אחרי כמה שבועות של שקט הבוקר התחדשו המהומות בירושלים סביב הר הבית. מאז שעות הבוקר המוקדמות ערוכה המשטרה בכוחות גדולים, בעקבות שורה של התבטאויות מתלהמות וקריאות של נכבדים ערביים מצפון הארץ, להגיע להגן על הר הבית ממה שהם מגדירים - כיבושו בידי היהודים. המתפרעים, חלקם רעולי פנים  מיידים אבנים, מציתים פחי אשפה וחפצים נוספים.

בסמוך לשעה אחת בצהריים, עצרה המשטרה בכיר בתנועה האיסלמית. בצהריים הגיע למסגד אל אקצא ח"כ אחמד טיבי שזעם על כך שלא מאפשרים לו להיכנס למסגד. "מפקד מחוז ירושלים חש שהוא מעל החוק", אומר טיבי. "אני חבר כנסת ומוסלמי, זכותי להיכנס למסגד, ואין באפשרותו למנוע זאת ממני. הגעתי לכאן עקב האירועים הבוקר, ואני חושש משינוי הסטטוס קוו במסגד אל אקצא כפי שקרה בחברון, ואסור שזה יקרה גם כאן".

המשטרה עצרה הבוקר 12 צעירים מוסלמים, בעקבות התפרעויות ויידויי אבנים. במשטרה נערכו לתרחיש הזה כבר אמש והר הבית סגור למתפללים מכל הדתות. כמה עשרות מוסלמים יידו אבנים על כוחות הביטחון, ושוטר אחד נפצע קל בעקבות העימותים. הבוקר התברר שכדי להקשות על השוטרים ולגרום להם להחליק צעירים מוסלמים שפכו מוקדם הבוקר שמן על הרצפה.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן הגיע למתחם הר הבית כדי לקיים הערכת מצב. כהן נפגש עם מפקד מחוז ירושלים וראש אגף המבצעים של המשטרה שערכו תדרוך במקום. גורמים במשטרת ירושלים אומרים כי המהומות פרצו בעקבות הסתה של גורמים בתנועה האיסלאמית ובחמאס, שקראו לצעירים להפר את הסדר בהר הבית.

 בימין הקיצוני קוראים למתפללים

צפו בסיפורים המעניינים של 28.9 לאורך השנים (צילום: יוסי זילברמן, חדשות)
מהומות בבירה, היום | צילום: יוסי זילברמן, חדשות

העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח, כי התנועה האיסלאמית של ערביי ישראל פועלת למען גיוס אוטובוסים שיעבירו מפגינים רבים מרחבי הארץ לאזור הדליק בהר הבית. ככל הנראה ייצאו הסעות מאורגנות מצפון הארץ ומחלקים שונים בירושלים, בכדי להביא כמות גדולה של בני אדם להפגנות בהר הבית.

בתגובה לקריאות של ההנגה האיסלאמית, נשמעו פעילי ימין קיצונים המגייסים מפגינים יהודים "לבוא ולבקר במקום הקדוש". בינתיים, משטרת ירושלים מאפשרת ביקורים ותפילות של מוסלמים, וגם ביקורי תיירים ויהודים בהר.

פוליטיקאים המלווים ברבנים ואנשי ציבור צפויים להגיע להיום להר הבית, בכדי לציין את "יום עליית הרמב"ם". במשטרה הבטיחו לנקוט ביד קשה נגד כל מי שיפר את הסדר במקום.

המפגינים נערכו מראש

אחמד טיבי (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ח"כ טיבי בהר הבית , היום | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

המהומות בהר הבית שפרצו ביום כיפור ונמשכו כשבוע, תועדו על ידי מצלמות המשטרה המראות כי המפגינים המוסלמים נערכו מראש להתקפה. בצילומים ניתן לראות כיצד מותקפים התיירים הצרפתיים שעלו אל ההר, ואת הרגע בו פורצת המהומה בין המתפרעים לשוטרים.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ציין כי ההיקף הקטן יחסית של המהומות נופח בצורה חסרת פרופורציות לחלוטין בתקשורת הערבית. ערוצי הטלוויזיה במדינות ערב העדיפו להראות תמונות ארכיון של מהומות במקום - ולא את ההתנכלות הנקודתית שקרתה בפועל.

 האצבע המאשימה מופנית לפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ולעומד בראשה השייח' ראאד סלאח. "מדובר במיעוט קיצוני שהפיץ שקרים כאילו אנחנו פועלים לחפור מתחת להר הבית", אמר בנושא ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זהו שקר. לא היה ולא נברא. הרוב המוחלט של אזרחי ישראל הערבים לא נכנע לפרובוקציות האלו".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק