המשבר הכלכלי מעמיק: בעלי העסקים הגדולים בישראל יצאו היום (רביעי) בקריאה לכל רשתות האופנה והמסחר לצאת לשביתה כללית: "קוראים לפתוח בשביתה כללית ולסגור את השערים עד שדרישותינו המינימליות לעזרה מהממשלה יתקבלו במלואן". במקביל שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו פירטו את דרישותיהם, כפי שסוכמו איתו בפגישה שנערכה אתמול בזום. "פתיחת החנויות בעת הזו, ללא קבלת רשת בטחון ממשלתית - רק תעמיק את ההפסדים הכבדים ואת הבור אליו נפלנו", נימקו.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה שפרסמו נכתב: "לא מתכוונים לחדש את המסחר עד שדרישותינו מהממשלה יתקבלו. אנחנו קוראים לכל רשתות האופנה והמסחר לפתוח בשביתה כללית ולסגור את שעריהן עד שדרישותינו המינימליות לעזרה מהממשלה, כפי שהוצגו בפירוט רב בישיבה עם ראש הממשלה, תתקבלנה במלואן".

בפנייה לראש הממשלה נתניהו במכתב עליו חתומים בין השאר בעלי רשת "פוקס", הראל ויזל, בעלי "אופטיקה הלפרין" יעקב הלפרין, בעלי רשת "קסטרו" גבי רוטר ואחרים, הם הסבירו כי "מקורות רשמיים בתוך משרד האוצר עדכנו אותנו הבוקר כי אין בכוונתם ליישם את המתווה שהצענו לך. אנחנו במצב חירום כלכלי וקיומי. כולנו רגע לפני קריסה!". 

שיחת הזום בין רה"מ לבעלי עסקים (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שיחת הזום בין רה"מ לבעלי עסקים | צילום: החדשות 12, החדשות12

"מעבר להפסדי העתק שיצרו לנו חודשים מרץ ואפריל", המשיכו, "אנו חוששים שהגרוע מכל עוד לפנינו. כל חנות שתפתח בימים אלה תפסיד ורק תעמיק את המשבר החריף". בהמשך המכתב פירטו את דרישותיהם ובהם מענקי הפיצוי, מענקי עידוד להחזרת עובדים מחל"ת, הלוואת בקרן מדינה, הארכת חל"ת, ופטור ממע"מ עד 75 דולר לרכישות באינטרנט. 

המכתב של בעלי העסקים‎

במכתב נפרד בו קראו לרשתות המסחר והאופנה לצאת לשביתה כתבו: "אין לנו מדינה אחרת, אין לנו פרנסה אחרת ואין לנו כל אפשרות לפתוח את החנויות ללא קבלת רשת הביטחון הממשלתית". 

חשוב להדגיש כי הפנייה של אותם בעלי עסקים נוגעת לפיצוי שדורשים בעלי העסקים הגדולים במשק, כלומר אלה שהמחזור שלהם הוא מעל 20 מיליון שקלים. במקביל מתגבש מתווה למענק לבעלי עסקים ועצמאיים לעסקים קטנים שמחזורם קטן מ-20 מיליון שקלים. 

המתווה המתגבש לעסקים קטנים: מענק על סך 5.2 מיליארד שקלים

כאמור, המענק מיועד רק עבור עסקים שהיקף המחזור שלהם הוא עד 20 מיליון ש"ח (מדובר ב-98% מהעסקים במשק). העסקים שיהיו זכאים למענק הם אלה שחלה הקטנה של לפחות 25 אחוזים בהכנסותיהם. הפיצוי יהיה כאחוז מסוים, אחרי ניכוי העלויות המשתנות והחופשה ללא תשלום ששולם על ידי המדינה.

לפי המתווה, יהיו 4 מדרגות פיצוי: עבור אלה שהכנסותיהם נפגעו בשיעור של עד 40%, אלה שהכנסותיהם נפגעו בשיעור של 60 אחוזים, 80 אחוזים וכך הלאה. מלוא המענק יועבר לבעלי העסקים, במידה והם יחזירו עד חודש אוגוסט כ-70 אחוז מהעובדים באותם ענפים שהממשלה אפשרה להחזיר לעבודה. כמו כן, המענק יעבור תוך שלושה ימים מרגע שהעסק ידווח.