ארבעה בני אדם נהרגו הערב בפיגוע ירי בכניסה להתנחלות קריית ארבע, בצומת בני נעים על כביש מספר 60, סמוך לחברון. ההרוגים נפצעו תחילה באורח קשה, אך מתו מפצעיהם. מדובר בשני גברים ושתי נשים, ביניהם גם אישה בהריון.

שניים מההרוגים הם בני זוג, תושבי ההתנחלות בית חגי הסמוכה. שני ההרוגים האחרים הם טרמפיסטים שעלו איתם לרכב. לפי מידע ראשוני, רשיון נשיאת הנשק של אחד ההרוגים נשלל לאחרונה. מקורביו זועמים וטוענים כי לו היה לו נשק - הפיגוע היה נמנע.

כוננות מוגברת הוכרזה הערב בכל יחידות המשטרה וצה"ל, בכל רחבי הארץ. באחת מחסימות הכבישים שהוקמו באזור הפיגוע כבר נעצרו חשודים, אך טרם ברור האם הם קשורים לאירוע הקשה.

הירי בוצע כנראה מרכב חולף לעבר רכבם של הארבעה, מכיוון מערב. סריקות נערכות אחר היורים. בצה"ל חושדים כי היורים ירו לכיוון הרכב, פגעו בנוסעים, ואז התקרבו לרכב ווידאו את ההריגה. מחקירת האירוע עולה כי רכב היורים נצמד לרכב ההרוגים, נסע לצידו כמה מאות מטרים, ואז ירה אחד מהם מטווח קצר בנוסעי הרכב.

אשכנזי: "נמשיך ונפעל עד שנניח יד על המחבלים"

הרמטכ"ל גבי אשכנזי הגיע הערב לזירת הפיגוע. "אין ספק שמדובר באירוע קשה מאוד. ראשית, כולנו מביעים את תנחומינו למשפחות וליישוב בית חגי", אמר. "אנו פועלים בכמה כיוונים מאז שהתרחש האירוע ונמשיך ונפעל עד שנניח יד על המחבלים. מטבע הדברים לא ארחיב. צה"ל יחד עם זרועות הביטחון האחרות פועלים וממשיכים לפעול, עד שנלכוד את הרוצחים שאחראים לאירוע הזה".

צביקה בר חי, ראש המועצה האזורית הר חברון, אמר הערב לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר באירוע קשה מאוד. דואגים שיהיה לנו חומר למחשבה על הרצון של השכנים שלנו לחיות בשותפות. כל פעם שמדברים בשלום הם משיבים במלחמה, כנראה שיש פה משהו הרבה יותר עמוק שנותן חומר למחשבה".

גיא גונן, פרמדיק מד"א, שהגיע ראשון למקום, סיפר כי "הגענו וראינו רכב מנוקב בעשרות עשרות כדורים. היו במקום ארבע גופות, שלא היה שום סיכוי לסייע להן. לא נותר אלא לקבוע את מותם. הזיהוי, חיצונית, מעט קשה. כמות הפגיעות הייתה גדולה מאוד".

במערכת הביטחון חששו מאירוע ביטחוני לפני הפסגה בארה"ב

בימים האחרונים הגיע הרמטכ"ל גבי אשכנזי לפיקוד המרכז, דיבר עם מפקדי החטיבות והנחה אותם כיצד לפעול, אך הערב התרחש, למרות זאת, הפיגוע הטרגי. במערכת הביטחון חששו מאירוע ביטחוני לפני פתיחת פגישת הפסגה בוושינגטון, אך לא היה מידע ממוקד על הנושא.

האירוע הקשה מתרחש ערב נחיתתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארה"ב, שם ייערך מפגש פסגה בהשתתפות הנשיא אובמה, עבדאללה מלך ירדן ונשיא מצרים מובארק.

ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קיבל את הדיווח על הפיגוע בדרום הר חברון שעה שנפגש עם מזכירת המדינה האמריקנת, הילרי קלינטון. ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה כאמור את דרכו לוושינגטון וקיבל את הבשורה על המטוס. משם הוא קיים שיחת טלפון לשר הביטחון אהוד ברק, כדי לקבל פרטים נוספים ולהתייעץ כיצד, אם בכלל, יש להגיב על האירוע.

"אנחנו מודעים לכך שהפיגוע היום יכול להשפיע על אווירת השיחות", אמר פי ג'יי קראולי, דובר מחלקת המדינה של הבית הלבן זמן קצר לאחר האירוע. "כמו כן, אנחנו מודעים לכך שיש שחקנים שיוזמים פיגועים כאלה כדי לחבל בשיחות ובאווירה הכללית".

החמאס מנסה הערב להטיל את האחריות לפיגוע על הפת"ח, אך מדובר בצורת התנהלות מוכרת מצד התנועה. באחד מאתרי האינטרנט של החמאס דווח גם כי ארגון "גדודי חללי אל-אקצה" הוא שנטל את האחריות לפיגוע הערב.

דובר מטעם הארגון בשם "אבו מחמוד" צוטט באתר האינטרנט באומרו כי "הלוחמים שביצעו את הפעולה שבו בשלום". לדבריו, "הפעולה בוצעה בתגובה על המשך הפעולות של ישראל בכפרים הפלסטיניים בגדה המערבית". הוא הזהיר את ישראל ש"לא להוסיף שמן למדורה".

פיגוע הירי האחרון: רס"מ שוקי סופר נהרג בדרום הר חברון

בחודש יוני האחרון נהרג רס"מ יהושוע (שוקי) סופר, בן 39, בפיגוע ירי בדרום הר חברון. סופר שירת במרחב חברון 14 שנים.

שלושה שוטרים נוספים שנפצעו באותו פיגוע אושפזו בבתי החולים במצב בינוני וקל. אש נפתחה לעבר הניידת מנשק אוטומטי סמוך ליישוב בית חגי בכביש 60, ממארב מתוכנן היטב בצד הדרך.

בהכנת הידיעה השתתפו: משה נוסבאום, ניר דבורי, רוני דניאל, אוהד חמו ואהרן ברנע

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק