ההודעות של בני המשפחה מנעו אסון
טעות בזיהוי, אילוסטרציה | צילום: מאור רוזנשטיין

בשלוש לפנות בוקר, ללא כל התראה: שנתיים לאחר שהשתחררה משירות סדיר בצה"ל, פשטו שוטרי המשטרה הצבאית לפני מספר חודשים על ביתה של דנה (שם בדוי) שבכרמיאל. לטענתה, היא נלקחה תוך כדי איומים למעצר - על לא עוול בכפה, תוך שהיא מסבירה לנציגי החוק של צה"ל כי היא אינה חיילת עוד. דבר לא עזר והיא הוחזקה במעצר סגור במשך 10 שעות לאחר שהטלפון הסלולרי שהיה ברשותה - הוחרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דנה סיימה שירות צבאי בפיקוד העורף ב-2012, ללא כל עבירות משמעת. אז מדוע היא נעצרה כך? מתברר שלקראת סיום שירותה הצבאי היא הייתה עדה לאירוע אלים - שבו לא הייתה מעורבת - מסרה על כך עדות במצ"ח שלאחריה, בהליך המשפטי שהתקיים בעקבותיו, התבקשה להעיד. אלא שלבית הדין היא לא התייצבה בשל מיקומו המרוחק ממקום מגוריה, הזמן הרב שחלף ממועד האירוע ולימודיה.

למרות שהיא כבר אינה חיילת, במשטרה הצבאית בחיפה הוחלט להוציא פקודת מעצר נגדה בגין "חשד לביצוע עבירה של היעדר מהשירות שלא ברשות" - זאת בנימוקים שקיים חשש ל"הימלטות מאימת הדין ופגיעה במשמעת הצבא", זאת למרות שרק הייתה עדה לאירוע שהתרחש לפני שנים.

הלקחים הופקו, נהלים חודדו

"מאז המקרה היא סובלת מפחדים סיוטים וקשיי שינה", כתב פרקליטה של דנה, עו"ד שלמה צפורי ממשרד ציפורי-רכבי ושות', לחטיבת התביעות במשרד הביטחון. "ביום למחרות היא הייתה נסערת ומפוחדת, והיא אף פנתה להתייעצות עם פסיכולוגית שיקומית שהצביעה על הצורך בהתערבות טיפולית מיידית".

בשל האירוע, הפיקו את הלקחים במשטרה הצבאית: הקצינה האחראית טופלה משמעתית ואף הופצו הנחיות מתאימות לכלל בסיסי השיטור. לבסוף, ועל מנת להימנע מתביעה - הסכימו במשרד הביטחון להצעת פשרה, והוחלט כי הצעירה תפוצה ב-10 אלף שקלים, זאת בנוסף לשכר טרחת עורך דין.

מדובר צה"ל נמסר כי "במעצרה של הנ"ל חלה טעות. בעקבות האירוע התקיים תחקיר, ננקטו צעדים משמעתיים וחודדו ההנחיות בהתאם".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv