בחודשים האחרונים עבד שלו בירנבוים בן ה-16 משאדוד קשה במיוחד, אבל לא היה לו אכפת. הוא החליט שבקיץ הזה יצליח לאסוף מספיק כסף כדי לממן רישיון לאופנוע, ולאחר שאימו ריקי, שעובדת כמעצבת פנים, סידרה לו עבודה באחת מהנגריות בעיר, לפני שבועיים הגיע הרגע הגדול, כששלו קיבל משכורת בפעם הראשונה בחייו – מעטפה ובה 3,000 ₪ במזומן.

אלא שאז, כבר באותו יום, כל הכסף נעלם כלא היה. "סידרתי את החדר שלי, זרקתי כל מיני ניירות לפח מחזור הנייר, ובטעות זרקתי לשם בלי לשים לב גם את המעטפה עם הכסף", שחזר שלו בשיחה עם מאקו.

רק כמה ימים לאחר מכן נחרד שלו לגלות שהמעטפה עם הכסף איננה. "הפכנו את כל הבית ולא מצאנו אותה, ואז שלו נזכר פתאום, ואמר שאולי הוא זרק בטעות את המעטפה למיחזור", מספרת האם ריקי. אלא שמאז המשפחה, שמקפידה לשמור על הסביבה ולמחזר פסולת, כבר הספיקה לזרוק את פח הנייר שלה אל מכולת מחזור הנייר שברחוב. "הלב נשבר. הלב שלו והלב שלנו", כתבה בפוסט בפייסבוק שבו שחזרה את הסיפור.

"כבר השלמתי עם זה שאני כבר לא אראה את הכסף הזה, ושלא יהיה טוסטוס", מספר שלו, "לא האמנתי שנמצא את הכסף, זה נראה לי אבוד". אבל אימו לא הסכימה לוותר כל כך מהר. "הוא עבד קשה מאוד, זו לא עבודה קלה, הוא ילד טוב שחסך כדי לקנות מתנה לעצמו, אז התקשרתי למוקד 106 בעירייה וסיפרתי למוקדנית את כל הסיפור", היא משחזרת, "זה נגע לה מאוד ללב, והיא הבטיחה לפנות ל'נגב אקולוגיה', החברה שאחראית על מכולות המיחזור, וליצור איתנו בקשר ברגע שיגיעו לרוקן את המכולה".

כמה ימים מאוחר יותר, קיבלה ריקי בבוקר טלפון ממאור חיון, עובד חברת "נגב אקולוגיה", שהודיע לה שהוא ועובד נוסף בשם חוסאם נמצאים בדרך אליה. הוא אמר לה שיש להם מזל גדול שהם עדיין לא פינו את מכולת מיחזור הנייר בשכונה שלהם, והבטיח לסייע במציאת הכסף.

משכורת בפח מיחזור (צילום: ריקי בירנבוים)
משכורת בפח מיחזור | צילום: ריקי בירנבוים

ברגע שהם הגיעו התחיל החיפוש היסודי במכולה הנייר. "הם הפכו נייר על נייר במשך 45 דקות, עד שבסוף הם הצליחו למצוא את המעטפה, כשהיא מוכתמת ומלוכלכת, והשטרות מבצבצים ממנה החוצה", מספרת ריקי.

האם הנרגשת החליטה לפרסם בפייסבוק פוסט שבו שיחזרה את כל הסיפור, והודתה לעובדים: "אנחנו רוצים להודות מעומק הלב למאור וחוסאם המקסימים על האכפתיות, האדיבות והרצון הכן והאמיתי לעזור", כתבה, "שימחתם אותנו מאוד". "אני מודה להם מאוד שהם מצאו לי את המעטפה", הוסיף שלו, "זה ממש לא מובן מאליו".

משכורת בפח מיחזור (צילום: ריקי בירנבוים)
משכורת בפח מיחזור | צילום: ריקי בירנבוים