התינוק הסורי שנולד בארץ (צילום: חנה ביקל)
התינוק הסורי שנולד בארץ | צילום: חנה ביקל

אחרי הפינוי של מאות סורים שנפצעו במלחמת האזרחים לקבלת טיפול בישראל, בבית החולים זיו בצפת נרשמה היום (א') לידה ראשונה של אישה שהגיעה מסוריה. צעירה בת 20 הובאה בשעות הלילה על ידי כוחות צה"ל, כשהיא במצב של לידה פעילה - וילדה תינוק בריא במחלקת היולדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האישה ילדה בן במשקל 3.2 ק"ג בלידה רגילה. לצוות הרפואי סיפרה כי באזור קוניטרה, שבו היא מתגוררת, נמצא הכפר תחת סגר ואין גישה לבית חולים מקומי הסמוך לאזור. "אין מיילדות בכפר ולא היה מי שיילד אותי", אמרה.

הסורית, אחות במקצועה, ביקשה שיביאו אותה במהרה לגבול, לאחר ששמעה שפצועים סורים רבים טופלו בישראל. "לשמחתי הצבא הישראלי ראה שאני סובלת מכאבים עזים, אסף אותי והעביר אותי לבית חולים בישראל", אמרה, אך ציינה כי חששה להגיע לארץ.

"חששתי לשלום התינוק שלי במידה והלידה תסתבך בבית. צוות המיילדות והרופאים הישראלים התייחסו אליי בכבוד ורגישות, והלידה עברה בשלום", הויספה היולדת - שזוהי לידתה הראשונה. "ממש לא מרגיש לי כאילו אני במדינת אויב, כולם עוזרים לי ודואגים לי".

"המיילדות שימשו לה משפחה תומכת"

מירה אלי, אחות אחראית חדר לידה במרכז הרפואי זיו אומרת, כי הלידה הייתה תקינה, ללא בעיות ועברה בשלום. "היולדת הסורית הגיעה אלינו עם ירידת מים ובמהלך לידה פעילה. היא קיבלה יחס חם ומחבק מכל צוות המיילדות, כפי שכל יולדת זקוקה ואף יותר", אמרה.

בין היתר, וכנהוג, היא הודרכה במהלך הלידה על ידי הצוות הרפואי. "מטבע הדברים ומצבה המיוחד היא הגיעה ללא בעלה או כל מלווה אחר", הוסיפה האחות שציינה כי המיילדות שימשו לה כמשפחה תומכת במהלך הלידה. "היא החזיקה להן את הידיים, הקשיבה להן וממש נסמכה בהן. בסיום הלידה הודתה לכולם וחיבקה את כולם באושר".

היולדת הודתה לצוות הרפואי על כך שנתנו לה לאכול בשר אחרי שבחודשים האחרונים אכלה רק אורז.

לאחר שבחודשים האחרונים טופלו בישראל מאות סורים - בעיקר פצועים מהקרבות, לאחרונה יש מגמה של אזרחים סורים שאינם לוחמים שמגיעים לגבול ומבקשים סיוע הומניטרי. כ-250 סורים טופלו בישראל ועוד 250 בבית חולים שדה שצה"ל הקים בגבול.