שורה של שינויים שישפיעו על הכיס שלנו צפויים עם בואו של העשור החדש: מהתייקרות הארנונה ועלייה במחירי המים ועד להוזלה במחירי החשמל והטבה מיוחדת לתושבי ירושלים. בישראל 2020 מצפים, לצד הרכבת ממשלה חדשה, גם לשינויים רבים שיצאו לפועל וישפיעו על כל אחד מאיתנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשנת 2020, כלומר מיום רביעי הקרוב, יעלה מס הארנונה ב-2.58%, המהווים כ-758 מיליון ₪ - וסך מס הארנונה יגיע לכ-30.1 מיליארד ₪. בחלק מהיישובים צפויה עלייה משמעותית יותר כיוון שעל פי נתוני איגוד לשכות המסחר הוגשו לא פחות מ-62 בקשות של הרשויות המקומיות להעלאה חריגה של מס הארנונה, בשווי כולל של כ-161 מיליון ₪. 

עם בוא השנה החדשה גם מחירי המים לצרכנים ביתיים יעלו בכ-2.86%. השינוי מגיע דווקא בעקבות התייקרות מדרגות התשלום הנמוכות: המדרגה הגבוהה תעלה בכ-2.34% והמדרגה הנמוכה תעלה ב-4.34%. 

מועצת רשות המים אישרה שמחירי המים החדשים הם חלק משורת צעדים לשמירת חוסנו של משק המים, ומציינים שם כי הצעד היה קריטי להתמודדות עם רצף של 5 שנות בצורת שפקדו את ישראל. עוד ציינו ברשות כי גם לאחר העדכון - תעריף המים בישראל הוא מהנמוכים ביותר בעולם.

שטיפת כלים (צילום: שאטרסטוק)
יוקר השטיפה | צילום: שאטרסטוק

שלם וסע

גם על הכביש לחלקנו יהיה יקר יותר: מתווה המיסוי של כלי רכב היברידיים וחשמליים בישראל כולל כיום שיעורי מס קנייה מופחתים, אבל אלה יועלו בהדרגה בינואר הקרוב. העלאת מס משמעותית תתרחש עם פתיחת השנה הבאה ותביא ככל הנראה להתייקרות במחירי רכבים אלו.

מס הקנייה על רכב היברידי הזכאי להטבה יעלה מ-30% ל-45% בשנה הבאה, בעוד המס על רכב פלאג-אין יעלה ב-5%: מ-20% ל-25%. בהתאם, תרד גם תקרת הטבת המס לרכב היברידי ולא תעבור את סך 10,000 השקלים. ברכבי פלאג-אין תקרת ההטבה תרד מ-60,000 ל-45,000 שקלים.

הוזלה מחשמלת

לצד החדשות הרעות, יש גם חדשות טובות, והן מגיעות מגזרת חשבון החשמל. רשות החשמל הודיעה השבוע כי התעריף הממוצע לצרכן הביתי יירד בשנת 2020 ב-4.13% ותעריף המשק יופחת בממוצע ב-5.3%. הירידה בעלויות מסתכמת בכ-1.3 מיליארד ₪. 

בחברת החשמל ציינו כי הגורמים המרכזיים לירידת המחירים הם ירידה במחירי הפחם, מכירת תחנת הכוח אלון תבור במסגרת הרפורמה במשק החשמל, כניסה עתידית של מאגר לוויתן לאספקת הגז (במחירים נמוכים משמעותית) ופשרת תשלומי הגז עם מצרים.

חשבון חשמל (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
המתח יורד | צילום: אהוד קינן, NEXTER

חנה וסע

בשורה טובה צפויה גם לתושבי ירושלים: החל מ-1 בינואר 2020 תושבי הבירה יהיו זכאים לשעת חניה ראשונה חינם - באזורים המסומנים בכחול לבן ברחבי העיר. בניגוד לתל אביב, שם רוב מקומות החניה בכחול לבן הם ללא תשלום עבור בעלי תו תושב, בירושלים החניה ברחבי העיר מחויבת בתשלום ללא הבדל בין תושבי העיר ולנהגים אחרים, מלבד שכונות בהן מחלקים תו אזורי. 

ואחרי כל השינויים הללו, תלוש השכר של רובנו לא צפוי להשתנות. בעוד ששכר המינימום צפוי להמשיך בשיעור שנקבע עוד ב-2018 - 5,300 ש"ח לחודש למשרה מלאה ו- 29.12 ש"ח לשעה. לעומת זאת, שכר הח"כים צפוי דווקא להתעדכן: מי שכיהנו בשנה האחרונה בכנסות מעבר צפויים ליהנות כבר מחודש ינואר הקרוב מתוספת שכר של 3%, שהם כ-1,300 ש"ח.