מבצע החיסול נחשף. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
מבצע החיסול נחשף. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

לוחם הסיירת חיסל את רב המחבלים: לראשונה מאז שחוסל בתוניסיה לפני 24 שנים, הותר לפרסום כי מי שלחץ על ההדק והרג את אבו ג'יהאד, שאחראי למותם של עשרות ישראלים הוא לוחם סיירת מטכ"ל, נחום לב. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

על פי הדיווח, החלק המבצעי של מהלך החיסול בוצע על ידי סיירת מטכ"ל. מפקד כוחות הסיירת בתוניסיה היה נחום לב, אחד מהלוחמים הנועזים של היחידה. לפני מותו של לב בתאונה בשנת 2000, סיפר לב שירה באבו ג'יהאד ללא היסוס. "קראתי כל עמוד בתיק המידע עליו. הוא היה קשור למעשים נוראיים נגד אזרחים. ידעתי שהוא בן מוות", אמר.

לב אחז בידו בונבוניירה גדולה, ידו האחרת הייתה מוסתרת בתוך הקופסה. לא היה שם שוקולד, אלא אקדח עם משתיק קול - כך מתוארת ראשיתו של מבצע החיסול שבוצע ב-16 באפריל 1988. לב התקרב אל שומר הראש הראשון וירה בראשו. לאחר מכן, התפרצו יתר הלוחמים לתוך ביתו של אבו ג'יהאד. כשאותר, זינק עליו אחד מהלוחמים ולב מיד אחריו. "הוא ירה בו ראשון", תיאר לב וסיפר כי מיד אחר כך הוא ירה בו צרור ארוך, כשהוא נזהר שלא לפגוע באשתו. "הוא מת, ולוחמים אחרים ביצעו בו וידוא הריגה".

לב היה הקצין הדתי הראשון בסיירת מטכ"ל וכבר מתחילת דרכו התגלה כחייל מצטיין. כשחזר מקורס קצינים קיבל פיקוד על צוות ובהמשך מונה לסגנו של הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעילון בפיקוד על הסיירת ולמפקד מבצע ההתנקשות באבו ג'יהאד.