בעקבות המשבר בענף התקשורת וההפסדים הכבדים של החברות השונות, היום (שני) פורסם בעיתונות הכלכלית בארץ כי חברת "סלקום" צפויה להוביל אחרי החגים תוכנית התייעלות דרמטית - שתכלול פיטורים של מאות עובדים. לאחר שבסלקום סירבו להתייחס לפרסומים במשך שעות ארוכות - סמוך לשעה 23:00 הודו בהנהלת החברה כי הם מתכננים להוציא לפועל "תכנית הבראה מקיפה" שתכלול גם קיצוצים בכוח האדם. זמן קצר לפני כן, ועד העובדים של החברה הודיע כי מחר יוכרז סכסוך עבודה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בהמשך לעבודה מפורטת ומעמיקה וניתוח דרכי פעולה שביצעה החברה במהלך החודשים האחרונים - דירקטוריון החברה אישר תכנית הבראה מקיפה לחברה שתחזק את החברה בהתמודדות עם המשך התחרות העזה ורמות המחירים הנמוכות בשוק התקשורת הישראלי, אם יישארו ברמתם הנוכחית", נמסר מסלקום.

כמו כן, לפי הודעת החברה הדירקטוריון הנחה לנקוט בצעדים מיידיים הכוללים בין היתר קיצוץ שנתי של כ-150 מיליון שקלים מרמת ההוצאות הנוכחית עד לסוף 2020, לרבות הפחתה רוחבית של תשלומי ספקים, הפחתה משמעותית בכוח האדם והפחתת דמי נגישות שוק סיטונאי.

"יוזמות להפחתת ההוצאות יתחילו באופן מיידי והחברה מתכוונת להיכנס למו"מ ושיתוף פעולה עם נציגות העובדים מיד לאחר החגים במטרה לשנות את ההסכם הקיבוצי הקיים ולהגיע להסכמות חדשות", טענו בחברת התקשורת הוותיקה. מלבד זאת, בסלקום מתכננים להוביל גם קיצוץ בהשקעות לרמה שנתית של 450-500 מיליון שקלים עד סוף 2020, בנוסף לגיוס הון של כ-400 מיליון שקלים לפני ששנת 2019 מסתיימת.

מנכ"ל החברה ניר שטרן אמר: "לאחר מספר חודשים של בחינה מפורטת ועבודה מעמיקה, לחברה יש תוכנית יסודית ומקיפה שתוביל לחזרה לרווחיות ולחיזוק מאזן החברה. בכוונת החברה להקטין משמעותית הוצאות ולהפחית את חוב החברה, זאת בזמן שתנאי השוק ממשיכים להיות מאתגרים. אני נחוש ליישם את התוכנית ומקווה שנציגות העובדים תגלה אחריות כלפי החברה וכלפי הצורך להוביל את סלקום לחוף מבטחים, למען עובדי החברה ובעלי המניות שלה. בכוונתי לבצע את התוכנית במהירות האפשרית".

"מחר יוכרז סכסוך עבודה - הנהלת החברה עומדת להיתקל בחומה בצורה"

בעקבות הפרסומים מוקדם יותר היום, יו"ר ועד העובדים בסלקום, מאיה יניב, מסרה בתגובה: "כל פניה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה, מהקשות ביותר שידעה החברה. המשבר בענף לא ייפתר בפיטורים אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, שאינם רק הבעיה של עובדי סלקום אלא של כלל אזרחי מדינת ישראל, שעלולים למצוא את עצמם עם תשתיות תקשורת שמתאימות למדינות העולם השלישי".

זמן קצר לאחר מכן ציינו בוועד: "כרגע עדכן אותנו מנכ"ל החברה ניר שטרן כי בכוונתו לדון עם ועד העובדים בצעדי התייעלות בכוח האדם בחברה - זו התנהלות מבולבלת ובלתי אנושית", תקפו בוועד והכריזו כי "כתשובה, מחר יוכרז סכסוך עבודה בקבוצת סלקום כולל דינמיקה - הנהלת החברה עומדת להיתקל בחומה בצורה".‎

התקלה בפלאפון: אלפים נטשו (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

בתוך כך, גם בפלאפון הודיעו על קיצוצים דרמטיים בזמן שעובדי החברה נמצאים בעיצומים כבר מספר ימים. כחלק מהעיצומים שבהם נקטו העובדים, מוקדי השירות הטלפוני ומרכזי השירות הפרונטליים ללקוחות של פלאפון עובדים במתכונת מצומצמת ולא מתבצעים עבודות תחזוקה הנוגעות לאתר החברה, כולל טיפול בתקלות. 

עובדי פלאפון הרחיבו לאחרונה את צעדיהם הארגוניים, על רקע דרישות ההנהלה לפטר עובדים ולסגור יחידות בחברה - והיום אחר הצוהריים התקיימה הפגנה מול בית המשנה למנכ"ל החברה. "מנכ"ל החברה המרוויח מיליונים בשנה מעדיף להסתגר במגדל השן שלו במקום לדבר עם עובדיו", אמר יו"ר ועד העובדים יחיאל שמן.

"אנחנו אוהבים את פלאפון והיא מרכז חיינו", טען יו"ר הוועד. "אבל אנו מודיעים באופן חד משמעי שאם לא נראה שינוי מיידי בהתנהלות ההנהלה - לא נאפשר לה להתחיל במכירה המתוכננת לימים הקרובים של המכשירים החדשים".

במקביל, גם בחברת "פרטנר" יש התפתחויות דרמטיות לאחר שהמיליארדר חיים סבן, המחזיק במניות של החברה, הודיע לאחרונה כי הוא מוותר על השליטה בחברה – דבר שעלול להסב לו הפסד של כחצי מיליארד שקלים.