הותר לפרסום כי חייל השריון שנהרג היום בתקרית הירי בכיסופים הוא סמ"ר גבריאל צ'פיץ', בן 21 מזכרון יעקב. החייל נהרג מאש כוחותינו כאשר חיילים מחטיבת גולני ירו בשוגג לעברו ופגעו בו בחזה. צ'פיץ' השאיר אחריו הורים, אח ואחות, ויובא למנוחת עולמים בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בזכרון יעקב.

התקרית אירעה כאשר כוח גולני שהיה במקום פתח באש אל עבר שלושה שוהים בלתי חוקים שניסו לעבור את הגבול, אך ירה בשוגג לעבר חבריהם שהיו במחסום - מה שהוביל לתוצאות הקטלניות.

ככל הנראה, אירעה הטרגדיה לאחר ששני הכוחות פתחו בירי אל עבר השב"חים בו זמנית, כך נוצר מצב של ירי דו-צדדי - אל תוך המחסום ומחוצה לו. החייל נפגע בחזה מן הירי, נפצע אנושות ומת זמן קצר לאחר מכן. השב"חים עצמם לא נפגעו בתקרית ונעצרו על ידי צה"ל.

מתחקיר ראשוני שבוצע אמש בשטח על ידי גורמים צבאיים עולה כי מ"מ השריון ששהה במוצב הסמוך חתר למגע עם המסתננים כפי שנדרש, אך עשה זאת זאת ללא קסדה, מה שככל הנראה בלבל את כוח כוח גולני שהגיע למקום וגרם לחילופי האש הדו הצדדים בין כוחותינו.

העיתון ידיעות אחרונות מדווח הבוקר כי לאחר שהגיע קצין העיר לבית המשפחה כדי לבשר לה על מות בנם, שמעו דרך אמצעי התקשורת כי גבריאל נהרג מאש כוחותינו. בסביבת המשפחה הביעו כעס גדול על הצבא שלא סיפר להם על פרטי המקרה.

סמוך לניסיון החדירה - ירי קסאם

כוחות צבא שהגיעו למקום הצליחו לכתר את השוהים הבלתי חוקיים ובמהלך חילופי האש נתפסו השלושה. הם נלקחו לחקירה, תוחקרו בשטח ונעצרו. הצבא מנסה כעת לבדוק כיצד הצליחו השוהים לחדור לשטח ישראל.

התקרית הגיעה אחרי שבוע רצוף של ירי קסאמים והסלמה ברצועת עזה. סמוך לתקרית הירי דיווחו מקורות פלסטינים כי צה"ל יורה פגזים ופצצות תאורה ברצועת עזה. כמו כן, שוגר קסאם מצפון רצועת עזה לעבר ישראל, אך נחת בצידו הפלסטיני של הגבול, סמוך לאחד המושבים שליד מחסום כיסופים.

גם היום נורו רקטות קסאם לאזור שדרות וישובי הדרום ונראה כי האזור נמצא לקראת התחממות. בשבוע שעבר, כזכור, נהרג עובד חקלאות מתאילנד לאחר שקסאם נפל על החממה בה עבד בנתיב העשרה.

תאונה קטלנית שנייה ב-3 חודשים

תקרית ירי בכיסופים (צילום: חדשות 2)
מחסום כיסופים, הערב | צילום: חדשות 2

רק בחודש דצמבר האחרון אירעה תאונת אימונים טרגית בצה"ל, כשרב"ט מור כהן, חייל בן 18 מגדוד 12 בגולני, נהרג באתר אימונים של החטיבה ברמת הגולן. מהחקירה עלה כי כהן, תושב עפולה עילית, נפגע בראשו מקליע שירה אחד מחבריו ונפצע אנושות בראשו.

מן העדויות מהשטח עלה כי במהלך תרגיל חוליה של פלוגת אימון, שהתקיים במתקן לוחמה בשטח בנוי בזעורה שברמת הגולן, בוצעה תרגולת הכולל ירי חי. במהלך התרגולת חדר כדור את קיר מבנה האימונים ואת אמצעי הבטיחות, יצא מצידו השני ופגע בראשו של החייל. לאחר המקרה פונה החייל במסוק לבית החולים בקרית שמונה, אך הוא מת מפצעיו במהלך הפינוי.

בעקבות האירוע הורה מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי איזנקוט, על הפסקת האימונים בירי חי בבסיס האימונים החטיבתי והנחה על הקמת ועדת חקירה בראשות אלוף משנה לבדיקת נסיבות האירוע. במקביל הורה הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, על ביצוע בדיקת תקינות של כלל מתקני האימונים בשטח בנוי בצה"ל באופן מיידי - אימונים שחודשו בתום הבדיקה.

אתמול: פלסטיני תקפו חייל ונהרגו

אתמול סוכל ניסיון פיגוע ליד שכם. כוח נחשון של חטיבת כפיר עסק באבטחת חריש של פלסטינים בין בית פוריק לאיתמר, כשלפתע הגיעו שני פלסטינים לנקודת בידוק של צה"ל והתנפלו עליהם עם קילשון.

החיילים הבחינו בשניים שמתקרבים לעברם במטרה לדקור אותם ופתחו בנוהל מעצר חשוד. לאחר שהשניים סירבו לעצור, הלוחמים ירו לעבר המחבלים והרגו אותם. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

ניסיון הפיגוע סמוך לשכם והתקרית הערב מצטרפים לשורת אירועים מדאיגים על רקע המתיחות האחרונה. אתמול בשעות הבוקר החלו כמאה מפירי סדר ליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון, סמוך לתקוע, דרומית מערבית לבית לחם. 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק