הקיצוצים והפיטורים בחברת סלקום - והמחאה: עובדי החברה השביתו היום (שלישי) את עבודתם, במחאה על הכוונה לפטר מאות מהם. בהפגנה מחוץ למשרדי המנכ"ל גינו העובדים את התנהגות ההנהלה: "הם גורפים מיליונים - הם רוצים לפטר אתכם בהודעת SMS". לפי שעה השביתה הכללית נמשכת ואין פעילות בכל המחלקות והאגפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יו"ר ועד העובדים, מיה יניב, קראה למנכ"ל החברה:  "ניר שטרן, לא משנה כמה כוח תפעיל, לא משנה כמה כסף תשפוך על מאבק בנו, אנחנו ננצח". עוד אמרה יניב: "זוהי יריית הפתיחה מול מנכ״ל מנותק אשר חתם רק בשנה האחרונה על שני הסכמים קיבוצים עם ועד העובדים וביטל אותם בהינף יד וללא בושה״.

"מי ששם את העובדים שלו על הגריל בצורה כזו - אני מאוד מצטערת, לא מגיע לו כבוד", המשיכה יו"ר הוועד. "אני מציעה למנכ"ל החברה להתחיל ליישר את הדירקטוריון שלו ולהתחיל לעשות פגישות עם מי שצריך ולהתחיל לנהל - ל-נ-ה-ל. לא סתם אתה מקבל פה מיליונים".

עובדים נוספים תקפו: "13 מנכ"לים עזבו בינתיים לאחרונה, הלכו. מחר יילך עוד אחד ומחרתיים עוד אחד - מי נשאר פה להחזיק את החברה ולקיים אותה? אנחנו נשארים פה".

האזינו לשיחה עם נציגת השירות (צילום: חדשות 2)
חברת הסלולר סלקום | צילום: חדשות 2

מנכ"ל החברה ניר שטרן פנה הבוקר ישירות לעובדים ועדכן אותם על תוכנית ההתייעלות. שטרן הודיע כי כחלק מהבראת החברה התוכנית תכלול פיטורים. בעקבות ההודעה, יו"ר הסתדרות העובדים ארנון בר-דוד הכריז על סכסוך עבודה, והעובדים פתחו בשביתה.

בסרטון הוידאו ששלח לכלל העובדים אמר המנכ"ל: "סלקום היא מובילת שוק, אך יש צורך בשינוי גדול", אמר שטרן. "מטרת-העל של המהלכים היא להשיב את סלקום לרווחיות ויציבות פיננסית. לצערי הרב, חלק בתוכנית יכלול פיטורי עובדים. לאחר המהלך הכואב רובכם תזכו לעבוד במקום עבודה שיעניק לכם שכר הוגן וביטחון תעסוקתי".

"זוהי שעה קשה עבורי ועבור הנהלת החברה", הוסיף המנכ"ל. "כפי שאתם יודעים, שוק הסלולר בישראל נמצא במשבר עצום. כולנו רואים מה קורה בסלקום ואצל המתחרים. אני פונה אליכם באופן ישיר כדי לעדכן אתכם על תוכנית ההבראה אליה יוצאת סלקום. לצד הרגולציה הכבדה והסביבה התחרותית, סלקום סוחבת על גבה חוב גדול מאוד. כל אלה הובילו אותנו להפסד בשנת 2018 שהעמיק במחצית הראשונה של שנת 2019".

יתמוך בפרץ. ארנון בר-דוד (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות, חדשות)
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות, חדשות

בתגובה לסרטון של מנכ"ל סלקום, הכריז יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על סכסוך עבודה כללי בחברה, ואישר לעובדיה לפעול ב"צעדים ארגוניים קשים" החל מהיום. בשעה 16:00 כל יושבי ראש ועדי חברות הסלולר- פרטנר, פלאפון, סלקום והוט מובייל - יגיעו ללשכתו של יו"ר ההסתדרות לדיון חירום.

 "התנהגותו הברוטלית חסרת הרגש של מנכ"ל סלקום ניר שטרן כלפי עובדי החברה - שהם ההון האנושי החשוב ביותר שלה - ופעולותיו החד-צדדיות, ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה", אמר בר-דוד בתגובה להודעת מנכ"ל סלקום.

עוד הדגיש יו"ר ההסתדרות כי שטרן מפר ביד גסה הסכם שנחתם אל מול העובדים וההסתדרות, שבו כבר סוכמו דרכי ההתנהלות: "ההסתדרות לא תשב בחיבוק ידיים ותיתן ליו"ר הוועד וכלל עובדי סלקום גיבוי מלא במאבק על ביטחונם התעסוקתי. חוסר הרגישות שמפגינה הנהלת סלקום היא לא פחות מהתנהגות מקוממת, ובישראל בשנת 2019 לא ניתן להשלים עם התנהגות שכזו". 

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה לאירועים: ״משרד התקשורת רואה בראש סדר העדיפויות את טובת הצרכן, אך מעבר ליצירת סביבה תחרותית, המשרד אחראי על קיום תשתיות ברמה הגבוהה ביותר. המשרד עוקב מקרוב ומודע למצב החברות, אך אין בכוונתו להתערב בנעשה בחברות עצמן. מעבר למכרז דור 5 בוחן המשרד צעדים נוספים שיאזנו את התחרות מצד אחד, ומצד שני יאפשרו לחברות להשקיע בתשתיות מתקדמות״.