה ג'ף בזוס לעובדיו, הוא פירט: "שינינו את הלוגיסטיקה שלנו, את ההובלה, את שרשרת האספקה, את המכירה וכן מכירה של מוכרים חיצוניים באמצעותנו, כדי לתעדף אספקה ומשלוח של מוצרים חיוניים כמו מוצרים לבית, חומרי חיטוי, מוצרי בריאות וציוד רפואי. אנחנו מספקים שירות חיוני לאנשים בכל מקום, במיוחד עבור מי שפגיע יותר, כמו אוכלוסייה מבוגרת. אנשים תלויים בנו".

הכתבה פורסמה במקור בגלובס