מגזין MONEY השיק לאחרונה בלוג חדש שבו ג'וליה גלום בוחנת מדי שבוע שאלות שקשורות לכסף שמעסיקות אותה בתור צעירה בת 27, אבל למעשה – הן אותן שאלות גם מבוגרים ממנה ומנוסים ממנה ממשיכים להתחבט בהן לאורך כל חייהם.

הפעם היא החליטה לעסוק באחת מהשאלות הכי נפוצות בתחום: האם זה מוזר, או לא נעים, לשאול חברים כמה הם מרוויחים? ולמה בעצם?

גלום מעידה על עצמה שלא רק שהיא לא אדם מסתורי, היא גם די שקופה וכנה לגבי רוב הדברים בחייה. "אני מדברת עם המשפחה והחברים שלי על הכל ובכל נושא: העובדה שאני שוקלת לצבוע את השיער בסגול, מה אני חושבת על מתכון הניוקי שגיליתי בשבוע שעבר, למה הפוסטים של ג'סטין ביבר באינסטגרם גורמים לי לדאוג לגבי בריאות הנפש שלו וכן הלאה", היא אומרת, אבל גם גלום מודעת לכך שיש כמה נושאים שאנשים לא מדברים עליהם בדרך כלל, ואחד מהם הוא המשכורת שלהם. אבל למה לא בעצם? האם זה מוזר לשאול את החברים שלך כמה הם מרוויחים? ואם לא, איך עושים את זה נכון?

גלום החליטה לפנות לאיליין סוואן, מומחית לייפסטייל ונימוסים. היא אמרה לה שהיסטורית חוקי הנימוסים הכתיבו שעל אנשים להימנע מלדבר על שכר, מכיוון שזה עלול לגרום לאחרים להרגיש לא בנוח – אם המשכורת שלך גבוהה מזו של חברך, למשל, הוא עשויי לקנא בך, או שהוא עלול להתחיל לפנות אליך לעזרה כספית. לדבריה, אנשים גם לא מכירים את כל ההיבטים האינטימיים האחרים בחייך, כמו גובה עלויות המחייה שלך או אחריות אחרת שיש לך.

עם זאת, סוואן מכירה בעובדה שהזמנים משתנים. דורות צעירים יותר התבגרו וכעת הם משתפים כל פרט על עצמם ברשת – מה שמשפיע גם האינטראקציות שלהם בחיים האמיתיים. סקר שנערך בשנת 2018 מצא כי 58% מבני דור המילאניאלס משתפים את חבריהם במשכורת שלהם, בעוד שרק 33% מדור הבייבי בום עושים זאת. "בהחלט מותר לדבר על המשכורת שלך ועל כמה שאתה מרוויח, אבל עם זאת, העצה שלי היא לשמור את המידע הזה לאנשים שאתה מכיר, אוהב וסומך עליהם", מוסיפה סוואן.

נשים מרוויחות 59% משכר הגברים
צילום: חדשות 2

שקיפות עוזרת לסגור פערי שכר

גלום ממשיכה ומסבירה שישנן לא מעט סיבות לגיטימיות לחלץ את השיחות על שכר מהצללים, במיוחד במקום העבודה. לא רק שלדבר על השכר שלך זה חוקי לחלוטין, אלא שהמידע שמסתובב בחוץ יכול גם לסייע בסגירת פערי שכר.

היא שוחחה עם וונדי בראון מאתר השוואות השכרPayScale , וזו הסבירה לה ששקיפות יכולה גם לטפח מערכת יחסים טובה יותר ואמינה יותר בין מעסיקים לעובדים, וברמה הפחות רשמית – "שקיפות יכולה לעזור לחברים שלך להבין – וואו אני באמת צריך לבדוק את זה, לחקור קצת ולעשות כמה מהלכים", מוסיפה בראון.

"מורכב אבל חשוב"

לבסוף, פנתה גלום גם לחבריה, ושאלה אותם בצ'אט הקבוצתי שלהם ישירות מה הם חושבים על דיבורים עם שכר. "אני די פתוח בעניין באופן כללי, אבל אני גם פחות מודאג לגבי המשכורת שלי מאשר הרבה אנשים אחרים", השיב אחד מהם. "זה לא משנה לי כל כך, במיוחד כשאני יודע שמישהו מנסה להבין איפה הוא עומד", אמר אחר, ולדעתו של חבר שלישי, "זה מורכב, אבל טוב לדבר על זה".

המסקנה שגלום הגיעה אליה בשורה התחתונה היא שלדבר על  שכר זה לא מוזר, אלא אם אתם עושים את זה מוזר, אבל בכל זאת כדאי לזכור שני דברים. ראשית, אם אתם עומדים להעלות את נושא השכר שלכם, חשוב לעשות את זה בנימוס ובהקשר הנכון. לא כדאי פשוט לזרוק את המספר באקראי בשיחות לא קשורות, אבל זה בסדר לדבר על זה אם למשל מקבלים העלאה ורוצים לחגוג את זה. זאת דרך טובה ולא מסורבלת להתחיל את השיחה.

הדבר השני שכדאי לזכור הוא טיפ שקיבלה מבראון – בכל פעם שהיא דיברה על שכר, היא אמרה לגלום שצריכים להיות לה נתונים מדויקים: "במקום להפיץ שמועות על מה ששמעתי במקרה במסדרונות, כדאי להסתמך על מקורות מדויקים, ולוודא שיש לך הוכחות טובות".