"נמצאים באי ודאות, לא יודעים אם הפריטים יגיעו בזמן": רוב הנדבקים בנגיף הקורונה נמצאים בסין, שהיא גם הספקית הגדולה ביותר בעולם של משלוחים. עם התפרצות הקורונה אתרים רבים מסין הודיעו כי הם מקפיאים את העברת הסחורות – והקונים שכבר הזמינו מוצרים נותרו אובדי עצות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

80 אחוז מהגולשים הישראלים שקונים באינטרנט רוכשים את המוצרים מסין. במשרד הבריאות הבהירו כי אין סיכון שהווירוס יעבור באמצעות חפצים, אך את הרוכשים זה לא משכנע. החבילות שמגיעות לארץ מועברות בטיסות נוסעים או תובלה ורובן מגיעות מהונג קונג, שסגרה חלק גדול מהמעברים.

בעל עסק קטן באינטרנט
משרד הבריאות: הנגיף לא יכול לעבור דרך מוצרים | אילוסטרציה: iJeab, shutterstock

לא רק במשלוחים יש פגיעה משמעותית, אלא גם בייצור. חברת אפל, שהמפעל שלה נמצא בלב מוקד ההתפרצות, צפויה לספוג עיכוב באספקת האייפונים לרחבי העולם.

"חשוב לבדוק מהיכן הרכישה"

בני בוחניק, מנהל קבוצת הפייסבוק: "כזה אני רוצה – I need it", מספר על ירידה משמעותית בהזמנת החבילות מסין: "האנשים קצת חוששים, יושבים על הגדר ולא מבינים לאן הדברים הולכים ואיך הם מתפתחים". בוחניק הוסיף כי ההמלצה כרגע היא אכן להמתין ולא להזמין מוצרים שזמני אספקתם קריטיים כגון תחפושות לפורים או מתנות.

"כרגע מומלץ להימנע מהרכישה באתרים הסיניים. גם אם קונים מאתרים שאינם אתרים סיניים מאופיינים, יש שם מוכרים סינים וחשוב לבדוק מהיכן הרכישה", הוסיף בוחניק.

התפשטות נגיף הקורונה
חיטוי הרחובות מנגיף הקורונה | צילום: רויטרס

פדי מרגי, מומחה למיתוג, מספר כי לקונים יש תחושה כי כאשר הם רוכשים מוצר מסין המוצר נגוע - על אחת כמה וכמה אם מדובר על מוצרים שם בטיחותיים לילדים. "ייקח עוד לא מעט זמן יעד שהמותג 'סין' ברכישות אונליין יחזור למה שהוא היה בעבר", סיפר.

"לא מעוניינת שהכלבה שלי תידבק בקורונה"

ענת יום טוב שמחכה להזמנה מעלי אקספרס, מתכננת מסיבה משפחתית גדולה ולכבוד האירוע רכשה לא מעט מוצרים מעלי אקספרס. אלא שאז קיבלה אי-מייל שהסביר כי בגלל הווירוס הלא צפוי ההזמנה מתעכבת. "רציתי להזמין באינטרנט כדי לחסוך בעלויות כי זה רבע מהמחיר בארץ. עכשיו אני לא יודעת אם ההזמנות נשלחו או לא", סיפרה בדאגה, "אני נמצאת באי ודאות, אני לא יודעת אם הפריטים יגיעו בזמן".

מרכז הסחר של דואר ישראל
מרכז הסחר של דואר ישראל | צילום: דוברות דואר ישראל

כמו ענת גם רומי אלקובי מחכה להזמנות מסין. אלקובי היא מכורה לקניות ברשת ומספרת כי העסק מלחיץ אותה מכיוון שהיא לא יודעת באילו ידיים המוצר יעבור. "קיבלתי פקודה מאמא שלי לא להזמין, אבל אני כן מחכה לחבילה שאמורה להגיע מסין. אני לא יודעת אם אני ארצה לקבל את זה בכלל, מה אם אני אדבק בקורונה?". אלקובי סיפרה כי הזמינה מעילים לכלבתה, אך במידה וזה יגיע היא כלל לא יודעת האם תרצה להלביש לה את הבגדים: "אם בנאדם יכול להידבק בקורונה גם הכלבה שלי חס ושלום תידבק בקורונה ואני לא מעוניינת".