שר הביטחון ברק
אהוד ברק | צילום: AP

שר הביטחון אהוד ברק אמר הבוקר כי "צריך להתרכז בדרכים השונות, גם דיפלומטיות וגם אחרות, כדי שאירן לא תשיג נשק גרעיני".

בריאיון ליומן הבוקר של קול ישראל חזר השר ברק על דבריו ואמר: "ישראל אינה מחפשת מלחמה עם אירן ואין לה כוונה לפעול כרגע, אך ישראל חזקה מאוד, רחוקה מלהיות משותקת מפחדים או הפחדות ועליה לפעול בקור רוח ובשקט".

עוד הבהיר השר, כי אפשרות הפעולה הלא-דיפלומטית היא האחרונה, אך אם תידחק ישראל לפינה ותאלץ לפעול, לא יהיו 5,000 ולא 500 הרוגים בעורף, אם כל התושבים ייכנסו לבתים.

"ישראל היא האחראית היחידה לביטחונה"

ברק התייחס לסנקציות האחרונות שמטילות מדינות אירופה על אירן: "כל צעד שימנע את הצורך בפעולה צבאית הוא חיובי, והתגובה של בריטניה ושל מדינות אירופה האחרות בימים האחרונים לאירועים באירן נכונה". שר הביטחון אמר כי זה "היה משמח אילו עיצומים ודיפלומטיה היו מובילים את ההנהגה בטהרן להחלטה לזנוח את תכנית הגרעין הצבאית", אך העריך שלא תושג התוצאה הזאת.  

ברק אמר כי ישראל היא ריבון, ומי שאחראים לביטחונה, לעתידה ולקיומה היא ממשלת ישראל וכוחות הביטחון ולא גורמים אחרים. הדברים נאמרו בתגובה להתבטאות ראש המטות המשולבים בארה"ב, לפיה אינו משוכנע כי ישראל תיידע את וושינגטון לפני תקיפה באירן.

נציגי האיחוד האירופי מגבשים עוד סנקציות

אחמדינג'אד מבקר במתקן גרעיני
לקראת תקיפה? | צילום: רויטרס

נציגי האיחוד האירופי מתכנסים היום בבריסל לדיון בנושא האירני. פרסום דוח סבא"א וההסתערות על שגרירות בריטניה בטהרן גרמו לכך שאירן הפכה לנושא החם בדיון של החברות באיחוד. אתמול אמרו דיפלומטים באיחוד כי ככל הנראה יתמקדו הצעדים נגד אירן בחרם על נפט המיוצא מהמדינה.

היום ייפגשו הנציגים וימפו את התגובה האירופית, אשר על הרבה ממנה כבר סוכם. בין היתר, יתווספו כ-180 שמות של אנשים וחברות אירניות לרשימת המוחרמים. למרות שחלק ממדינות האיחוד טרם החליטו על חומרת הסנקציות שיש להטיל, מתכוונים הבריטים להשתמש בהסתערות על השגרירות בטהרן כאמצעי לשכנוע המדינות כי יש צורך בסנקציות חריפות.

רמטכ"ל צבא ארה"ב חושש - ישראל לא תודיע מראש על תקיפה

מרטין דמפסי
הגנרל מרטין דמפסי, רמטכ"ל צבא ארה"ב | öéìåí: חדשות 2

ובארה"ב גובר החשש מפני תקיפה ישראלית באירן: רמטכ"ל צבא ארצות הברית אמר אמש כי הוא לא יודע אם בירושלים יעדכנו את הממשל האמריקני לפני פעולה צבאית אפשרית נגד מתקני הגרעין ברפובליקה האסלאמית. "איני יודע אם ישראל תתריע בזמן באשר להחלטתה לנקוט בפעולה צבאית נגד אירן", אמר הגנרל מרטין דמפסי בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

הגנרל דמפסי הודה בראיון, כי קיימים חילוקי דעות בין ישראל לארצות הברית בעניין הדרך הטובה ביותר באמצעותה יש להתמודד עם תכנית הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק