מטוס חיל האוויר, ארכיון (צילום: דובר צהל)
לא היה מודע למעשיו? ארכיון | צילום: דובר צהל

הבוקר הוגש כתב אישום חמור נגד חייל המשרת בבסיס רמת דוד של חיל האוויר, שלפיו חיבל מטוסי F-16. אך בניגוד לקו התקיף של התביעה, קצינים בכירים בבסיס שבו שירת החייל טוענים כי לא היה מודע לנזק הרב שעלול היה לגרום במעשיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לידי חדשות 2 Online הגיעו עדויות של מפקד הטייסת ומפקד בסיס רמת דוד בו התרחש האירוע, ולפיהן לא התכוון החייל הצעיר לפגוע בצורה כה קשה במטוסי הקרב. "אני מתרשם שהחייל לא ידע במה הוא פוגע, להערכתי הוא לא יודע להגיד אם זה רכיב שיכול לפגוע בבטיחות של המטוסים", מסר מפקד הבסיס בחקירתו במצ"ח. "עם זאת, הפגיעה בכלי הטיס עלולה הייתה לסכן חיים".

בשל החבלות שנגרמו למטוס, בוטלו טיסות האימונים בכנף 1 בבסיס, וגם אימון משמעותי נוסף. "נאלצנו לבטל יום מילואים של צוות מילואים שהיה אמור לבצע טיסות במועד הסמוך לאירוע", סיפר מפקד הטייסת.

הנאשם לא דיווח על המקרה

בניגוד לדבריו של מפקד הבסיס, כתב האישום פירט התנהלות מטרידה של החייל, שהיה מודע למעשיו. על פי הדברים שנחשפו הבוקר בבית הדין הצבאי ביפו, החייל נשלח לפני מספר חודשים במסגרת תפקידו לבצע בדיקת תקינות למטוסי F-16. במהלך ביצוע הבדיקה באחד המטוסים, נפל מידו מוט המשמש לטיפול מכני בחלק מסוים של המטוס שבו מותקנת מערכת הגלגלים של המטוס והמערכת השולטת על הורדתם והעלאתם. כתוצאה מנפילת המוט, עוקם מפסק "נעילה מטה" המצוי בחלק האמור של המטוס ("מפסק נעילה").

עוד על פי עובדות כתב האישום, ניסה החייל ליישר את מפסק הנעילה מטה במטוס אחר שבדק - ולאחר שראה שאין באפשרותו לעשות כן, תלש אותו ממקומו. החייל הנאשם לא דיווח על המקרה למפקדיו, למרות שסבר שהוא גורם נזק לחלק חשוב במטוס, שאף עלול היה להביא להתרסקותו.

פרקליטו של החייל, עו"ד עידן דביר, מסר הבוקר תגובה שעולה בקנה אחד עם העדות של מפקד הבסיס. "כתב האישום מבקש לייחס למרשי עבירות פשע חמורות שאינן הולמות את המעשים המיוחסים לו", אמר. "בטוחני כי בסיום ההליך ייקבע על ידי בית הדין הצבאי כי המעשים אינם חמורים כפי שהפרקליטות מקווה להציג אותם".

מדובר צה"ל נמסר: "עם היוודע האירוע למפקדים, פתחה חקירת מצ"ח יסודית שהביאה לחשיפה מהירה של מבצע העבירה. כדי לנקוט משנה זהירות, נבדקו כל המטוסים לאחר וידוא תקינותם הטייסת חזרה לפעילות מלאה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv