השבוע נפוצו ברשת סרטונים של ניסים מנטש מנפץ את חלון החזית של סניף "קקאו" בחולון, אותו מנהל בנו רועי בן זקן. הבוקר (רביעי) התראיינו השניים ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין (קשת 12) וסיפרו על המצוקה הקשה שהובילה למעשה הנואש - ועל ההפסדים הכלכליים חסרי התקדים בצל תקופת הקורונה.

"המצב הזה כואב לי. ביום שבו אמרו לסגור את בתי הקפה, לקחתי את כל הסחורה והוצאתי אותה לפח הזבל. השארתי אותה למחוסרי בית כדי שיעברו ויקחו את מה שהם צריכים. זה כואב", סיפר מנחם ל"חדשות הבוקר. "לבית הקפה היום אין יעד. לא אומרים לנו מתי לפתוח. אם יגידו לנו שיהיה אפשר לפתוח בעוד שבועיים או שלושה, נדע איך להתארגן, אבל אם יגידו לנו שנוכל לחזור לשגרה רק בעוד חצי שנה, אני אלך ואחפש עבודה חדשה. אי אפשר לחיות במצב הזה. כל יום בחודשיים האחרונים עלה לעסק 2,000 שקלים לפחות בהוצאות שוטפות. המדינה שברה את הילד שלי, עם כל שמחת החיים שלו". 

רועי, מה חשבת כשראית את אבא מגיע למצב הזה?

"לא האמנתי שזה באמת יקרה. הייתי בטוח שזה רגע של התפרצות ועוד שניה הוא יעצור, וזה פשוט קרה. האנשים למעלה צריכים לבוא לכאן ולראות את המצב שלנו. שלוש שנים היינו בסדר, שילמנו לכולם, עד היום אין לנו שום בעיה עם אף אחד. עכשיו הבנקים וחברות האשראים והספקים לוחצים ואין לנו תשובות". 

כמה הבור עמוק?

"הבור עמוק מאוד. העסק סגור כבר מה-15.3 והחובות שנצברו הם בגובה מאות אלפי שקלים. אנחנו עושים הכל כדי להתכונן ליום שאחרי. המדינה מבטיחה כבר חודשיים שהיא תעזור עם פיצוי לעסקים. מישהו ראה? מישהו יודע מישהו יודע מה הסכום? כמה זמן ילוו אותנו? וגם כשנפתח, איך יראה היום שאחרי? אני באתר של הרשות מדי יום, אני בקשר עם רואה החשבון שלי ואנחנו עוקבים מקרוב. הבנתי שרק אתמול נפתח המענק שהבטיחו לעצמאים, עוד לא הספקתי להסתכל אבל אנחנו עוקבים מקרוב ומחכים".

איך הרגעת את אבא?
"לא היה קל. הוא איתי רוב הדרך. אנחנו מכינים את המקום ליום שאחרי, הקורונה הייתה עבורי הזדמנות לעשות שיפוץ קטן. הוא  נמצא איתי יום יום, שעה שעה, והוא רואה מה אנחנו עוברים. אני אמנם שקט אבל הוא רואה את מה שבפנים".

"ב-11 לחודש הייתה לבת שלו יום הולדת", המשיך ניסים. "הוא היה כל היום בעסק כי לא היה לו כסף לשלם לעובד שיחליף אותו. אני במקביל בחל"ת קיבלתי 1980 שקלים. איך אפשר לחיות ככה? לפני יומיים בא אלינו ספק לעסק והוא כבר דיבר כמו גובה. המזל שלנו הוא שעיריית חולון עוזרת לרועי ומפרגנת מא' ועד ת' וכך גם רשת קקאו. אני התקשרתי לבעל הרשת וביקשתי שידחו את התשלומים, שיבינו את המצב. העסק סגור כבר 60 יום, מדובר ב-120,000 שקלים לפחות שהתאדו. זה עסק בריא, לא עסק כושל. העסק משגשג".

רועי, עד כמה אתה קרוב להרים ידיים? יש לכם אורך נשימה?

"אני מאוד קרוב להרים ידיים. יש אמונה שאנחנו נחזור ונצליח אבל כמה שזה קרוב, ככה זה רחוק".

 "אתמול התקשר האחיין של הכלה שלי, ילד בן שבע", המשיך ניסים. "הוא אמר לי 'אני מחזק אותך, תהיה חזק, כשתפתחו אני אבוא לאכול את הפיצה שלך'. איזו הרגשה זו? ילד בן שבע צריך לחזק אותי? תסתכלו לי בעיניים. ילד בן שבע צריך לעודד אותי בשביל הפרנסה שלי ושל הבן שלי? רועי מחזיק 30 עובדים בזמנים פחות טובים ו-40 בזמנים יותר טובים. לפני שבוע בא אליו אחד העובדים, סטודנט, וביקש עזרה ב-1,000 שקלים. הוא אמר שלא יוכל לשרוד".