שר האוצר כחלון הודיע הערב (שני) על שורת צעדים כלכליים במסגרת המאמצים לבלימת התפשטות נגיף הקורונה. "אנחנו עם שיודע להתאחד ולעבור משברים", אמר השר. "יש לנו כלכלה חזקה ואיתנה, ויש לנו חוסן ציבורי מהטובים בעולם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראשית, המגזר הציבורי יפעל במתכונת המותאמת לשעת חירום: רק עובדים ושירותים חיוניים יפעלו כרגיל, ואילו שאר העובדים יצאו לחופשה עד לאחר פסח. במגזר הפרטי, עובדים שהוצאו לחל"ת יוכלו לקבל דמי אבטלה אם צברו שישה חודשי עבודה – זאת לעומת צבירה של 12 חודשים בימים כתיקונם.

המדינה תקדים את תשלומיה לכל הספקים העצמאיים, כך שהכסף יועבר מיד עם אישור החשבונית. כך הספקים יקבלו הזרמת כספים מיידית, במקום להמתין פרק זמן ארוך עד קבלת התשלום כפי שנהוג ("שוטף פלוס"). בנוסף, המדינה דחתה את חובת תשלום המע"מ ל-27 באפריל (במקום הדחייה המקורית, מ-15 ל-27 במרץ), ודחייה אפשרית של חודש בשלל תשלומי חובה, בהם גם ארנונה עסקית, ביטוח לאומי, מים, חברת חשמל ועוד. המדינה תעמוד לצד עיריות חלשות שייפגעו בשל הדחייה בתשלומי הארנונה.

המדינה תציע גם מענק סיוע לעסקים קטנים עצמאיים, של עד 6,000 שקלים.עוד הזכיר כחלון כי הועמדה קרן על סך 8 מיליארד שקלים לטובת העסקים הקטנים והבינוניים. כדי לקבל הלוואה של בין חצי מיליון ל-10 מיליון שקלים יצטרכו העסקים להעמיד ערבות על סך 10% בלבד מסכום ההלוואה, לעומת 25% בעבר.

עוד הודיע כחלון כי בכוונתו להקצות חמישה מיליארד שקלים נוספים לטובת שורת צעדים שנועדו להניע ולהצמיח את המשק, ולסייע לעסקים הקטנים והבינוניים. פרטי חבילת הצעדים יגובשו בימים הקרובים.