מגפת הקורונה ממשיכה להכות בכלכלה הישראלית: מאתמול 60 אלף ישראלים נרשמו בשירות התעסוקה בבקשה לקבל דמי אבטלה – כך עולה מנתונים שפורסמו הבוקר (רביעי). מתחילת המשבר שפרץ בתחילת החודש ביקשו כ-180 ישראלים חדשים דמי אבטלה - שליש מהם רק ביממה האחרונה.84% מהם בחל"ת (חופשה ללא תשלום), 11% פוטרו, 2% התפטרו, ו-3% - מסיבות אחרות. בביטוח לאומי נערכים לכחצי מיליון מובטלים בחודש הבא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנתוני שירות התעסוקה עולה כי הקטגוריות המקצועיות שאליהן משתייכים הכי הרבה מדורשי העבודה שנרשמו החודש הן "כללי" ו"ללא ניסיון" (17.3 אלף), הוראה, חינוך והדרכה (14.5 אלף), מכירות (11.7 אלף), מסעדנות, מזון ואירועים (כ-7,600), ואחריהן – תיירות ומלונאות, מזכירות ואדמיניסטרציה, שירות לקוחות, שמירה וביטחון, חשבונאות וכספים, ייצור ותעשייה (בכולם מעל 3,000).

"ערים לקושי העצום של דורשי העבודה ושל המעסיקים"

בשל העומס הרב, ישראלים רבים לא מצליחים לבקש את דמי האבטלה שלהם הם זכאים. לכן בשירות התעסוקה שבים מזכירים לציבור שתוכר זכאותם לדמי אבטלה של מי שיירשמו עד 26 בחודש כאילו נרשמו ב-15 בחודש.
דורשי עבודה יכולים להירשם מהבית באתר שירות התעסוקה ולהבטיח את זכויותיהם – החל מיום הפיטורים/יציאה לחופשה ללא תשלום. בשירות התעסוקה גם הדגישו שלמרות פרסומים שונים ומטעים - על הציבור להירשם הן בשירות התעסוקה והן בביטוח לאומי, כפי שהיה נהוג עד כה.

איזה אזור נפגע בצורה הקשה ביותר עד כה?

בפילוח לפי לאזורים, אחוז דורשי העבודה הגדול ביותר הוא במרכז הארץ (26.5%), תל אביב (19.8%), אזור דרום הארץ (16.1%), אזור הצפון (14.3%), חיפה (11.8%), ירושלים (7.75%) ויהודה ושומרון (3.75%).

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה מסר: "אנו ממשיכים לשדרג ולהרחיב את היכולות הטכנולוגיות שלנו, ואתר שירות התעסוקה קולט כעת רבבות פונים בהצלחה. כפי שהתחייבנו, נכיר בזכאות של כל מי שיגיש בקשה עד לתאריך 26.3.2020, כאילו נרשם בתחילת השבוע הזה. אנו ערים לקושי העצום של דורשי העבודה ושל המעסיקים – נעשה את כל אשר ניתן לייצר פתרונות עבור הציבור במשבר הקורונה, שצפוי ללוות אותנו בתקופה הקרובה".

בתוך כך ולאור מצב החירום, הוגדר הביטוח הלאומי כמפעל חיוני וקיבל אישור להעסקה חריגה של עובדים שנפרסו על משמרות - כולל העסקה בשעות הערב ובימי שישי. המטרה היא לדאוג שבחודש הבא, ברקע חג הפסח, כל מי שיגיש בקשה לדמי אבטלה והבטחת הכנסה יקבל את הקצבה שהוא זכאי לה. בארגון נערכים גם למצב של פשיטות רגל של עסקים. "אנחנו מאורגנים לתת מענה מיידי במסגרת בטחון סוציאלי לאותם עובדים בעסקים שיופרשו החוצה", נמסר. מסגרת נוספת שעובדים עליה היא אוכלוסיית הקשישים: המטרה לוודא שאדם שזקוק לסיעוד יקבל מענה.