האם אירן מנסה שוב לחמש את חמאס וחיזבאללה בנשק? ספינת נשק אירנית נתפסה ונעצרה בימים האחרונים בנמל לימסול שבקפריסין. מדובר בספינה שעשתה את דרכה לנמל בסוריה, כשעליה נשק ואמצעי לחימה נוספים שהיו מיועדים לחמאס או לחיזבאללה.

כך ניסו להסתיר האירנים את ההברחה: חברת ספנות אירנית חכרה ספינה מחברה רוסית, שרשומה בשוויץ ועליה מוטבע דגל קפריסין.

כוחות אמריקנים עם שזיהו ועצרו את הספינה, אך היו מנועים מלהחרים את הנשק שעליה. ראש המטות המשולבים, הרמטכ"ל האמריקני, האדמירל מייק מולן הסביר: "לצערי, אנחנו מנועים, בשל החלטות האו"ם, מלהחרים את הנשק".

הכוחות האמריקנים ליוו את הספינה כמעט עד לכניסה לנמל בסוריה, ואז ביקשו את התערבות הקפריסאים. האחרונים עצרו את הספינה, סובבו אותה לנמל לימסול בקפריסין, ושם הם פורקים ממנה את הנשק.

הלכידה הזו היא למעשה ההפללה המובהקת לכך שהאירנים דואגים לחמש את ארגוני הטרור במזרח התיכון.

דיווח: הצי האמריקני ימנע הברחות

צי ספינות אמריקני, שמוצב במפרץ עדן, יהיה מופקד על זיהוי ספינות אירניות בדרכן לעזה, כך דיווח מוקדם יותר השבוע עיתון ה"טיימס" הבריטי. העיתון ציטט מקורות דיפלומטיים אמריקניים בכירים, לפיהם בדרך כלל אותו כוח מאתר ספינות שודדי ים, ומעכשיו עליהם לזהות משלוחים אירניים.

לפי מסמך שהועבר לשרי הממשלה בשבוע שעבר, אירן ממשיכה לחמש את ארגון חמאס בעזה. לפי אותו מסמך עליו דיווח ה"טיימס", האירנים מנסים להבריח תחמושת מהנמל האירני באנדר עבאס, שם התחמושת מועמסת על מכולות מסחריות.

בשבוע שעבר נשלחו שתי משחתות אירניות למפרץ עדן בטענה ל"לוחמה בשודדי הים". בישראל חושדים שהמשחתות, שנמצאות כרגע בנמל אסאב באריתריאה, היו מעורבות בהברחת נשק.

הווידאופדיה: קארין איי