מאז הודח בבושת פנים ברגע האחרון מהמירוץ לתפקיד הרמטכ"ל, האלוף (במיל') יואב גלנט לא הופיע הרבה בפומבי. הערב הוא נאם בכנס במועדון העסקי-אקדמי באוניברסיטת תל אביב והרצה במשך כשעה בנושא "ביטחון ישראל במציאות גיאו-אסטרטגית משתנה". את דבריו של האלוף במילואים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בהרצאתו הארוכה הציג גלנט הערכת מצב מפורטת על אתגריה הביטחוניים של מדינת ישראל במציאות הפוליטית המשתנה של המזרח התיכון. האלוף גלנט פרס את ההיסטוריה של מלחמות ישראל וחיבר אותה למציאות של היום בחלוקה לפי המדינות השכנות לישראל. "בעוד עשור או מקסימום שני עשורים יהיו ממערב לירדן שמונה מיליון יהודים ושמונה מיליון לא יהודים, מאותו רגע אנחנו נמצאים במציאות שהיא בעייתית עבור החזון הציוני", אמר גלנט.

בין היתר דיבר גלנט על החמאס ועל השימוש שלו באוכלוסייה פלסטינית כמגן אנושי. "בעופרת יצוקה נהרגו 300 מחבלים ו-200 לא מחבלים. כשמדינות אירופה גינו אותנו על הרג אזרחים הם במקביל נפגשו איתנו ושאלו אותנו על איך ממירים דם בכסף, אף אחד לא רוצה לשפוך דם חיילים שלו", סיפר האלוף במילואים.

"נודה על האמת", אמר גלנט והמשיך, "אנחנו חולקים את אותם הערכים עם העולם המערבי, אבל אנחנו לא חולקים את אותם אינטרסים". גלנט גם העריך כי פעולה צבאית מצד סוריה לא נראית כדבר סביר, הביע דאגה מהתרופפות הסכם השלום עם מצרים והפתיע כשאמר: "מלבד ארצות הברית, ירדן היא בת הברית הכי טובה שיש לנו".

"היה טוב אם האיום האירני היה מוסר"

בהתייחס לנושא הגרעין האירני נזהר גלנט מלהביע מפורשות את עמדתו. "העובדה המצערת היא שאנחנו לא רוצים לחיות תחת יכולת לייצר בלחיצת כפתור דילמה שהיא מאוד בעייתית עבור מדינת ישראל. כולם מסכימים שהמצב הזה לא טוב. לחיות במדינת ישראל תחת מציאות של אופציית איום כזאת - היה טוב אם זה היה נחסך לנו", ציין.

גלנט העביר ביקורת מרומזת על ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ובכירים נוספים שהתבטאו בתקשורת בנושא האירני, ואמר: "עברתי חפיפה מלאה לתפקיד הרמטכ"ל. מהפוזיציה בה אני נמצא עכשיו זה לא יהיה אחראי להביע דעה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק