תגובת המשפחה: נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, הגיב הערב על דבריו של הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי שאמר - "נכשלתי. צריך להודות שאין לנו יכולת לקחת כוח צבאי כדי לשחרר את שליט". את דבריו של שליט העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"אני אומר: יפה שאתם מודים בכישלון, אבל הלכה למעשה - היחיד שממשיך לשלם את המחיר לבדו בבדידותו האיומה בכלא בעזה הוא רק גלעד עצמו", אמר נועם שליט. "אף אחד מהנכשלים לא מוכן להתחלק איתו במשא הזה שהוא נושא על כתפיו לבדו, אחרי חמש שנים שבהן הם נכשלו".

שליט האב האשים כי "גלעד משלם את המחיר על משא ומתן לא מוצלח שניהלו ממשלות ישראל ושליחיהם בחמש השנים האחרונות, בעיקר הממשלה הקודמת. בעיקר נעדרו מנופי לחץ שממשלות ישראל לא ידעו בעבר ולא יודעות היום להפעיל נגד אלה שמחזיקים את גלעד - ראשי חמאס".

"לראש הממשלה יש תשובות לכל דבר, כל מה שתגיד, לגבי מעשים זה כבר משהו אחר", הוסיף שליט. "יש לנו צעדים שאנחנו מתכננים, לא אפרט אותם כאן, כי ינסו לסכל לנו כל פעילות באופן ממוקד".

"איננו יודעים איפה הוא"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נאם בצהריים בפני פורום העסקים של אוניברסיטת בר אילן, בעקבות קבלת תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה. בנאומו הוסיף: "לא הייתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו. חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו. איננו יודעים איפה הוא".

אשכנזי הוסיף כי להערכתו, גם אם צה"ל יפגע בראשי החמאס, הדבר לא יביא לשחרורו של שליט. "אם לא נצליח לייצר אופציה צבאית לשחרורו, יש להודות בכך ביושר ולשלם מחיר סביר תמורת שחרורו", אמר.

האתגר הגדול ביותר: חיזבאללה

הרמטכ"ל היוצא הכריז כי החיזבאללה הוא האתגר הגדול ביותר שאיתו מתמודד צה"ל. "חרף הביקורת על מלחמת לבנון השנייה, ההרתעה גברה בעקבותיה", אמר אשכנזי. "אינני זוכר תקופה כל כך ארוכה של שקט מול חיזבאללה. יש לנו דור חדש של ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' בקריית שמונה והם מעולם לא שמעו את צופרי האזעקה".

"אם חיזבאללה ירצה, הוא יכול לירות כמות מסיבית של טילים כמעט לכל נקודה במדינת ישראל", הזהיר. "אבל חיזבאללה לא יוכל לכבוש את הגליל והחמאס לא יוכל לכבוש את הנגב. לכן עלינו לגבש טקטיקה שלא תאפשר להם לירות את הטילים ושתקצר את המלחמה ככל שאפשר. המודל שראינו במבצע עופרת יצוקה הוא מה שנראה בהמשך. יהיו דוחות (כדוגמת גולדסטון) אך נצטרך לחיות עם זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק