_OBJ

אתם הורים לילד שהוא חייל קרבי. לפני כמה דקות סיימתם יחד איתו את ארוחת ליל-שבת. כשאתם שואלים אותו: "איך הולך בגדוד?", הוא אומר בקול עייף: "בסדר". כי זה מה שילדים אומרים, "בסדר". השאלה היא האם הוא מספר לכם הכל?.

ההורים של לוחמי גדוד 74 של השריון לא ידעו כלום. הם לא ידעו שהילדים שלהם הוכו בצבא עד זוב דם, שמפקדים סדיסטים סדקו להם את העצמות, שחייבו אותם להיכנס לאמבטיה של גריז-טנקים, שהמפקד שלהם פתח להם את הפה, שפך מים, סוכר ואבקת נס - ואמר שהוא עושה קפה.

הפרשה נחשפה לפני שבועיים באתר Ynet, הערב, במסגרת תחקיר "אולפן שישי", נשבר קשר השתיקה: לוחמים מדברים, מסמכים מסווגים נחשפים, ומתפרסמים הקלטות סרטוני ווידאו ותמונות שמצביעות על נורמת התעללות שנמשכה שנים.

 החשד: התעללות בטוראים בטקסי חניכה

_OBJ

את הסרטון שאנו מביאים צילם אחד מחיילי חטיבה 188 של השריון. אותה חטיבה ששלושה מלוחמיה עצורים כבר שבוע בכלא 6, בחשד שהתעללו בטוראים במהלך טקסי חניכה בפלוגה ז'.

דוח מיוחד, שנדמה שנכתב בבהילות, כמעט בבהלה, שערכו מפקד גדוד 74 ומפקד חטיבת 188
הגיע לידי "אולפן שישי". הדוח חושף לראשונה מה באמת התרחש בפלוגה ביום רביעי, שמונה ביולי.
בצילומים שהגיעו לידינו אפשר למצוא גם את נוהל העמוד - לוחם צעיר שנכפת למוט בשטח הפתוח. בצילום נוסף נראים שני לוחמים ותיקים כשהם קושרים את עיניו ואוזקים את ידיו של חייל צעיר בפלוגה.

מתחקיר אולפן שישי עולה כי לאורך שנים, נמשכו מעשי האלימות בגדוד 74 של השריון. "לפי הבדיקות שביצענו, הדברים שמיוחסים לחיילים נערכו מזה מספר שנים, באותה פלוגה, בחומרה אפילו רבה יותר, ולכן יש לנו איזושהי תחושה שכרגע מעמידים לדין את הש"ג בלבד, על דברים שחינכו אותו לעשות", סיפר עו"ד עידן פסח שמייצג את אחד החשודים.

הכנת קפה בפה של הלוחם

_OBJ

מנהגים נוספים שהשתרשו בגדוד אפשר לראות במסדר ההשפלה. הלוחמים הצעירים עומדים בשורה, לאחר שאולצו לשתות את מה שמכונה בפלוגה משקה האלים: תערובת של קמח, ביצים, סוכר ותבלינים. ובתמונות אחרות, אחד החיילים מכין קפה בתוך פיו של לוחם צעיר, ומשתמש בו כספל.

"היו גם דברים הרבה יותר חריפים כמו בריכות שמנים, ששמים בשמן שרוף של טנקים ביצים, כל מיני דברים, וחבר'ה זורקים אותם פנימה לבריכה. דברים כאלה. זה איזשהו פורמט קבוע של משהו שקורה בפלוגה", סיפר און ברנזון הרס"פ העצור בכלא 6.

_OBJ

"הדרגים הגבוהים בגדוד יודעים על זה, אבל הם מעלימים עין", הוסיף ברנזון.  "עד עכשיו מצ"ח,בהנחיית הפרקליטות הצבאית,לא בדקו בכלל את ההיסטוריה, למרות שמדובר בתופעה של שנים, שהייתה שותפות אם בדרך של שתיקה,או אפילו שותפות פעילה של מפקדים, קצינים, ועד היום, כפי שאמרתי, לא הגיעו אליהם, או לא ניסו להגיע", הסביר סניגורו.

"כולם ידעו - עכשיו זורקים אותנו"

"אנחנו באנו לפלוגה בתור חבר'ה חדשים, עברנו את כל הדברים האלה, דברים הרבה יותר חריפים מזה. כולם ידעו על זה", סיפר ברנזון. "היו מעורבים בזה קצינים, מפקדים, מ"פים ידעו על זה אם לא לקחו חלק גם, ועכשיו כשהעסק מתפוצץ זורקים אותנו".

השבוע האריך בית הדין הצבאי של פיקוד הצפון את מעצרם של שלושת המפקדים מגדוד 74. מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן, נשלח ל-30 ימי מחבוש והודח. ובכל זאת, למרות שחלפו שלושה שבועות
מאז מסדר ההשפלה, נגד איש מן הדרגים הגבוהים יותר בפלוגה, בגדוד, בחטיבה, לא ננקטו צעדים פליליים או פיקודיים משמעותיים.

אל"מ אילן לביא מפקד חטיבה 188 בשיריון אמר בתגובה: "אלה תמונות קשות, הזדעזעתי. כאב אני לא מוכן שדברים כאלה יקרו בחטיבה עליה אני מופקד", אמר. "שירתתי בחטיבה הזאת מעולם לא היו אירועים מעין אלה. התנהל קשר של שתיקה בין החיילים לבין עצמם ולכן היה קשה לפצח את זה. תיחקרנו את האירוע ולקח לנו שעות. החיילים שנפגעו הסתירו את העניין, לא דיווחו".