בשל בהלת הקורונה וההנחיות החדשות של ראש הממשלה ומשרד הבריאות, הופעות ואירועי תרבות רבים בוטלו ורבים שהזמינו כרטיסים לאותם אירועים – נותרו מבולבלים וללא תשובות. עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, עשה סדר וענה על כל השאלות הדחופות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הזמנתי כרטיסים להופעה שבוטלה - האם מגיע לי החזר?

"במקרה שהמופע בוטל על ידי המארגנים, לצרכן מגיע החזר כספי מלא", הסביר מרום. "יש לפנות לחברה שממנה רכשתם את הכרטיסים וכן לחברת האשראי (בתנאי שחשבונכם טרם חויב) בדרישה לעצור תשלומים עתידיים".

הזמנתי כרטיסים אבל אני רוצה לבטל - האם מגיע לי החזר?

במקרה הזה, מרום הסביר שכרטיסים שהוזמנו בעסקת מכר מרחוק בטלפון או באינטרנט ניתנים לביטול בהתאם לחוק בתוך 14 ימים ממועד ביצוע העסקה, או קבלת טופס גילוי נאות לפי המאוחר, ובלבד שיש למעלה מ-7 ימים (לא כולל שבת וחג) לפני מועד האירוע. דמי הביטול הם 5% או 100 שקלים, לפי הנמוך מבניהם. לאחר מועדי הביטול הקבועים בחוק, יש לבדוק את מדיניות ביטול העסקה של החברה ממנה רכשתם את הכרטיסים.

פיזור הפילהרמונית (צילום: אביב צל)
פיזור הפילהרמונית | צילום: אביב צל

"המועצה הישראלית לצרכנות פונה לבתי עסק ומצפה מהם לגלות רגישות כלפי צרכנים ולשקול שינוי של מדיניות ביטולי עסקה לטובת הצרכנים, לאור התפרצות נגיף הקורונה", הוסיף מרום.

מרום הוסיף שאם חלף המועד הקבוע בחוק, או שהמדיניות אינה מאפשרת ביטול, יש לבדוק האם קיימות המלצות של משרדי הממשלה שלא לקיים אירועים מסוג זה. ככל שקיימות המלצות להימנע מלהגיע לאירועים מהסוג שהזמנתם, לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, ההמלצה מקימה לצרכן זכות לבטל את העסקה בשל טענת סיכול. לבית המשפט הסמכות לקבוע אם לצרכן הזכות לבטל את העסקה ולקבוע את ההחזר המגיע לו, בהתאם לשיקול דעתו.

אני מעוניין לבטל חוזה מול אולם אירועים - האם מגיע לי החזר?

"במקרה שהזמנתם אירוע באולם, בדקו את החוזה שעליו חתמתם ואת תנאי הביטול המפורטים בו", הסביר. "אם המועד הקבוע בחוזה חלף, פנו למנהל האולם ונסו להגיע איתו להסדר לגבי הביטול, או לקבוע תאריך אחר לאירוע. לאור החשש הכבד של האזרחים מהידבקות, בעיקר של מוזמנים מאוכלוסייה מוחלשת קשישים, בעלי מערכת חיסונית לקויה, המועצה מבקשת מבעלי עסקים לגלות התחשבות וגמישות שיאפשרו לצרכנים לקיים את האירוע או לבטל את העסקה, מבלי לאבד את כל כספם".