משרד האוצר אישר היום (רביעי) בקשה לפתיחת החנויות של מפעל הפיס, בעקבות בקשה של המפעל. זאת, בזמן שעסקים אחרים וייתכן שחיוניים יותר נשארים סגורים – על פי ההנחיות. משרד האוצר מצידו טען שבמידה וחנויות מפעל הפיס עומדות בתקני התו הסגול, פתיחתן מאושרת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בזמן שעסקים רבים נותרו סגורים, כמו גם רובה של מערכת החינוך, חנויות מפעל הפיס נפתחו היום באישור משרד האוצר. זאת, לאחר שהיו סגורות למשך יותר מחודש, מאז ה-17 במרץ.

"אנו עדים היום לניהול כושל בכל הנוגע לתהליך קבלת החלטות בנוגע להחזרת המשק לפעילות", אמר אביר קארה, מייסד "אני שולמן" - קבוצת העצמאים הגדולה בישראל. "מתקבלות החלטות שאינן הגיוניות על ידי אנשים שמעולם לא היו עצמאיים ולא מכירים את המשמעות של עצמאי בישראל".

"להחזיר דוכן פיס זה אומר שאפשר להחזיר גם דוכן פלאפל, או דוכן אחר, בהתאם להנחיות המתאימות", המשיך קארה. "כולם היום עם אמצעי זהירות ואין שום הבדל. ניתן להקפיד ולשמור מרחק וכדומה. אנו רואים ויכוחים בין שרי הממשלה שיותר מהכול מעידים על תהליך קבלת החלטות שגוי, שמאופיין בקבלת החלטות מעכשיו לעכשיו ללא שום תכנית או תכנון וללא הנהגה שמכוונת להסדרה עם פתרון רציני לטווח ארוך".

"עד שלא יהיה שינוי מהותי בו מתקבלות ההצעות שהגשנו לאוצר, לא תהיה חזרה לשגרה והעסקים לא יחזרו להעסיק. ושהמדינה תמשיך להחזיק את כל מי שלא עובד, ללא החרגות. מדובר במצב קשה שלא ניתן לפתור באמצעות פיתרון זמני שמטרתו השתקה של ציבור העצמאיים ולא מעבר. צר לנו שזה המצב, הרצון שלנו הוא טובת המדינה, טובת והמשק ואנחנו העצמאיים המנוע של המשק והגיע הזמן לשינוי ביחס לסקטור הזה".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס חוזר לפעילות מסחרית בחנויות ובביתנים (למעט קניונים) על פי חוק ובהתאם להנחיות ותקנות הממשלה, בכפוף לאמצעי הזהירות המתבקשים למיגון הולם (כפפות, מסיכות, סימוני מרחק בין המוכר לקונה ומגן חוצץ, בהתאם להנחיות עד גיל 67 ללא מחלות רקע). אנו רואים שליחות לאומית בהחזרת מאות הזכיינים העצמאים, המהווים עסקים קטנים, לעבודה, לאחר מעל לחודש בו לא עבדו כלל".

"מפעל הפיס החליט לעצור את כלל הפעילות שלו מיום 17 במרץ. היום הוא חוזר לפעילות מסחרית הן למען הזכיינים, שהם כאמור עצמאים לכל דבר ועניין, והן על מנת שנוכל להמשיך ולהפנות את כל רווחי הפיס כהשקעה החוזרת לקהילה בשלל תחומים, כפי שנהגנו במהלך כל תקופת הקורונה, במסגרתה הועברו כבר למעלה מ-100 מיליון ש״ח לתגבור המערך הלאומי של מדינת ישראל".