פלסטינאי חוצה מנהרה בעזה (צילום: חדשות 2)
המנהרות נחסמות, ארכיון | צילום: חדשות 2

סיבה לאופטימיות: בכנס ביטחוני מיוחד חשף אלוף (במיל') עמוס גלעד כי חל לאחרונה שינוי משמעותי במפת האיומים נגד ישראל, כשמרבית המדינות שהיוו את האיום העיקרי על המדינה, נחלשו או מיתנו את עמדתן. "אנחנו רואים שמבחינתנו אירע נס", הוא מתאר את השתלשלות האירועים האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

גלעד, המשמש היום כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, אמר את הדברים בערב שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה של המרכז הבינתחומי בהרצליה ועסק בנושא גיבוש תפיסת הביטחון של ישראל. הוא הבהיר כי עיקר השינוי חל לאחרונה בטורקיה ובמצרים, שם השתחררה מעט טבעת החנק האסלאמית שאיימה על ישראל.

"הגנרל סיסי סילק את האחים המוסלמים ומערכת הקשרים עם המצרים טובה, כך גם השנאה נגד ישראל התמתנה", הבהיר גלעד. "המצרים הצליחו לחסום 90 עד 95 אחוזים מהמנהרות לעזה ומנהלים מלחמה עיקשת נגד אל קאעידה בסיני".

גלעד התייחס גם למערכת היחסים המפוקפקת עם טורקיה, שם החריפה בשנים האחרונות העוינות כלפי ישראל. בחודשים האחרונים המשטר באנקרה ספג זעזועים לא פשוטים, שלדברי גלעד פוגעים בשלטונו של הנשיא ארדואן. "הוא נחלש משמעותית וחזר לממדיו הטבעיים", הדגיש.

אין תמונה
עמוס גלעד, ארכיון

"ירדן היא נק' אור, אירן ממשיכה לחתור לגרעין"

גלעד דן גם במערכת היחסים בין ישראל לירדן, יחסים שזכו בימים האחרונים לזעזוע לאחר הרג השופט הירדני מאש חיילי צה"ל במעבר אלנבי. "יציבותה של הממלכה ההאשמית בירדן היא נקודת אור אופטימית", הדגיש גלעד. "מערכת הקשרים הביטחוניים עם הירדנים חזקה מאוד והיציבות הזו חוסכת לנו משאבים ודם".

אך לא הכל ורוד על פי התחזית שהוצגה אמש. לדברי גלעד, אירן עדיין נחושה להשיג את שאיפותיה הגרעיניות ולא תוותר במשא ומתן עם המעצמות על שום מרכיב חיוני. "מטריד אותי שהולכים למנגנון של הסדרי ביניים. אחרי שישה חודשים יהיו עוד 6 חודשים ואז יהיו סדקים בחומת הסנקציות", הדגיש.