ספינות הקרב האירניות חוזרות לתעלת סואץ, הפעם בכיוון ההפוך. גורם רשמי בצוות הנהלת התעלה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי "הספינות יחצו את התעלה בשיירה שתעבור לכיוון הים האדום ביום חמישי בבוקר".

כבר במעבר הספינות הקודם אל הים התיכון הגדירה ישראל את המהלך כ"פרובוקציה". הספינות עברו לים התיכון ביום שלישי בשבוע שעבר ועגנו בנמל לאטקיה.

זו הייתה הפעם הראשונה שספינות אירניות עברו בתעלה מאז שנת 1979, שנת המהפכה האיסלמית. כלי תקשורת בכל העולם עקבו את המעבר - מהלך מתריס ומכוון היטב של המשטר בטהרן, דריסת רגל אירנית מתגרה בים התיכון.

דמי המעבר בתעלה עלו למשלם המיסים האירני 300 אלף דולרים. למצרים לא הייתה ברירה אלא לאשר את מעבר הספינות, משום שהאמנות עליהן חתומה קהיר מחייבות אותה להתיר תנועה חופשית בתעלה. עם זאת, בזמן משטר מובארק נמנעה אירן ממהלכים דומים.

בצה"ל עוקבים אחר הספינות כמו כל כלי שיט אחר שמוצאו באירן. עם המעבר בכיוון ההפוך אמרו בצה"ל כי אין כוונה להתעמת עם הספינות כל עוד יהיה ברור שהן מפליגות במים בינלאומיים ושאין להן כוונות התקפיות.

מדובר בספינת קרב ואניית מסע שנלווית אליה לסיוע. זו ספינת הדגל של הצי האירני ובמשך השנים שדרגו את יכולתה בטילים מתוצרת סין. על פי הידוע למערכת הביטחון, הספינות אינן נושאות עליהן משלוחי נשק לסוריה או לחיזבאללה. עדיין לא ברור כמה זמן מתכוונים האירנים לשהות בים התיכון, ולפי הצהרתם יסיירו הספינות באזור גם לצרכי מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק