האקדמיה השוודית למדעים הודיעה היום (שני) כי פרס נובל למדעי הכלכלה לשנת 2019 הוענק לאבדית בנרג'י, אסתר דופלו ומייקל קרמר על פועלם להקלה על העוני העולמי. השלושה יחדיו היוו את הכוח המניע בקידום מחקרים מעשיים שנלחמים בעוני העולמי. זכייתה של דופלו היא הפעם השנייה בחמישים השנים בהן מוענק פרס זה – שאישה זוכה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר הכרזת השמות, האקדמיה מסרה כי "הזוכים בפרס השנה הציגו גישה חדשה להשגת דרכים ותשובות באשר לשיטה הטובה ביותר להילחם בעוני העולמי". עוד הוסיפו כי הזוכים יחלקו פרס כספי של כ-900 אלף דולר.

לאחר ההכרזה חברי האקדמיה השוודית אמרו כי אם אופטימים באשר לזוכות נוספות בעתיד. הם גם ציינו כי אסתר דופלו זכתה במדלייה ב"מיני נובל" - "ג'ון בייטס קלארק" עבור כלכלנים מתחת לגיל 40. "זהו רמז טוב לאז הזוכים הללו יכולים להגיע", אמרו נציגי האקדמיה. בהמשך הם שללו את האפשרות שהיא נבחרה בשל היותה אישה והדגישו כי הסיבה לזכייתה היא המחקר שלה ומלחמת בעוני העולמי.

דופלו סיפרה שכשהייתה בת 8 היא קראה שמארי קירי, חלוצה בתחום חקר קרינה רדיואקטיבית, השקיעה את כספי הזכייה שלה במחקר נוסף בתחום הקרינה. "אני מקווה לעשות את אותו דבר בתחום הכלכלה", אמרה דופלו.

"אני מקווה שבעתיד יהיו יותר נשים שייצגו את תחום הכלכלה", אמרה דופלו. "לדעתי האנשים שמובילים את מקצוע הכלכלה לא מתייחסים מספיק לנשים כפי שצריך הסביבה בתחום הזה צריכה להשתנות".

באשר לזכייה היא אמרה שהיא נבוכה מאוד מהמעמד והוסיפה שהפרס הזה הוא לא שלה ושל שני חבריה הנוספים אלא של כל החוקרים בתחום העוני העולמי. "מאות חוקרים עובדים איתנו", הסבירה. מדובר בתנועה שהיא גדולה בהרבה משלושתנו".