שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ושר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל כינסו היום מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב, שבמהלכה הדגישו את החשיבות של שיתוף הפעולה הביטחוני בין שתי המדינות. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו נמצאים בשכונה קשוחה במזרח התיכון, אירן היא איום ביטחוני ומממנת את חיזבאללה בלבנון, ואת חמאס בעזה", אמר יעלון. "אירן מעורבת בטרור בכל העולם - אפגניסטן, תימן ולוב". הוא הדגיש כי לישראל יש את הזכות להגן על עצמה בעצמה: "אנחנו חולקים מידע בינינו בנושאי ביטחון ומודיעין ומודים על התמיכה של ארצות הברית". עם זאת, הבהיר יעלון כי ישראל מעדיפה פיתרון דיפלומטי בסוגייה האירנית.

במהלך מסיבת העיתונאים התבקש שר הביטחון לערוך השוואה בין האיום הנשקף מקוריאה הצפונית לזה האירני. "תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית נועדה לסחיטה, האיום האירני הוא איום שטומן בחובו סכנות גדולות יותר מפני שאירן משתמשת בעוצמה שלה כדי להפיץ את ערכי המהפכה המוסלמית", אמר יעלון.

שר ההגנה האמריקני הייגל אמר כי הוא שמח להיות שוב בישראל. "יש לנו שותפות מלאה בין המדינות והעמים שלנו, אנחנו חולקים ערבות הדדית, לחימה בטרור וערכים משותפים", הכריז. "אנחנו מחויבים לביטחון ישראל, וכן להבטיח סיוע ביטחוני ואספקת ציוד צבאי".

הייגל ויעלון (צילום: צילום: אריאל חרמוני)
הייגל ויעלון | צילום: צילום: אריאל חרמוני

"עליונות אווירית של ישראל"

הפגישה בין השניים נערכה על רקע עסקת הנשק הענקית, שבמסגרתה תקבל ישראל, בין היתר, מטוס-מסוק V22 מתקדם שאין לאף מדינה זולת ארה"ב. "אנו מבטיחים לישראל עליונות אווירית", הדגיש הייגל.

הייגל הוסיף כי ארה"ב תעמיד לרשות ישראל שורה של אמצעים צבאיים שכוללים טילים, מערכות מכ"ם מתקדמות ומטוסי תדלוק, ש"לא העמדנו לרשות אף מדינה אחרת". שר ההגנה האמריקני אמר עוד כי "הדבר מבטיח עליונות אווירית של ישראל בעתיד ויאפשר לחיל האוויר אפשרויות ארוכות טווח". השניים דנו גם בהסכם הסיוע העתידי לאחר זה שיסתיים בשנת 2017.

הייגל התחייב שארה"ב תמשיך בסיוע הביטחוני (צילום: צילום: אריאל חרמוני)
התקבל במסדר כבוד | צילום: צילום: אריאל חרמוני

עסקת הנשק צפויה לכלול בין היתר מטוסי תדלוק שארה"ב סירבה עד כה לספק לישראל. כמו כן יסופקו מסוקים מתקדמים, אמצעי חימוש מדויקים למטוסי קרב ומכ"מים חדישים. מדובר בחלק משורת עסקאות שעורכת ארה"ב עם בנות בריתה במזרח התיכון, כשגם סעודיה ואיחוד האמירויות יזכו לסיוע.